Leworęczne dziecko
Kiedy maluch wybiera lewą rękę, rodzice często za wszelką cenę chcą skłonić do posługiwania się prawą. Tymczasem leworęczne dziecko może równie dobrze się rozwijać, co jego praworęczni koledzy
Kiedy maluch wybiera lewą rękę, rodzice często za wszelką cenę chcą skłonić do posługiwania się prawą. Tymczasem leworęczne dziecko może równie dobrze się rozwijać, co jego praworęczni koledzy, pod warunkiem jednak, że ciągłym strofowaniem nie wpędzimy go w kompleksy.
Nawet jeśli dziecko jest grzeczne, mądre i z każdym dniem robi postępy, to wielu rodzicom spokój burzy moment, kiedy zauważają, że maluch łyżkę chwyta lewą ręką, kiedy słucha nadstawia lewe ucho i nawet gdy wchodzi po schodach no najpierw stawia lewą nogę. W tej sytuacji rodzice mogą poczuć się zdezorientowani, bo ich dziecko jest inne, niż rówieśnicy. Często za wszelką cenę chcą zmienić „zwyczaje” dziecka. Wciąż upominają: weź łyżkę w drugą rękę, trzeba rysować prawą rączką.” Wdaje im się, że w ten sposób mogą zmienić „nawyki” dziecka. To duży błąd, bo leworęczność jest wrodzona.
Skąd się bierze leworęczność
Lewa półkula mózgu kieruje mięśniami prawej strony ciała, a prawa steruje lewą połową ciała. Z czasem jedna z nich staje się dominująca. Najczęściej wygrywa lewa, sterująca między innymi prawą ręką. Tylko u 7 - 10 procent ludzi „silniejsza” staje się prawa półkula, co sprawia, że to lewa ręka jest sprawniejsza. O tym, że tak się dzieje w dużej mierze decydują geny. W nielicznych przypadkach może to też być efektem uszkodzenia lewej półkuli mózgu we wczesnym etapie rozwoju dziecka.
Co zrobić
Leworęczność można zaobserwować już w okolicach pierwszego roku życia. Jeśli dziecko używa obu rok na zmianę, można mu zasugerować, żeby trzymało kredki, czy łyżeczkę w prawej ręce. Nie zmuszać jednak, jeśli mimo naszych próśb wybiera lewą rękę. Około trzeciego roku życia widać już wyraźnie, czy dziecko jest leworęczne. Wtedy już nie tylko po przedmioty sięga lewą rączką, ale też widać, że częściej posługuje się lewą nogą, na przykład grając w piłkę, czy lewym okiem, patrząc w kalejdoskop.
Psycholodzy mają w tej kwestii jednoznaczne stanowisko, radzą, żeby nie strofować dziecka, nie nakłaniać do używania prawej ręki, ale zaakceptować leworęczność malucha. Jeśli rodzice uparcie będą zmuszać dziecko do praworęczności, może to negatywnie wpłynąć na jego rozwój, bo maluch zniechęci się do zmagań z nauką samodzielności. Przestanie brać do ręki kredki, bo będzie się bał, że za chwilę spotka się to z reprymendą, będzie dorastał w poczuciu niższej wartości, bo rodzice wpoili mu, że wciąż coś robi źle, jest gorsze od innych dzieci.
Nawet jeśli rodzice okażą się na tyle świadomi, żeby zaakceptować leworęczność dziecka, to problemy mogą zacząć się już w przedszkolu. Warto wcześniej uprzedzić o tym nauczycielkę. Dzisiaj pedagodzy w zdecydowanej większości są na tyle świadomi, czym jest leworęczność, że nie zmuszają dzieci do posługiwania się prawą dłonią. Mimo to, warto porozmawiać z wychowawczynią. Upewnić się, że będzie właściwie traktowała dziecko. Czasami zdarza się, że leworęczny maluch naśladując kolegów zaczyna posługiwać się prawą ręką. Nie ma w tym nic niepokojącego, dopóki nie towarzyszą temu objawy problemów emocjonalnych malucha. Wtedy warto się przyjrzeć, czy nie dzieje mu się krzywda.
Kolejne problemy mogą pojawić się w szkole. Zeszyty są bowiem przewidziane dla dzieci praworęcznych. Nie jest łatwo pisać od lewej strony do prawej. Dlatego zazwyczaj dzieci leworęczne przynajmniej na początku piszą mniej wyraźnie i nie wynika to z ich złej woli. Warto jednak ułatwić mu naukę, wystarczy jeśli nauczyciel będzie wiedział, że łatwiej będzie jeśli usiądzie po lewej stronie ławki, gdzie będzie mieć większą swobodę ruchów. Powinien pozwolić na to, że zeszyt leżał na ławce ukośnie. Na biurku lampka powinna być ustawiona po prawej stronie. Leworęczne dziecko może być bardzo dobrym uczniem, pod warunkiem jednak, że zyska wsparcie i akceptację dorosłych.