Ma Zespół Downa i została posłanką. Apel Hiszpanki porusza

Mar Galcerán została pierwszą posłanką z Zespołem Downa, która zasiadła w Parlamencie w Hiszpanii w Walencji. Prosi, aby oceniano ją "na podstawie pracy, a nie pozorów". - Niech nie widzą niepełnosprawności, niech widzą człowieka – apeluje.

Mar Galcerán została pierwszą posłanką z Zespołem Downa
Mar Galcerán została pierwszą posłanką z Zespołem Downa
Źródło zdjęć: © X | @EmbSpainUK
Agnieszka Woźniak

14.09.2023 | aktual.: 14.09.2023 19:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mar Galcerán spełniła swoje największe marzenie o byciu posłanką. Tym samym udowodniła, że niepełnosprawność wcale nie wyklucza z udziału w życiu publicznym i spełnianiu się zawodowo.

Kobieta chce być przykładem przełamywania "barier mentalnych i społecznych".

Pierwsza posłanka z Zespołem Downa

Ma 45 lat, polityką zajmuje się od ponad 20. Mar Galcerán to energiczna kobieta. Uwielbia sport i taniec. Teraz spełnia swoje marzenie o byciu pierwszą posłanką z zespołem Downa.

Studiowała w Szkole Turystyki i Gościnności w Walencji. Jest prezesem Fundacji Asindown, założonej przez rodziny z dziećmi z zespołem Downa. Od 26 lat pracuje w instytucjach publicznych, gdzie pełniła funkcję sekretarza opieki nad osobami z różnymi niepełnosprawnościami.

"To wspaniała wiadomość dla polityki" - napisał na Twitterze/X Carlos Mazón, prezydent Walencji i przewodniczący Wspólnoty Walenckiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poruszający apel Mar Galcerán

Mar Galcerán przyznaje, że spełniła swoje największe marzenie. Od zawsze chciała zostać posłanką. Wytrwale dążyła do celu, pracując w instytucjach publicznych i fundacjach.

Zaraz po tym jak odebrała mandat poselski, zaapelowała do społeczeństwa. Podkreśliła, że nie chce być oceniania przez pryzmat swojej niepełnosprawności.

Jestem w stanie piastować stanowisko o tak dużej odpowiedzialności. Mam nadzieję, moja niepełnosprawność nie przysłoni wam tego, jaką jestem osobą. Chciałabym, żebyście widzieli we mnie człowieka, bo w głębi duszy wszyscy jesteśmy po prostu ludźmi

Mar Galceránhiszpańska posłanka

Mar podkreśliła, że docenia zaufanie, jakim obdarzyła ją jej partia i ma nadzieję przyczynić się do tworzenia lepszego społeczeństwa. Jest pełna pasji i chęci do pracy dla innych.

- Trzeba iść do przodu, wyznaczać sobie cele i zadania, bo w końcu, dzięki wytrwałości, uda się je osiągnąć - zachęca.

Osoby z Zespołem Downa wciąż traktowane są stereotypowo

W Polsce żyje około 15 tysięcy osób z zespołem Downa. Niestety większość z nich ma problem ze znalezieniem zatrudnienia.

- Zatrudnienie w sektorze prywatnym otrzymują nieliczni. Jeden pracuje w McDonaldzie, drugi w IKEA, trzeci w hotelu - mówiła w rozmowie z Wirtualną Polską Karolina, Adamczyk, trenerka pracy związana ze Stowarzyszeniem "Tęcza". - Ale to nie było takie łatwe, musieliśmy się naprawdę naszukać, by znaleźć im pracę. Jest bardzo niewiele firm, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. Szczególnie mniejsze zakłady się tego boją. To wszystko wynika z niewiedzy. A nie potrzeba wcale wiele, wystarczy trochę empatii i cierpliwości.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Komentarze (18)