UrodaŁagodne szampony według dawnych receptur

Łagodne szampony według dawnych receptur

Drogeryjne półki uginają się pod ciężarem szamponów, mimo to często nie lada wyzwaniem okazuje się znalezienie idealnego produktu. Rozwiązanie? Szampon zrób sama, wykorzystując do tego składniki pochodzące z natury. Będzie zdrowo i ekologicznie, a ty będziesz miała wielką satysfakcję.

30.07.2014 | aktual.: 01.08.2014 10:05

Drogeryjne półki uginają się pod ciężarem szamponów, mimo to często nie lada wyzwaniem okazuje się znalezienie idealnego produktu. Rozwiązanie? Szampon zrób sama, wykorzystując do tego składniki pochodzące z natury. Będzie zdrowo i ekologicznie, a ty będziesz miała wielką satysfakcję.

Drogeryjne szampony często nam nie służą, bo zawierają chemiczne dodatki, które szkodzą skórze głowy i włosom. W takim przypadku przygotowanie własnego szamponu może rozwiązać problemy z czupryną. Co ważne, naturalne receptury nadają się do różnego rodzaju włosów. Nie zawierają przy tym żadnych podejrzanych składników, ich stosowanie nie ma więc skutków ubocznych.

Produktem bazowym do przygotowania domowego szamponu w wielu przypadkach jest łagodny, neutralny szampon – najlepiej kupiony w aptece. Włosy zawsze należy myć w umiarkowanie ciepłej wodzie, wcierając szampon w skórę głowy delikatnymi, kolistymi ruchami, najlepiej przy okazji wykonując masaż.

Szampony do włosów normalnych

Jeśli twoje włosy potrzebują wzmocnienia, należy roztrzepać widelcem żółtko na pianę i wymieszać je z 2 łyżkami piwa, łyżką koniaku i 5 kroplami olejku cytrynowego. Obecna w żółtku lecytyna doda włosom witalności.

Z naturalnych składników można przygotować łagodny szampon zapachowy: mieszamy 100 ml dowolnego neutralnego szamponu z 2 kroplami olejku z gorzkiej pomarańczy, 2 kroplami olejku cytrynowego i 2 kroplami olejku ylang-ylang. Odstawić na tydzień i dopiero stosować. Ylang-ylang, inaczej jagodlin wonny, to intensywnie pachnąca roślina, której kwiaty wykorzystuje się w produkcji olejku ilangowego.

Bardzo dobrym naturalnym środkiem myjącym włosy jest ziemia wulkaniczna, która wiąże cząsteczki brudu i nadaje włosom jedwabisty połysk. Szampon z ziemią wulkaniczną przygotujesz według przepisu: zmieszać 3 łyżeczki ziemi z 50 ml ciepłej wody. Odstawić na godzinę, aby ziemia się rozpuściła, a następnie dodać 3 krople olejku różanego.

Szampony do włosów tłustych

Naturalne produkty świetnie poradzą sobie z łojem, jeśli skóra produkuje ją w nadmiernych ilościach. Szampon powinien być łagodny – preparat działający agresywnie tylko przyśpieszy przetłuszczanie się włosów.

Wrzuć do litra wrzącej wody po jednej garści szałwii, rozmarynu i mięty pieprzowej (składniki powinny być świeże lub suszone). Parzyć przez pół godziny. Odcedzić i dodać 150 ml neutralnego szamponu. Zlać do butelki.

Szampon zapachowy do włosów tłustych: do 100 ml neutralnego szamponu dodać po 3 krople olejku z cedru, lawendy i bergamotowego. Wymieszać.

Z tłustymi włosami świetnie poradzi sobie mydlnica lekarska. Szampon zrobimy z niej według przepisu: 10 łodyg mydlnicy wraz z liśćmi dokładnie rozdrobnić i ugotować w wodzie (0,5 litra). Po kwadransie odcedzić. Dodać 2 garści świeżych ziół – do włosów tłustych najlepsza będzie mięta pieprzowa), a następnie schłodzić pod przykryciem. Ponownie odcedzić i przelać do butelki.

Szampony do włosów zniszczonych i suchych

Nasze babki przed właściwym myciem włosów przygotowywały skórę głowy, co zapobiegało jej dalszemu wysuszaniu. Do wcierania można wykorzystać oliwę z oliwek, którą zostawiamy na 30 minut. Potem spłukujemy ją ciepłą wodą i myjemy włosy. Można też zastosować szampon przygotowany według receptury: ubić 2 jajka z łyżką oleju z awokado i wetrzeć pianę w skórę głowy.

Inna mikstura dla włosów zniszczonych: potrzebne będą składniki o właściwościach regenerujących. Można wymieszać 25 g sproszkowanego kłącza kosaćca, 75 g talku i po 10 kropli olejku z cytryny oraz rozmarynu. Przechowywać w szczelnie zamykanym naczyniu.

Bardzo skuteczny na zniszczone włosy będzie naturalny szampon jajeczny – mieszamy 2 żółtka z 2 małymi kieliszkami rumu, łyżką oliwy z oliwek i sokiem z połówki cytryny. Tak przygotowany szampon należy wcierać w mokre włosy i skórę głowy. Pozostawić krótko na skórze i dokładnie spłukać.

Suche włosy staną się jedwabne i błyszczące, jeśli rękawicę do masażu wymoczymy w pełnotłustym mleku i wetrzemy je w wilgotne włosy. Po 15 minutach kosmyki obficie spłukujemy wodą.

Włosy wzmocnią także kompresy przygotowane z jednego żółtka, łyżki oleju rycynowego i łyżki balsamu lub szamponu do włosów. Kompres kładzie się na skórę głowy na noc. Następnie trzeba założyć woreczek z folii, owinąć głowę ciepłą chustką lub ręcznikiem, a rano zmyć mieszankę szamponem ziołowym.

Szampon do włosów cienkich

W tym przypadku przyda się naturalny szampon wzmacniający strukturę włosów: należy wlać do butelki 100 ml neutralnego szamponu, dodać łyżeczkę miodu, 50 ml nalewki z pokrzywy, 20 kropli olejku lawendowego i pół litra destylowanej wody. Mieszankę mocno wstrząsnąć, by składniki dobrze się połączyły.

Szampon do włosów matowych

Włosy bez połysku wymagają starannej pielęgnacji. Przepis: wymieszać 2 łyżeczki miodu i 2 łyżeczki oleju z ziaren pszenicy. Rozpuścić łyżkę płatków mydlanych zawierających oliwę z oliwek i dodać łyżeczkę soku z cytryny. Wszystkie składniki wlać do butelki i przed użyciem mocno wstrząsnąć.

Szampon do włosów z łupieżem

W tym przypadku przyda się wyciąg spirytusowy do pielęgnacji włosów. Należy posiekać liście pokrzywy i zmieszać ze spirytusem w proporcji 1:3. Otrzymamy macerat, którym można nacierać skórę raz w tygodniu.

Ewa Podsiadły-Natorska/(gabi), kobieta.wp.pl

_ Korzystałam z:„Dawna wiedza odkryta na nowo”, pod red. Jacka Fronczaka, wyd. Reader’s Digest, Warszawa 2010_

POLECAMY:

pielęgnacja włosówszamponszampon do włosów
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)