Łazienka w kwiatach
Łazienka często wydaje się nam ostatnim miejscem, do którego możemy wprowadzić odrobinę zieleni. Nic bardziej błędnego. Dobrze poczuje się tam większość roślin doniczkowych. Dodatkowo kwiaty znakomicie podkreślą styl i charakter naszej łazienki, czyniąc ją bardziej przytulną.
07.11.2006 | aktual.: 07.11.2006 15:24
Łazienka często wydaje się nam ostatnim miejscem, do którego możemy wprowadzić odrobinę zieleni. Nic bardziej błędnego. Dobrze poczuje się tam większość roślin doniczkowych. Dodatkowo kwiaty znakomicie podkreślą styl i charakter naszej łazienki, czyniąc ją bardziej przytulną.
Panujące w łazience ciepło i atmosfera przesycona parą wodną podziała uzdrawiająco na niemal wszystkie rośliny. Zwłaszcza zimą, kiedy rozgrzane w innych pomieszczeniach kaloryfery mogą im tylko zaszkodzić.
W łazience możemy hodować rośliny: płożące ( np. filodendron, bluszcz), krótko kwitnące(np. chryzantema, cyklamen, fiołek afrykański), krzewiaste (np. palmy), lubiące półcień (np. fittonia, alokazja), o dużych rozmiarach( np. filodendron). Wyjątek mogą stanowić jedynie kaktusy i inne rośliny przystosowane do życia na suchych terenach.
Z oknem czy bez
Najlepiej nasze rośliny poczują się w widnej łazience z oknem. Należy tylko dopasować gatunek do strony świata, na które okno wychodzi. Przy oknie wschodnim czy północnym ustawiamy np. bromelie, od zachodu i południa – gatunki światłolubne np. kalanchoe czy róże. W głębi pomieszczenia umieszczamy rośliny lubiące cień lub półcień, takie jak bluszcz paproć czy papirus. Brak okna wcale nie oznacza, że musimy zrezygnować z roślin w łazience. Możemy kupić odporne na brak światła gatunki i naprzemienne stawiać je na parapecie okna i w głębi łazienki. Inne rozwiązanie to zainstalowanie lamp, które zastąpią naturalne światło. Najlepsze są energooszczędne świetlówki kompaktowe, ale możemy użyć także zwykłych świetlówek. To jednak dość kosztowny pomysł, bo lampy takie powinny być włączone przez przynajmniej 10 godzin na dobę.
Pięlęgnacja
Rośliny w łazience podlewamy i nawozimy zgodnie ze zwyczajowymi wymaganiami. Ze względu na dużą wilgotność, możemy zrezygnować ze spryskiwania. Należy jednak zadbać o systematyczne zbieranie opadłych liści czy kwiatów, bo przy wysokim poziomie wilgotności szybko pleśnieją.
Ochrona
Pamiętajmy, że w łazience rośliny mogą mieć kontakt z substancjami chemicznymi, które im nie służą. Powinniśmy zadbać o to, aby stały z dala od miejsc rozpylania kosmetyków np. dezodorantów, które wywierają na nie szkodliwy wpływ. Jeśli zdecydujemy się ustawić doniczkę z rośliną przy zlewie lub na wannie, pamiętajmy, że może zostać zachlapana np. mydłem i należy ją jak najszybciej przetrzeć szmatką.
Kwiaty w łazience są przede wszystkim ozdobą i musimy zadbać, aby nia one nie wchodziły nam w drogę w czasie codziennych czynności, ani my im w prawidłowym rozwoju.