Blisko ludziMarcelina Zawisza o publikacji uzasadnienia wyroku ws. aborcji. "Oni nienawidzą kobiet"

Marcelina Zawisza o publikacji uzasadnienia wyroku ws. aborcji. "Oni nienawidzą kobiet"

Strajk Kobiet
Strajk Kobiet

27.01.2021 18:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W środę 27 stycznia Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku TK ws. aborcji. Liderki Strajku Kobiet błyskawicznie zapowiedziały kolejne protesty. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Marcelinę Zawiszę, posłankę Partii Razem.

Zdaniem Marceliny Zawiszy opublikowanie uzasadnienia wyroku ws. aborcji przez Trybunał Konstytucyjny niewiele zmienia, bo w szpitalach zabiegi usuwania ciąży i tak nie były już właściwie wykonywane.

- To uzasadnienie prowadzi do całkowitego zakazu aborcji w Polsce, do normalizacji sytuacji, w której znalazły się kobiety już po samym wyroku TK. Doszło do zamrożenia przeprowadzania zgodnych z prawem aborcji w Polsce. Został wprowadzony całkowity zakaz przerywania ciąży. Jeżeli pojawi się jakiś prawnik związany np. z Ordo Iuris i będzie podważał zasadność aborcji, bo np. płód po urodzeniu będzie żył jeszcze dwa miesiące (więc nie jest spełniona przesłanka, że po urodzeniu dziecko umrze), to kobiety będą zmuszone do rodzenia dzieci z bezmózgowiem czy rozszczepionym kręgosłupem - wadami, które nie pozwolą dziecku się nie tylko poprawnie rozwijać, ale w ogóle żyć - powiedziała posłanka.

Marcelina Zawisza odpowiedziała także na pytanie o to, czy według niej Strajk Kobiet rzeczywiście ma szansę wpłynąć na partię rządzącą: - Oni nienawidzą kobiet do tego stopnia, że nie wierzę, żeby zmienili zdanie. Jarosław Kaczyński wielokrotnie mówił, że jest za zaostrzeniem prawa antyaborcyjnego w Polsce, dlatego sądzę, że jeśli to będzie zależało od niego, to te protesty będą musiały być naprawdę potężne. Wierzę, że jest możliwe wymuszenie zmiany prawa, ale wiele zależy od siły protestów, od tego w ilu miastach, miasteczkach, wsiach się odbędą i ile osób weźmie w nich udział.

Posłanka zaznaczyła też, że jeśli jakakolwiek kobieta w Polsce potrzebuje pomocy w przerwaniu ciąży, to działa Aborcyjny Dream Team. - Pomaga przerwać ciążę za granicą, organizuje transport lub pomaga zdobyć leki potrzebne do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej - powiedziała Zawisza.

- Klub Lewicy złożył już projekt ustawy, dzięki której dla osoby pomagającej w przeprowadzeniu zabiegu aborcji, nie byłoby kary. Dzięki temu kobiety w Polsce mogłyby poczuć chociaż odrobinę bezpieczeństwa. Wzywamy wszystkich parlamentarzystów, którzy mają sumienie i serce do poparcia tej inicjatywy - podsumowała polityk.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (155)