"To ona była moją mamą". Nieliczni wiedzą, kto go wychował

"To ona była moją mamą". Nieliczni wiedzą, kto go wychował

Tadeusz Drozda to kuzyn Cezarego Żaka
Tadeusz Drozda to kuzyn Cezarego Żaka
Źródło zdjęć: © ONS
03.04.2024 08:31, aktualizacja: 03.04.2024 09:27

- Moja rodzona mama zmarła wcześnie. Potem opiekowała się, tak można powiedzieć, nami mama Czarka - ujawnił Tadeusz Drozda, który 3 kwietnia 2024 roku skończył 75 lat. Przypominamy barwną historię jego życia.

Tadeusz Drozda urodził się 3 kwietnia 1949 roku w Brzegu Dolnym. Po maturze dostał się na Politechnikę Wrocławską, którą ukończył, zdobywając tytuł inżyniera elektryka o specjalizacji wysokie napięcia. Studia łączył z pierwszymi występami na estradzie w kabarecie Elita, którego był współzałożycielem.

Po latach, w rozmowie z Plejadą wyznał, że choć zarabiali coraz więcej, było to dla niego uciążliwe. - Wykłady zaczynałem o 7.30, potem o 13 przyjeżdżał po mnie mikrobus, wybiegałem z zajęć i jechaliśmy na występ lub dwa. Potem obiad, flaszka i wracaliśmy o drugiej w nocy, a ja znowu o 7.30 musiałem być na uczelni. I tak w kółko - wspominał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W latach 70. trafił do telewizji i prowadził m.in. takie programy, jak "Naczelny satyryk kraju", kultowe już "Śmiechu warte" czy talk-show "Herbatka u Tadka". Jest też autorem piosenek, w tym wykonywanego przez Krzysztofa Krawczyka utworu "Parostatek".

Co ciekawe, Tadeusz Drozda nie jest jedyną znaną osobą w swojej rodzinie. Z Brzegu Dolnego pochodzi także cioteczny brat satyryka - Cezary Żak, aktor znany m.in. z roli księdza i wójta w "Ranczu".

Drozda zwierzył się kiedyś, że traktował swoją ciocię jak własną mamę. - Moja rodzona mama zmarła wcześnie. Potem opiekowała się, tak można powiedzieć, nami mama Czarka. I to ona była moją mamą - wyznał w "Dzień Dobry TVN".

Szczęśliwe małżeństwo

Swoją przyszłą żonę Drozda poznał jeszcze w liceum, chodzili do jednej klasy, jednak dopiero w czasie studiów ich drogi ponownie się przecięły. Pobrali się w 1972 roku i od tego czasu tworzą udany związek, któremu nie zaszkodziły liczne wyjazdy i obowiązki zawodowe satyryka.

- Zbadano, że ze wszystkich zawodów świata to marynarze mają najdłuższe małżeństwa. I u mnie jest trochę tak samo. Przez ten najważniejszy okres naszego związku rzadko bywałem na miejscu. Ciągle jeździłem po Polsce i świecie, miałem występy i nagrywałem programy. Zawsze byłem oczekiwanym gościem w domu. Wtedy człowiek nawet nie ma kiedy się pokłócić - mówił na łamach Plejady.

Tadeusz Drozda z żoną
Tadeusz Drozda z żoną© AKPA

Szczere wyznanie córki Tadeusza Drozdy

Drozdowie doczekali się trzech córek: Małgorzaty, która została dziennikarką, Ewy oraz Joanny, która poszła w ślady ojca i swoją karierę także związała z występami przed kamerą. Ukończyła krakowską PWST i występowała w takich produkcjach, jak "Nad rozlewiskiem", "Ojciec Mateusz", "Stulecie winnych" czy "Niebezpieczni dżentelmeni". Oprócz tego w Teatrze Polskim w Poznaniu wyreżyserowała m.in. spektakl "Extravaganza".

Głośno o córce satyryka zrobiło się, gdy udzieliła wywiadu magazynowi "Replika", w którym otwarcie powiedziała, że jest panseksualna (panseksualizm - seksualny, romantyczny lub emocjonalny pociąg do osób niezależnie od ich płci lub tożsamości płciowej).

Przyznała, że długo nie miała potrzeby, by określać swoją orientację seksualną, co się zmieniło podczas pracy nad spektaklem w Poznaniu, gdy współpracowała z osobami nieheteronormatywnymi:

- Dotarła do mnie groza tej sytuacji, powiedziałam im: "To jest okropne! Wy macie łatwo, po prostu jesteście gejami (...), a mnie mają za hetero, że jestem jakimś nudnym straightem, bez sensu". Wręcz mi przeszkadzało, że ktoś może tak o mnie myśleć! - mówiła.

Zrozumiała też, że jest panseksualna:

- Zaczęłam szukać w internecie różnych określeń, znalazłam panseksualizm i poprosiłam Wojtka i Jędrka, żeby mi doradzili, czy to jest dobry trop, a oni mnie wyśmiali, że tyle myślałam, a przecież to oczywiste, że jestem panseksualna - wyznała Joanna Drozda.

Joanna Drozda
Joanna Drozda© AKPA
© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (39)
Zobacz także