Blisko ludziMaria Sadowska o protestach i wyroku TK. "Rząd myśli, że ludzie się zmęczą, że im się znudzi, to jest absolutnie mylne podejście"

Maria Sadowska o protestach i wyroku TK. "Rząd myśli, że ludzie się zmęczą, że im się znudzi, to jest absolutnie mylne podejście"

Maria Sadowska o publikacji wyroku TK
Maria Sadowska o publikacji wyroku TK
Źródło zdjęć: © East News
Anna Podlaska
27.01.2021 20:08

Publikacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego i uzasadnienia ws. aborcji wywołała kolejne manifestacje. - Nie byłam tak naiwna, aby myśleć, że rząd uwzględni protesty społeczne, ale w pełni wierzę, że wygramy tę walkę. Po jesiennej fali strajków mieliśmy spadek, ale teraz znów pokażemy na co nas stać – mówi redakcji WP Kobieta Maria Sadowska. Artystka apeluje o wytrwałość.

Trybunał Konstytucyjny wydał uzasadnienie do wyroku z 22 października ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. Na ulice wyszły tysiące ludzi. Uczestnicy demonstracji mają ze sobą transparenty z hasłami tj. "To jest wojna" czy "Wolność wyboru zamiast terroru".

To, co się teraz dzieje na ulicach, skomentowała Maria Sadowska. - Nie byłam tak naiwna, aby myśleć, że rząd uwzględni protesty społeczne, ale w pełni wierzę, że wygramy tę walkę. Po jesiennej fali strajków mieliśmy spadek, ale teraz znów pokażemy na co nas stać. Dodaje, że to kolejna wielka fala protestów. - Rząd myśli, że ludzie się zmęczą, że im się znudzi, to jest absolutnie mylne podejście. To wszystko będzie tylko przybierać na sile. My nie spoczniemy, nie damy się, będziemy walczyć do końca – tłumaczy.

Artystka mówi, że decyzja o publikacji uzasadnienia wyroku w sprawie aborcji nie była przypadkowa. – To jest odwrócenie uwagi od nieudolności rządu w sprawach szczepionkowych i jego nieprzygotowania do drugiej fali pandemii. Mamy skutki ignorancji – ocenia.

Podsumowuje, że po odwilży, czas na przegrupowanie sił i walkę. - Jest wielka świadomość społeczna, ja walczę o te sprawy od wielu lat, 8 lat temu napisałam piosenkę "Pole Walki", która w tej chwili jest śpiewana na strajkach. Najpierw było mi przykro, że znów musimy o tym mówić, o niezależności kobiet, ale z drugiej strony wyrosło nowe pokolenie, świadome swoich praw, walki o swoje sprawy, świadome, że mogą zmieniać społeczeństwo, nie widzą tylko czubków własnego nosa. To jest bardzo piękne, daje nadzieję i siłę, nie do zatrzymania – podsumowuje.

Publikacja wyroku TK i strajki na ulicach polskich miast

W całej Polsce trwają strajki organizowane m.in. organizowany przez Strajk Kobiet. W Warszawie manifestacja rozpoczęła się przed Trybunałem Konstytucyjnym. Podobne wydarzenia odbywają się w kilku największych miastach w Polsce.

Swoim uzasadnieniem TK potwierdza, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia. Jednocześnie dopuszcza przerwanie ciąży, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że ciężkie i nieodwracalne upośledzenia płodu lub nieuleczalna choroba zagrozi życiu i zdrowiu matki oraz gdy ciąża pochodzi z czynu zabronionego - kazirodztwa lub gwałtu.