GwiazdyLudzie w "Vogue". Stulecie portretów

Ludzie w "Vogue". Stulecie portretów

Ludzie w "Vogue". Stulecie portretów

21.06.2006 12:50, aktual.: 26.06.2006 12:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Archiwa „Vogue’a” są kluczem do nowoczesnej sztuki portretu. Niezwykłe zbiory zdjęć zrobionych dla czasopisma odzwierciedlają przemiany społeczne i kulturowe, które ukształtowały XX wiek. Najlepsze z fotografii zebrano w tym albumie.

Archiwa „Vogue’a” są kluczem do nowoczesnej sztuki portretu. Niezwykłe zbiory zdjęć zrobionych dla czasopisma odzwierciedlają przemiany społeczne i kulturowe, które ukształtowały XX wiek. Najlepsze z fotografii zebrano w tym albumie – fascynującej panoramie ludzi sławnych i niesławnych, ukazanych w obiektywie najsłynniejszego magazynu mody na świecie.

Księżne i gwiazdy rocka, modelki i aktorzy, piękności i dyktatorzy mody, sportowcy i politycy – wyjątkowe osoby, które odcisnęły piętno na epoce i wyróżniły się talentem, urodą, charakterem.

Portrety składają się na swoisty almanach ludzi pięknych i wspaniałych, a fotografowie, którzy wykonali zdjęcia, również tworzą panteon gwiazd. Odważni, przenikliwi, obrazoburczy, wyznaczyli standardy sztuki: Wilding, baron de Meyer, Horst, Beaton, Steichen, Penn, Snowdon, Parkinson, Bailey, Newton, Weber, Knight, Testino i inni.

Ten album to wyjątkowa kronika stulecia – tak stylowa i intrygująca jak sportretowani ludzie.
Książkę opracowali Robin Derrick i Robin Muir. Derrick jest dyrektorem artystycznym brytyjskiej edycji „Vogue’a”. Zaczął pracować w czasopiśmie „i-D” w 1982 roku, zanim ukończył St. Martin’s School of Art w Londynie. Był dyrektorem artystycznym takich magazynów jak „The Face”, „Elle” (edycja włoska), „Per Lui”, „Glamour” (edycja francuska) i „Arena”, a także założycielem Studio Box, ośrodka designu z siedzibami w Paryżu i Mediolanie. W 1999 roku pracował jako dyrektor artystyczny przy inauguracji rosyjskiej edycji „Vogue’a”. Od wielu lat jest także fotografem, więc dzieli czas między pracę dla „Vogue’a” i wykonywanie zdjęć na zamówienie. Był jednym z kuratorów wystawy Unseen Vogue: The Secret History of Fashion Photography w Design Museum w Londynie.

Robin Muir jest pisarzem, kuratorem oraz dawnym kierownikiem działu fotograficznego brytyjskiej edycji „Vogue’a” i „Sunday Telegraph Magazine”. Pisuje regularnie o fotografii i sztuce współczesnej dla „The Independent” i „The World of Interiors”. Jest archiwistą w Terence Donovan Archive i współautorem The New Dictionary of National Biography. Opublikował sześć książek poświęconych fotografii i był kuratorem wystaw w National Portrait Gallery, Victoria & Albert Museum, Museum of London i Yale Center for British Art w New Haven.

W 2002 roku przygotował z Robinem Derrickiem wystawę Unseen Vogue: The Secret History of Fashion Photography w Design Museum w Londynie, a także A Maverick Eye: The Photography of John Deakin w Scottish National Gallery w Edynburgu. Obecnie pracuje nad biografią szkockich malarzy Roberta Colquhouna i Roberta MacBryde’a.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)