Leśnik poleca sprytny sposób na kleszcze. Kosztuje grosze
Razem z sezonem wiosennym i letnim rozpoczyna się sezon na kleszcze. Te nieprzyjemne i niebezpieczne pajęczaki wykorzystują fakt, że chętnie korzystamy z uroków parków, łąk czy lasów. Jak uchronić się przed ukąszeniem? Leśnik z Karkonoskiego Parku Narodowego zdradził zaskakujący sposób na kleszcze.
03.06.2022 | aktual.: 04.06.2022 12:45
Kleszcze skutecznie odstraszają od spaceru po łące czy parku. Te niewielkie owady mogą być bardzo niebezpieczne. Wszystko dlatego, że kleszcze przenoszą groźne choroby zakaźne, m.in. boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu.
Jak chronić się przed kleszczami? Ważny jest odpowiedni strój
Skuteczna ochrona przed kleszczami jest naprawdę istotna – chronimy się tym samym przed ryzykiem zachorowania na ciężkie choroby. Ważne, aby na spacery zakładać ubranie z długim rękawem, najlepiej jasne - łatwiej będzie zauważyć owada na odzieży. Przed wyjściem w miejsca, w których rośnie bujna trawa czy krzewy, skorzystajmy z repelentu przeciwko kleszczom.
Po powrocie do domu dokładnie się obejrzyjmy, zwłaszcza takie miejsca na ciele jak zagłębienie pod kolanem, okolice brzucha i piersi, a także pachwiny. Dzieciom koniecznie sprawdzajmy głowę i szyję.
Jeśli znajdziemy kleszcza na ciele, usuńmy go jak najszybciej - im dłużej owad pozostaje w ciele, tym większe ryzyko zakażenia chociażby boreliozą. Skorzystajmy z pincety lub ze specjalnego lassa na kleszcze, które kupimy w aptece. Możemy też skontaktować się z lekarzem.
Czytaj także: Jak usunąć kleszcza w sposób prawidłowy. Sprawdzone sposoby i techniki usuwania kleszczy
Zaskakujący sposób na kleszcze. Skuteczny i kosztuje grosze
Nietypowym sposobem ochrony przed kleszczami, które niechcący przynieśliśmy ze spaceru podzielił się leśnik Krzysztof Bisaga. Okazuje się, że można wykorzystać do tego celu zwykłą rolkę do ubrań. Wystarczy przejechać nią kilka razy, aby ściągnąć kleszcze, które przyczepiły się do odzieży.
"Rolka do czyszczenia ubrań jest sprawdzonym środkiem do usuwania kleszczy z odzieży. Pomysł przetestował Krzysztof Bisaga, nadleśniczy z KPN, który przyznaje, że kleszczy jest w tym roku może mniej, ale często są nosicielami niebezpiecznej boreliozy" - czytamy na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego na Twitterze.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl