Delikatny, słodki smak malin to nie jedyny walor tych letnich owoców. Ich główną zaletą są właściwości zdrowotne.
Owoce maliny nie tylko posiadają przyjemny zapach i przepyszny smak, ale również są bardzo cenne dla zdrowia.
Zarówno owoce świeże, suszone jak i sok malinowy dostarczają niezwykle cennych składników odżywczych, które wpływają na zdrowie całego organizmu. Naturalne witaminy zawarte w malinach mogą być bardzo pomocne w okresach wysiłków fizycznych oraz osłabienia psychicznego.
Naukowcy przekonują, że maliny to idealna przekąska po treningu. Zawarte w nich związki przeciwzapalne i przeciwutleniacze nie tylko chronią mięśnie, ale również przyspieszają ich regenerację.
(gabi/mtr), kobieta.wp.pl
Na anemię i infekcje
Spożywanie dużych ilości świeżych, zdrowych i dojrzałych malin jest zalecane jako środek regulujący pracę przewodu pokarmowego, jak również środek pomocniczy w przypadku leczenia anemii.
Napar z suszonych liści malin ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe i przeciwbiegunkowe. Jak wszystkie czerwone owoce zawierają cenne barwniki, antocyjany, które wzmacniają naczynia krwionośne, wspierają układ odpornościowy, zapobiegają infekcjom.
Mają właściwości antyrakowe
Maliny mają właściwości przeciwnowotworowe. Zawierają dużo błonnika, dzięki czemu stymulują właściwą pracę jelit, jak również zapobiegają nowotworom jelita grubego, trzustki i prostaty. Wpływają na rozwój lub reprodukcję komórek nowotworowych.
Nowe badania w tej dziedzinie wykazały, że składniki odżywcze w malinie mogą również być w stanie zmienić sygnały, które są wysyłane do potencjalnych lub istniejących komórek rakowych np. zmniejszyć liczbę komórek nowotworowych poprzez wysyłanie sygnałów, które pobudzą je do śmierci (apoptoza).
Wspomagają leczenie przeziębień
Maliny mają zastosowanie w medycynie ludowej, ponieważ ze względu na zawartość kwasu elagowego, charakteryzującego się właściwościami antybakteryjnymi wspomagają leczenie przeziębień.
Malinowa herbata czy sok pomogą zwalczyć gorączkę, "wypocić chorobę", zniwelować niewielki ból gardła, złagodzić kaszel, a przede wszystkim skutecznie się rozgrzać, by do infekcji w ogóle nie dopuścić. Znane jest również ich działanie uspokajające, przeciwbólowe i obniżające ciśnienie krwi.
Lekarstwo na gorączkę
Owoce malin zawierają podobne substancje jak aspiryna. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Są skuteczne i zarazem w 100 procentach bezpieczne dla organizmu.
Mogą być wykorzystywane jako lekarstwo do zbijania gorączki. Ich skuteczność wynika głównie z tego, że pobudzają gruczoły potowe, dzięki czemu pot odparowuje ze skóry, obniżając temperaturę ciała.
Chronią przed zawałem
Nie tylko owoce maliny mają właściwości zdrowotne. Ich liście zawierają flawonoidy, kwasy organiczne, żelazo, wapń i miedź. Po wysuszeniu, stosowane są do naparów. Mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Są skutecznym lekarstwem hamującym rozwój bakterii jelitowych i zmniejszającym biegunkę.
Z uwagi na zawarty w malinach wzmacniający serce- potas, regenerujący układ nerwowy magnez, chroniącą przed zawałem lecytynę koktajle malinowe polecane są zwłaszcza osobom narażonym na ciężką prace i stres.
(gabi/mtr), kobieta.wp.pl
Maliny na lunch
Maliny dostarczają witaminę C. Mają też sporo witamin z grupy B (zwłaszcza B1, B2, B6 i B9, czyli kwasu foliowego), które troszczą się o dobre samopoczucie i funkcjonowanie układu nerwowego.
100 g tych owoców zawiera 47 kcal. Mają mnóstwo błonnika (6,7 g).
Maliny przez cały rok są sojusznikiem fantastycznej formy i urody. Odmładzają, dbają o serce i dobry nastrój.
Opóźniają procesy starzenia
Stosowane jako składnik maseczek, doskonale odżywiają skórę - wzmacniają naczynia krwionośne, wygładzają ją i ujędrniają.
Dzięki kompleksowi antyoksydantów (w tym polifenoli) dbają o twoją skórę, opóźniają procesy starzenia w niemal wszystkich komórkach i narządach.
Warto również dodać, że napar z liści malin rozkurcza mięśnie gładkie macicy, łagodząc bóle miesiączkowe.
Maliny przez cały rok
Maliny ogrodowe są dość podobne pod względem sumy fenoli i całkowitej zawartości antocyjanów do malin rosnących dziko.
Maliny można zamrażać. Jak to zrobić? Przemyj je delikatnie, a następnie osusz ręcznikiem papierowym. Ułóż je w jednej warstwie, a następnie umieść w zamrażarce.
Po zamrożeniu, przenieś je do woreczka foliowego lub plastikowego pojemnika i ponownie włóż do zamrażarki (można przechowywać przez rok).