Letnie wyjazdy dzieci
Najtaniej i najpewniej jest wysłać pociechę do rodziny na wieś. Nie każdy z nas ma jednak taką możliwość, dlatego często decydujemy się na obóz czy kolonię. Warto więc znać zasady organizacji tego typu wypoczynku.
Najtaniej i najpewniej jest wysłać pociechę do rodziny na wieś. Nie każdy z nas ma jednak taką możliwość, dlatego często decydujemy się na obóz czy kolonię. Warto więc znać zasady organizacji tego typu wypoczynku.
W Polsce organizację kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży regulują odpowiednie przepisy. Pamiętajmy, że organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej są obowiązani do zapewnienia bezpiecznych warunków i właściwej opieki wychowawczej. Na obozie czy kolonii musi być zatrudniona odpowiednio przygotowana kadra pedagogiczna. Mamy prawo żądać od organizatora bliższych informacji na temat wychowawców, gdyż odpowiednia opieka jest najistotniejszą sprawą.
Czy i jak sprawdzić organizatora?
Dobrze jest sprawdzić przed wyjazdem, czy organizator wywiązał się z wszystkich obowiązków, zwłaszcza jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne. Musi posiadać, na przykład, zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej oraz przedstawić dowód zapewnienia pokrycia kosztów powrotu dziecka do kraju, a także na pokrycie zwrotu wpłat wniesionych przez klientów w razie niewykonania zobowiązań umownych. Mogą to być umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo umowy ubezpieczenia na rzecz klientów. Organizator, który ma takie gwarancje, na pewno pokryje koszty powrotu dziecka do kraju. Jeżeli wpłacimy należność za imprezę turystyczną lub zaliczkę przekraczającą 10 proc. sumy, to możemy zażądać pisemnego potwierdzenia posiadania gwarancji wraz ze wskazaniem sposobu ubiegania się o wypłatę środków z tej gwarancji, lub pisemnego potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia dziecka. Jak zawierać umowę?
Chyba nikomu dziś nie trzeba przypominać, że konieczne jest zawarcie pisemnej umowy. Zdarza się, że organizator nie uwzględnia w niej wszystkich informacji, które tam (zgodnie z prawem) znaleźć się powinny. A przecież tylko szczegółowy dokument tego typu zapewni nam możliwość reklamacji jeśli organizator nie wypełni swoich obowiązków.
Umowa taka powinna określać:
- organizatora turystyki i numer jego zezwolenia oraz imię i nazwisko osoby, która w jego imieniu umowę podpisała
- miejsce pobytu
- czas trwania kolonii, obozu
- program imprezy turystycznej, w tym rodzaj i kategorię środka transportu oraz datę, godzinę i miejsce wyjazdu oraz planowanego powrotu, położenie, rodzaj i kategorię obiektu hotelarskiego, ilość i rodzaj posiłków, program zwiedzania
- cenę oraz wyraźnie sformułowanie okoliczności, które mogą spowodować jej zmianę (pamiętać należy, że w okresie 20 dni przed datą wyjazdu cena ustalona w umowie nie może być podwyższona) sposób zapłaty
- rodzaj i zakres ubezpieczenia dzieci sposób zgłaszania reklamacji związanych z wykonywaniem usług przez organizatora wraz z terminem zgłaszania takich reklamacji
Jak kontaktować się z dzieckiem?
Każdy dłuższy wyjazd jest stresem dla rodziców i wiąże się z pytaniem, czy dziecko sobie samo poradzi? Oczywiście, możemy sprawdzać (telefonicznie lub poprzez odwiedziny), jak sobie radzi nasza pociecha. Każdy organizator powinien podać informacje o możliwości bezpośredniego kontaktu z dzieckiem lub osobą odpowiedzialną w miejscu pobytu dziecka. Ostatnio modne stało się kupowanie dzieciom własnego telefonu komórkowego. Pamiętajmy jednak, że posiadanie tak cennego przedmiotu może być dodatkowym stresem dla dziecka, a przecież chodzi nam o to, aby nasza pociecha rzeczywiście w czasie wakacji odpoczęła. Jakie warunki powinien spełniać wychowawca?
- mieć ukończone 18 lat
- posiadać co najmniej średnie wykształcenie
- mieć odpowiednie warunki zdrowotne (zaświadczenie lekarskie)
- posiadać udokumentowane predyspozycje do pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą, czyli: nauczyciele, studenci (ale kierunków, których program obejmuje przygotowanie pedagogiczne, po przebyciu odpowiedniego przeszkolenia), instruktorzy harcerscy od stopnia przewodnika włącznie, trenerzy i instruktorzy sportowi oraz osoby posiadające zaświadczenie o ukończeniu kursu dla wychowawców kolonijnych.
Beata Kęska