GwiazdyMaciej Stuhr laureatem filmowej nagrody im. Cybulskiego

Maciej Stuhr laureatem filmowej nagrody im. Cybulskiego

Maciej Stuhr, odtwórca jednej z głównych ról
w filmie Małgorzaty Szumowskiej "33 sceny z życia", został
tegorocznym laureatem filmowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Maciej Stuhr laureatem filmowej nagrody im. Cybulskiego
Źródło zdjęć: © mwmedia

Maciej Stuhr, odtwórca jednej z głównych ról w filmie Małgorzaty Szumowskiej "33 sceny z życia", został tegorocznym laureatem filmowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej młodym polskim aktorom, którzy - zdaniem jury - wyróżniają się wybitną indywidualnością.

Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w poniedziałek w Warszawie.

Oprócz Stuhra, do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2008 nominowani byli: Lesław Żurek - za rolę w "Małej Moskwie" Waldemara Krzystka, Antoni Pawlicki - za rolę w "Drzazgach" Macieja Pieprzycy, Rafał Maćkowiak - za rolę w "Senności" Magdaleny Piekorz, oraz Małgorzata Buczkowska - za rolę w filmie "010" Piotra Łazarkiewicza.

Organizatorem konkursu na laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego jest Fundacja Kino, wydawca miesięcznika "Kino". Fundacja powołała Kapitułę Nagrody, w której zasiadają m.in. reżyserzy Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Jacek Bromski oraz aktorzy Jan Englert, Krystyna Janda i Maja Komorowska. Kapituła zatwierdza nominacje do nagrody, a laureata spośród nominowanych wyłania jury. W skład tegorocznego jury wchodzili m.in. redaktor naczelny miesięcznika "Kino" Andrzej Kołodyński oraz aktorki Małgorzata Potocka i Dorota Segda.

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego jest przyznawana młodym polskim aktorom, którzy ukończyli nie więcej niż 35 lat, za ich role filmowe z ostatniego sezonu. Po raz pierwszy wręczono ją w 1969 r. Najpierw nagrodę tę przyznawał nieistniejący już magazyn "Ekran". W 1995 r. przyznawanie nagrody zawieszono. Fundacja Kino organizuje konkurs na laureata tej nagrody od 2005 r.

Pierwszym laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego był Daniel Olbrychski. Wśród kolejnych znaleźli się m.in. Marian Opania, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krystyna Janda, Marcin Dorociński, Kinga Preis i Sonia Bohosiewicz.

Patron nagrody Zbigniew Cybulski jest uznawany za ikonę polskiego kina. Grał postaci zagubione i rozdarte wewnętrznie. Ze względu na styl aktorskiej gry oraz oryginalny, nieco buntowniczy styl życia był nazywany polskim Jamesem Deanem.

Najsłynniejszą kreacją filmową Cybulskiego jest rola Maćka Chełmickiego w "Popiele i diamencie" (1958) Andrzeja Wajdy. Cybulski zagrał też m.in. w "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna (1960), "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa (1964) i "Salcie" Tadeusza Konwickiego (1965).

Zginął tragicznie 8 stycznia 1967 r. we Wrocławiu, wracając z planu zdjęciowego do filmu "Morderca zostawia ślad" w reż. Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Zginął pod kołami ekspresu, do którego próbował wskoczyć na wrocławskim dworcu kolejowym. Miał 39 lat. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)