Łysienie typu telogenowego – przyczyny, objawy, leczenie
29.05.2018 13:54, aktual.: 08.07.2018 19:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Łysienie typu telogenowego, nazywane po prostu telogenowym, to schorzenie, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Na szczęście w przeciwieństwie do np. łysienia androgenowego mieszki włosowe w tym przypadku nie ulegają zniszczeniu czy zanikaniu, tylko przechodzą w fazę spoczynku, zwaną fazą telogenu (stąd łysienie telogenowe). Co więcej, ten rodzaj łysienia jest odwracalny, a niekorzystne efekty mogą zostać w całości cofnięte po wyleczeniu choroby w ciągu 6–12 miesięcy.
Łysienie typu telogenowego – przyczyny
Uważa się, że przyczyny łysienia telogenowego mają swoje źródło w uwarunkowaniach genetycznych, złej diecie i kontakcie z substancjami toksycznymi lub występują jako powikłanie po chorobie albo sytuacji stresowej. Warto także pamiętać, że najbardziej narażone na zachorowanie na łysienie telogenowe są kobiety korzystające ze środków antykoncepcyjnych przyjmowanych doustnie lub mające problemy z gospodarką hormonalną. Drugą grupą narażoną na ten typ łysienia są mężczyźni po 40. roku życia i wspomniane osoby, których dieta uboga jest w składniki odżywcze oraz ci, którzy w pracy narażeni są na niekorzystne działanie metali ciężkich lub oparów powstałych z farb i rozpuszczalników.
Łysienie typu telogenowego – objawy
Łysienie telogenowe objawia się nienaturalnie szybkim wypadaniem włosów, dlatego jest stosunkowo łatwe do wykrycia. To, co dodatkowo wyróżnia schorzenie na tle innych typów łysienia, jest utrata włosów również w innych częściach ciała poza głową, jak brwi, ręce, twarz, czy nogi. Dlatego warto dokładnie oglądać skórę, szczególnie po wieczornej kąpieli, kiedy organizm przygotowuje się do odpoczynku, a procesy wzrostu mieszków włosowych zwalniają. Na koniec dobra wiadomość, większość negatywnych skutków wypadania włosów typu telogenowego ustępuje w momencie wyleczenia przyczyny dającej powikłania. Całkowite cofnięcie łysienia możliwe jest do 12 miesięcy po wyleczeniu.
Łysienie typu telogenowego - diagnostyka
Jak już zostało ustalone, pierwszym sygnałem zwiastującym łysienie telogenowe, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest zwiększona ilość wypadających włosów. Jeśli tak się dzieje, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi wywiad i zleci badania potrzebne do ustalenia przyczyny łysienia. W przypadku stwierdzenia wystąpienia łysienia telogenowego, pacjenta poddaje się badaniu morfologii krwi w celu zdiagnozowania całego organizmu. Drugim krokiem jest zbadanie struktury włosa z wykorzystaniem trichogramu, czyli ocenie ok. 100 pobranych włosów za pomocą mikroskopu, który zapewnia dokładne widzenie przyczyn łysienia. Jeśli ponad połowa próbek nie wykazuje reakcji (stan spoczynku), wówczas lekarz jako przyczynę utraty włosów uznaje łysienie telogenowe.
Łysienie typu telogenowego - leczenie
Niestety, medycyna do tej pory nie zna jednej, skutecznej metody, która pozwoliłaby wyleczyć łysienie telogenowe. Jako że występowanie tej dolegliwości uzależnione jest od konkretnej dolegliwości, jedyną szansą na powstrzymanie procesów łysienia jest w tym przypadku wyleczenie organizmu z przypadłości dającej powikłania. Odnosi to się szczególnie do sytuacji, podczas których organizm narażony był na duży stres (poród, niespodziewana śmierć bliskiej osoby) czy zaburzenia hormonalne. Wszelkie farmaceutyki, wykorzystywane np. w leczeniu łysienia androgenowego, szampony na porost włosów czy serum w przypadku łysienia typu telogenowego nie będą działać.
Nie ma co się jednak załamywać. Zadbany mężczyzna będzie dobrze się prezentował nawet bez gęstej czupryny. Sprawdź ofertę kosmetyków do pielęgnacji dla mężczyzn na WP radarOkazji.