FitnessLipa — właściwości, zastosowanie, kosmetyki z lipą

Lipa — właściwości, zastosowanie, kosmetyki z lipą

Lipa — właściwości, zastosowanie, kosmetyki z lipą
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Tatiana Naklicka
18.12.2018 23:50, aktualizacja: 03.02.2019 20:25

Pięknie pachnąca lipa nie tylko będzie wyjątkową ozdobą ogrodu, ale również świetnym środkiem na wiele schorzeń. Zawiera bowiem wiele prozdrowotnych właściwości. Co warto wiedzieć o lipie? Na co warto stosować napar z lipy? Sprawdzamy, jak działa lipa na nasz organizm, oraz jak przygotować napar z lipy w kilku prostych krokach.

Lipa – ogólna charakterystyka

Lipa to wieloletnie drzewo, które występują głównie w północnej i środkowej Europie. Cechą charakterystyczną są pięknie pachnące kwiaty o żółtym kolorze. Lipa kwitnie zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca. Właśnie w tym okresie najlepiej zbierać kwiaty, które wykazują wiele prozdrowotnych właściwości podobnie jak kora i liście.

Kwiaty lipy najlepiej zbierać pod koniec czerwca w słoneczny dzień. Wystarczy je położyć w miejscu, gdzie dociera ciepło, ale jednocześnie nie dosięgają ich promienie słoneczne i poczekać aż będą miały lekko miodowy zapach. Lipę dostaniemy również w sklepach zielarskich i sklepach internetowych.

Lipa – właściwości

W kwiatostanach lipy znajdują się przede wszystkim garbniki, śluzy, fitosterole, flawonoidy oraz kwasy organiczne. To również doskonałe źródło witaminy C oraz witaminy B3 znanej również jako niacyna lub witamina PP. Najczęściej drogocenne składniki pozyskuje się z dwóch odmian lipy, które można spotkać w Europie: lipy drobnolistnej oraz lipy szerokolistnej.

Lipa – zastosowanie

Lipa w medycynie naturalnej często stosowana jest jako środek napotny w przypadku przeziębienia. Dzięki związkom śluzowym napar z kwiatów lipy łagodzi objawy takie jak kaszel czy katar. Ponadto herbata z lipy jest podawana osobom, które mają anginę lub zapalenie oskrzeli.

Warto jednak pamiętać, że napar wykazuje właściwości moczopędne. Z tego względu należy pić dużo wody lub przyjmować produkty półpłynne.

Lipa wspomaga również pracę układu pokarmowego, dlatego można ją pić w przypadku zaburzeń trawiennych. Często podaje się ją jako naturalny składnik na uspokojenie, ponieważ ułatwia zasypianie. Dobrym rozwiązaniem będzie kąpiel z lipy. Poza zastosowaniem wewnętrznym, z lipy można robić również okłady.

Kosmetyki z lipą — jak działają?

Lipa znalazła zastosowanie nie tylko w leczeniu różnych dolegliwości, ale również w kosmetyce. Bardzo popularne są produkty przeznaczone do włosów, których jednym z głównych składników jest lipa. Szampony z lipą i odżywki z lipą mają za zadanie odżywić i dodać blasku suchym oraz łamliwym kosmykom.

Popularne są także kremy do twarzy z lipą uelastyczniające skórę. Na takiej samej zasadzie będą działały również balsamy do ciała z lipą, które nie tylko ujędrnią naskórek, ale również go nawilżą.

Napar z lipy – przeciwwskazania

Choć napar z lipy mogą pić zarówno kobiety w ciąży, jak i dzieci oraz osoby starsze, to istnieje kilka przeciwwskazań do jego nadmiernego stosowania. Przede wszystkim obciąża nerki. Obciąża również serce. Częste picie naparu z lipy może prowadzić do poważnych problemów z układem nerwowym. Zamiast napoju możemy jednak sięgnąć po zdrowy miód lipowy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także