Barbie z Zespołem Downa. To pierwsza taka lalka

Lalka przypominająca z wyglądu kobietę z Zespołem Downa dołączyła do kolekcji Barbie Fashionistas, która promuje różnorodność. Wzruszenia z tego faktu nie ukrywa pochodząca z Wielkiej Brytanii modelka Ellie Goldstein. "Ludzie muszą widzieć więcej takich ludzi jak ja, nie możemy pozwolić na to, by nas ukrywano" - komentuje.

Pierwsza Barbie z Zespołem Downa
Pierwsza Barbie z Zespołem Downa
Źródło zdjęć: © Instagram | @elliejg16_zebedeemodel
Agnieszka Woźniak

26.04.2023 | aktual.: 26.04.2023 21:42

Inkluzywne lalki są niezwykle ważne - uczą empatii i zrozumienia. Dodatkowo są one szczególnie istotne dla dzieci, które doświadczają różnych form niepełnosprawności czy dyskryminacji.

W ramach linii Barbie Fashionistas firma Mattel stworzyła lalki promując tym samym różnorodność i podkreślając, że każdy z nas jest inny. W sprzedaży dostępne są lalki o różnych kolorach skóry oraz typach sylwetki, a także poruszające się na wózku. Teraz do kolekcji dołączyła Barbie z Zespołem Downa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W hołdzie różnorodności

Nowy model lalki ma bardziej okrągłą twarz, płaski mostek nosowy, nieco skośne oczy oraz mniejsze uszy. Barbie jest niższa, ma zmienione proporcje ciała, w tym dłuższy tułów. Jej żółto-niebieska sukienka nawiązuje do kolorów Światowego Dnia Zespołu Downa.

Barbie promuje różnorodność
Barbie promuje różnorodność© Instagram | @elliejg16_zebedeemodel

Do akcji włączyły się europejskie ambasadorki, m. in. pochodząca z Wielkiej Brytanii modelka – Ellie Goldstein.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że powstała Barbie z zespołem Downa. Widząc lalkę, poczułam się wzruszona – tak wiele to dla mnie znaczyło. Jestem zaszczycona i dumna, że Barbie wybrała mnie, aby pokazać lalkę światu. Różnorodność jest dla mnie ważna, ludzie muszą widzieć więcej takich ludzi jak ja, nie możemy pozwolić na to, by nas ukrywano – komentuje Ellie Goldstein.

Walka z wykluczeniem

Wygląd, a także ubrania i akcesoria Barbie konsultowane były ze specjalistami z amerykańskiego narodowego Towarzystwa Zespołu Downa. Organizacja ta wspiera osoby z zespołem Downa i ich rodziny, walczy z wykluczeniem, przyczyniając się do zmian społecznych i politycznych w tym obszarze.

– To wiele znaczy dla naszej społeczności. Osoby z zespołem Downa mogą po raz pierwszy bawić się lalką Barbie, która wygląda tak jak one – przekazała Kandi Pickard, prezes i dyrektor generalny NDSS.

- Naszym celem jest umożliwienie wszystkim dzieciom zobaczenia siebie w Barbie, a jednocześnie zachęcenie dzieci do zabawy lalkami, które nie są podobne do nich samych. Celem firmy jest przeciwdziałanie stygmatyzacji społecznej poprzez zabawę - napisano w oświadczeniu firmy Mattel.

Na razie lalka dostępna jest jedynie na rynku amerykańskim, ale docelowo ma być sprzedawana na całym świecie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)