Kwitną i zdobią
Powinny być świeże, zdrowe, ładnie rozwinięte. Jeśli chcemy, by kwiaty we flakonie długo cieszyły nasze oczy, musimy stworzyć im do tego warunki. Przeniesione z ogrodu do domu rośliny wymagają troskliwej pielęgnacji.
19.06.2007 | aktual.: 19.06.2007 10:03
Kwiaty są piękną ozdobą każdego, bez wyjątku, wnętrza. Najbardziej ponure pomieszczenie staje się weselsze, gdy postawi się w nim doniczkę z zieloną rośliną albo wazon ze świeżymi, ciętymi kwiatami. Wszak dekoracyjne właściwości ma już maleńki bukiecik fiołków umieszczony w niewielkim dzbanuszku i jedna róża wstawiona do wysmukłego flakonu. A co dopiero mówić o całym bukiecie czy pomysłowej kompozycji, złożonej z różnych kwiatów, traw, gałązek.
Jednak cięte kwiaty cieszą oko tylko wtedy, gdy wyglądają świeżo i zdrowo. Dlatego powinno się codziennie poświęcić trochę czasu na ich pielęgnację. Jeśli rośliny zaczną więdnąć – usuwamy je, gdyż nie zdobią wtedy wnętrza, lecz przeciwnie – powodują, że pokój wygląda na zaniedbany i opuszczony. To tak, jakbyśmy zapomnieli w nim posprzątać i usunąć niepotrzebne rzeczy.
Jak dbamy o kwiaty
- Przy kupowaniu sprawdzamy czy są świeże. Powinny mieć wybarwione pąki i zielone liście. Nie kupujemy kwiatów z bladymi pąkami i pożółkłymi lub zwiędłymi liśćmi.
- Jeśli mamy własny ogród, to pamiętajmy, by ścinać kwiaty wczesnym rankiem lub wieczorem. Nie należy tego robić w słońcu, gdyż szybko zwiędną ani w deszczu, bo na ich płatkach pojawią się brzydkie plamki od kropli wody.
- Po przyniesieniu kwiatów z kwiaciarni zostawiamy je na jakiś czas w opakowaniu i pozwalamy, by pobrały potrzebną im ilość wody.
- Kwiaty zawsze wstawiamy do czystych, dobrze wymytych flakonów. Jeśli na dnie lub ściankach naczyń zgromadził się osad, to usuwamy go za pomocą specjalnego odkamieniacza albo wody z octem.
- Łodygi kwiatów przycinamy ukośnie ostrym nożem na długość 1-3 cm. Nigdy nie powinno się ich łamać ani zgniatać, nawet jeśli są zdrewniałe.
- Od razu usuwamy z łodyg dolne liście. Zanurzone w wodzie zgniłyby, przez co woda byłaby zanieczyszczona, a żywotność kwiatów mniejsza.
- Flakon z kwiatami stawiamy w miejscu średnio nasłonecznionym i bez przeciągów. Unikamy też stawiania ich obok naczynia z owocami, zwłaszcza banany mogą skrócić trwałość kwiatów.
- Codziennie zmieniamy wodę we flakonie i starannie go myjemy. Jeśli trzeba, skracamy łodygi i usuwamy kolejne dolne liście.
- Żywotność kwiatów zwiększają też odżywki, oferowane przez kwiaciarnie i sklepy ogrodnicze. Specjalnych takich preparatów wymagają bzy i inne krzewy ozdobne, których gałązki już wkrótce wstawiać będziemy do wazonów.