Leśnicy ostrzegają. Pierwszy raz pojawił się w Polsce
Do Polski dotarł nowy rodzaj szkodnika, który zagraża drzewom. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych podała na swoim Facebooku niepokojące informacje o insekcie stanowiącym duże zagrożenie dla sosny.
Kiedy myślimy o szkodnikach drzewnych, najczęściej wyobrażamy sobie korniki. Jest ich jednak znacznie więcej, m.in. przędziorki, mszyce, brudnice czy chrząszcze. Z większością z nich wiadomo, jak się uporać.
Niestety niedawno do Polski dotarł nowy gatunek insekta atakującego iglaki. Na facebookowym profilu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie znalazła się informacja, która bardzo zaniepokoiła internautów.
"W Nadleśnictwie Międzychód został stwierdzony szkodnik występujący w koronie ściętej sosny owad Haematoloma dorsata (Arhens) - przekraski (krasanki) sosnówki (ang. Red-black pine spittle bug). Jest to pierwsze oficjalne stwierdzenie tego gatunku na terenie Lasów Państwowych" - poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy gatunek owada w Polsce
Przekraska sosnówka inaczej zwana "krasanką" należy do rodziny krasankowatych o jednorocznym cyklu rozwojowym. Owad ten został zarejestrowany w Europejskiej i Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin jako niebezpieczny. Według informacji zawartej w facebookowym poście RDLP, do tej pory ten rodzaj szkodnika nie pojawiał się w Polsce.
"Występował naturalnie w regionie śródziemnomorskim, a od lat 50. ubiegłego wieku jest znany w Zachodniej Europie, gdzie wyrządzał duże szkody w leśnictwie" - napisano w dalszej części posta.
Dorosłe osobniki przekraski mogą osiągnąć maksymalną długość 6-8 mm. Sama larwa nie wyrządza szkód, lecz jako owad doskonały (imago) staje się ogromnym zagrożeniem dla lasów i komercyjnych hodowli drzew iglastych.
Niebezpieczny szkodnik w Polsce
Przekraska sosnówka posiada kłująco-ssący narząd gębowy, którym nakłuwa igły drzewa, a następnie wysysa płyny fizjologiczne rośliny. Igły z czasem zaczynają opadać, co prowadzi do obumarcia. Żerowanie szkodnika może doprowadzić do wielkopowierzchniowego zamierania sosny. Wcześniej taki los spotkał drzewa we Francji, Hiszpanii i Holandii.
Zespół Ochrony Lasu w Szczecinku także poinformował o insekcie na swoim profilu.
"Imago jest potencjalnym wektorem bakterii Xylella fastidiosa (Wells et al.), która jest organizmem kwarantannowym, podlegającym obowiązkowi zwalczania w krajach Wspólnoty Europejskiej"- czytamy w poście.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl