GwiazdyLudzie w "Vogue". Stulecie portretów

Ludzie w "Vogue". Stulecie portretów

Ludzie w "Vogue". Stulecie portretów
21.06.2006 12:50, aktualizacja: 26.06.2006 12:48

Archiwa „Vogue’a” są kluczem do nowoczesnej sztuki portretu. Niezwykłe zbiory zdjęć zrobionych dla czasopisma odzwierciedlają przemiany społeczne i kulturowe, które ukształtowały XX wiek. Najlepsze z fotografii zebrano w tym albumie.

Archiwa „Vogue’a” są kluczem do nowoczesnej sztuki portretu. Niezwykłe zbiory zdjęć zrobionych dla czasopisma odzwierciedlają przemiany społeczne i kulturowe, które ukształtowały XX wiek. Najlepsze z fotografii zebrano w tym albumie – fascynującej panoramie ludzi sławnych i niesławnych, ukazanych w obiektywie najsłynniejszego magazynu mody na świecie.

Księżne i gwiazdy rocka, modelki i aktorzy, piękności i dyktatorzy mody, sportowcy i politycy – wyjątkowe osoby, które odcisnęły piętno na epoce i wyróżniły się talentem, urodą, charakterem.

Portrety składają się na swoisty almanach ludzi pięknych i wspaniałych, a fotografowie, którzy wykonali zdjęcia, również tworzą panteon gwiazd. Odważni, przenikliwi, obrazoburczy, wyznaczyli standardy sztuki: Wilding, baron de Meyer, Horst, Beaton, Steichen, Penn, Snowdon, Parkinson, Bailey, Newton, Weber, Knight, Testino i inni.

Ten album to wyjątkowa kronika stulecia – tak stylowa i intrygująca jak sportretowani ludzie.
Książkę opracowali Robin Derrick i Robin Muir. Derrick jest dyrektorem artystycznym brytyjskiej edycji „Vogue’a”. Zaczął pracować w czasopiśmie „i-D” w 1982 roku, zanim ukończył St. Martin’s School of Art w Londynie. Był dyrektorem artystycznym takich magazynów jak „The Face”, „Elle” (edycja włoska), „Per Lui”, „Glamour” (edycja francuska) i „Arena”, a także założycielem Studio Box, ośrodka designu z siedzibami w Paryżu i Mediolanie. W 1999 roku pracował jako dyrektor artystyczny przy inauguracji rosyjskiej edycji „Vogue’a”. Od wielu lat jest także fotografem, więc dzieli czas między pracę dla „Vogue’a” i wykonywanie zdjęć na zamówienie. Był jednym z kuratorów wystawy Unseen Vogue: The Secret History of Fashion Photography w Design Museum w Londynie.

Robin Muir jest pisarzem, kuratorem oraz dawnym kierownikiem działu fotograficznego brytyjskiej edycji „Vogue’a” i „Sunday Telegraph Magazine”. Pisuje regularnie o fotografii i sztuce współczesnej dla „The Independent” i „The World of Interiors”. Jest archiwistą w Terence Donovan Archive i współautorem The New Dictionary of National Biography. Opublikował sześć książek poświęconych fotografii i był kuratorem wystaw w National Portrait Gallery, Victoria & Albert Museum, Museum of London i Yale Center for British Art w New Haven.

W 2002 roku przygotował z Robinem Derrickiem wystawę Unseen Vogue: The Secret History of Fashion Photography w Design Museum w Londynie, a także A Maverick Eye: The Photography of John Deakin w Scottish National Gallery w Edynburgu. Obecnie pracuje nad biografią szkockich malarzy Roberta Colquhouna i Roberta MacBryde’a.