Blisko ludziManuela Gretkowska o publikacji uzasadnienia wyroku TK. "Wybór daty jest nieprzypadkowy"

Manuela Gretkowska o publikacji uzasadnienia wyroku TK. "Wybór daty jest nieprzypadkowy"

Trybunał Konstytucyjny wydał uzasadnienie do wyroku z 22 października ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. - Władza powinna zarządzać podatkami i sprawami administracyjnymi, a nie być władzą nad ludźmi i ich sumieniami – mówi w rozmowie z WP Kobieta Manuela Gretkowska.

Manuela Gretkowska
Manuela Gretkowska
Źródło zdjęć: © East News

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis pozwalający na przerwanie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Po ponad trzech miesiącach opublikowano wyrok i uzasadnienie do niego.

– Sądzę, że uzasadnienie wyroku zostało opublikowane dzisiaj z dwóch powodów, po pierwsze zaczęliśmy się czepiać polskiego Kościoła, czyli Rydzyka. Po raz pierwszy zostały opublikowane bardzo dokładne dane dotyczące tego, co i ile mu zostało przekazane. Więc mamy, jak za okupacji, egzekucję w zemście, to jest egzekucja na kobietach. Tłem są plakaty rozwieszane od miesiąca w całej Polsce reklamujące tortury prenatalne, czyli hospicja dla płodów. Monty Python ze swoją hiszpańską inkwizycją by tego nie wymyślił – skomentowała publikację wyroku Manuela Gretkowska.

Jako drugi powód pisarka podaje to, że szczepionki miały przywrócić normalność, ale już teraz widać, że i przedsiębiorstwa, i zwykłe życie zostaną długo w lockdownie. Nieprzypadkowy jest też wybór dzisiejszej daty, to rocznica oswobodzenia obozu w Auschwitz. – Propaganda w Polsce łączy aborcję z nazistami, z feminazizmem, zabijaniem dzieci, jak w obozach – mówi Gretkowska w rozmowie z WP Kobieta. I dodaje, że "władza powinna zarządzać podatkami i sprawami administracyjnymi, a nie być władzą nad ludźmi i ich sumieniami".

Manuela Gretkowska podaje też przykład posłanki Jadwigi Emilewicz, która wbrew obostrzeniom wyjechała z synami na narty na Słowację. – Nagle, jak się okazało, że łamie przepisy, to nie jest politykiem, ale matką. I tak wyglądają te rządy, zamiast odpowiedzialności łamanie prawa i opresja. Oczywiście, jeżeli coś dotyczy bezpośrednio polityków, to sobie poradzą. Prześladowania dotyczą tylko obywateli – podsumowała.

Wyrok i uzasadnienie

Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu swojej decyzji powołuje się na art. 38: "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia" oraz art. 30 "Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych".

Warto również przypomnieć, że Trybunał Konstytucyjny jeszcze w październiku w ustnym uzasadnieniu zwrócił uwagę na art. 71 ust. 2 Konstytucji: "Matka przed i po urodzeniu dziecka ma prawo do szczególnej pomocy władz publicznych, której zakres określa ustawa".

Szczepienia w Izraelu. Karolina Mints tłumaczy, dlaczego ten kraj przoduje

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1147)