W spadku po sławnym ojcu dostają zwykle talent i konieczność sprostania wymaganiom, jakie stawia przed nimi branża. Nie są w stanie uniknąć porównań, ale w większości przypadków radzą sobie ze schedą doskonale. Z okazji Dnia Ojca prezentujemy słynnych tatusiów i ich dzieci.
W spadku po sławnym ojcu dostają zwykle talent i konieczność sprostania wymaganiom, jakie stawia przed nimi branża. Nie są w stanie uniknąć porównań, ale w większości przypadków radzą sobie ze schedą doskonale. Z okazji Dnia Ojca prezentujemy słynnych tatusiów i ich dzieci.
Tekst: Zuzanna Menkes
Rafał Olbrychski i Daniel Olbrychski
Daniel Olbrychski – Rafał Olbrychski
Stosunki ojciec – syn w klanie Olbrychskim wyglądają jak scenariusz z brazylijskiej opery mydlanej. Panowie kłócą się w mediach i przepraszają publicznie.
- Jesteśmy rodziną po przejściach, ale sytuacja unormowała się – mówi ostatnio Rafał Olbrychski o relacji z ojcem. Obu panów łączy wybuchowy temperament i rude włosy. Ojciec jest aktorem o ugruntowanej pozycji, syn – ciągłym debiutantem.
Łukasz Nowicki i Jan Nowicki
Jan Nowicki – Łukasz Nowicki
Młodszy Nowicki z cierpliwością znosi fakt, iż w każdym wywiadzie pytany jest o sławnego ojca. Z biegiem czasu nauczył się o nim mówić w samych superlatywach, chociaż często był on nieobecny w jego życiu.
Łukasz Nowicki
W wywiadzie dla jednego z portali internetowych opowiadał: - To zaszczyt mieć takiego ojca. I szczęście. I czasem gorycz, jak to w życiu. Są dni, gdy człowiek zadaje sobie pytanie "Nie mógłbyś być zwykłym dziadkiem, ojcem, wziąć wnuka na weekend, załatwić namiary na dobrego hydraulika?". Częściej jednak dostaje od ojca to, co jest największym skarbem... Empatię, smaki, zapachy, poezję i prozę życia, i przede wszystkim sugestie, jak dostrzegać w życiu to, co naprawdę jest ważne.”
Jerzy Stuhr i Maciej Stuhr
Jerzy Stuhr – Maciej Stuhr
Kiedy Maciej Stuhr zaczynał karierę na scenie jako kabareciarz, jego ojciec był już filarem polskiego aktorstwa nagradzanym na międzynarodowych festiwalach, a jego role weszły na stałe do kanonu filmowego. Na początku młody Stuhr chciał odciąć aktorską pępowinę kończąc psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, lecz aktorskie przeznaczenie w końcu go dopadło. Ostatnio panowie zagrali wspólnie w filmie „Mistyfikacja” o życiu Witkacego, którego zagrał Jerzy Stuhr. Obu panów łączy niechęć do magazynów plotkarskich.
Bartosz Opania i Marian Opania
Marian Opania – Bartosz Opania
Niepodobni fizycznie: ojciec – niskiego wzrostu o słowiańskiej urodzie, syn – ciemne włosy i chmurne spojrzenie. Pytany przez dziennikarkę „Nowej Trybuny Opolskiej”, czy bycie synem "tego Opani" utrudniało mu aktorskie zmagania, odpowiada:
- Jeżeli po 17 latach uprawiania przeze mnie tego zawodu, dziennikarze nadal pytają mnie o ojca, to chyba łatwo nie jest...
Obu panów zawód połączył podwójnie: młodszy i starszy Opania grają razem w serialu „Na dobre i na złe”.
Olga Frycz
Jan Frycz – Olga Frycz
Podobno Jan Frycz osobiście przyczynił się do tego, aby jego córki nie przyjęto do krakowskiej Akademii Teatralnej. Mimo to Olga jest obecnie jedną z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia, a jej aktorskie CV zadziwia – mimo młodego wieku aktorka zagrała już w prawie dwudziestu produkcjach.
Jan Frycz
W rozmowie z Kubą Wojewódzkim Olga Frycz przyznała, iż dużym wyróżnieniem był dla niej fakt, iż ojciec zaprosił ja ostatnio na próbę spektaklu, w którym grał, aby córka udzieliła mu kilku rad.
Łukasz Garlicki i Piotr Garlicki
Piotr Garlicki – Łukasz Garlicki
Ostatnio panów Garlickich do swego programu zaprosił Kuba Wojewódzki. Starszy – wyluzowany żartował z prowadzącym, młodszy – trzymał dystans i niechętnie opowiadał o swoim życiu prywatnym. Piotr Garlicki pogodził się z tym, że już na zawsze będzie doktorem Tretterem z serialowej Leśnej Góry w „na dobre i na złe”. Łukasz przyznał, że nie narzeka ostatnio na nawał pracy. Obu Garlickich łączy sympatia pań. U starszego chciałyby się leczyć fanki z kilku pokoleń, młodszy umawiał się z Magdaleną Cielecką.
Andrzej Żuławski
Andrzej Żuławski – Xawery Żuławski
W tej rodzinie nie wiadomo, kto jest bardziej dojrzały emocjonalnie. Ojciec – Andrzej Żuławski, pisarz i reżyser, zasłynął ostatnio związkiem z młodziutką Weroniką Rosati. Romans i jego burzliwy koniec zostały uwiecznione w ostatniej książce Żuławskiego.
Xawery Żuławski
Syn charyzmatycznego ojca wiedzie życie ustabilizowane i spokojnie pnie się po stopniach kariery. Jego „Wojna polsko-ruska” sprawiła, że o młodym Żuławskim mówi się jako o najbardziej obiecującym reżyserze młodego pokolenia. Dokładnie tak samo jak o jego ojcu czterdzieści lat temu.
Patrycja Markowska i Grzegorz Markowski
Grzegorz Markowski – Patrycja Markowska
Łączy ich charyzma, sceniczne szaleństwo i wielka miłość, jaką deklarują do siebie nawzajem. Podobno Patrycja Markowska od początku wiedziała, że pójdzie tą samą drogą, co słynny ojciec, Grzegorz Markowski, lider grupy Perfect. Ojciec i córka często są proszeni o wspólne wykonanie największych hitów muzycznych – ich cover słynnego „Tonight” duetu Bowie i Turner wzrusza i zachwyca.
Piotr i Wojtek Cugowscy
Krzysztof Cugowski – Piotr i Wojtek Cugowscy
W wywiedzie udzielonym magazynowi „Cogito” bracia mówią: - Dzieci znanych rodziców mają zawsze trudniej. I tak jest też z nami. Czy chcemy czy nie chcemy, czy nam się to podoba czy nie, musimy się zmierzyć z popularnością ojca. (…) A to nie jest łatwe, kiedy na każdym kroku musisz udowodnić, że coś umiesz, żeby nie przynieść wstydu. Jednak z drugiej strony to nas mobilizuje do pracy i tego, by do spraw podchodzić bardzo rzetelnie.
Krzysztof Cugowski
Wojtek Cugowski pytany, co sądzi o Budce Suflera, której liderem jest ojciec, Krzysztof Cugowski, mówi:
- Dla mnie ojciec jest najlepszym wokalistą w kraju. Mówię to nie dlatego, że to mój ojciec, ale tak uważam. Ma niesamowity głos i drugiego takiego po prostu w Polsce nie ma.