Marzec to ostatni dzwonek. Latem krzew będzie się uginał od borówek

Czasami samo posadzenie rośliny nie wystarczy. Trzeba wiedzieć, jak o nią właściwie dbać, by później hojnie obdarowała nas plonami. Mikoryza to znany od lat sposób na poprawienie owocowania wielu z nich, jednak nie każdy wie, jak właściwie go wykorzystać.

Borówka amerykańska
Borówka amerykańska
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Andris Tkacenko

06.03.2023 | aktual.: 06.03.2023 17:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiosna to czas, gdy rozpoczynamy prace w swoich przydomowych ogródkach. Dbamy nie tylko o kwiaty, ale także warzywa i owoce, z których później będzie można przygotować różne potrawy. Sporym uznaniem cieszy się m.in. borówka amerykańska. Co zrobić, by jej plony w tym roku pozytywnie nas zaskoczyły?

Co to jest mikoryza?

Mikoryza to swego rodzaju symbioza między roślinami, a grzybami występującymi w glebie. Oba organizmy korzystnie na siebie współdziałają, dostarczając substancji, których nie są w stanie sobie same wyprodukować. Grzyby pobierają z korzeni m.in. węglowodany, takie jak np. glukoza. W zamian ułatwiają im dostęp do wody i potrzebnych mikroelementów. Szczepionki mikoryzowe bez trudu można kupić w sklepach ogrodniczych, jednak warto sprawdzić, czy wybrana substancja nadaje się do rośliny, do której chcemy go użyć. Niestety nie ma uniwersalnego produktu, który wykorzystamy do wszystkiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mikoryza, a borówka amerykańska

Kiedy najlepiej stosować mikoryzę w przypadku borówki amerykańskiej? W okresie sadzenia krzaków, czyli na przełomie marca oraz maja. Gdy przygotujemy roztwór z zakupionej szczepionki mikoryzowej, należy w nim zamoczyć korzenie rośliny. Następnie w przygotowanym wcześniej dołku można już je zakopać i przysypać ziemią. O tej porze roku należy pamiętać, by regularnie i obficie podlewać krzaczek.

A co w przypadku, gdy borówka amerykańska już rośnie w naszym ogrodzie? Wówczas wykopujemy obok rośliny niewielki dołek, do którego aplikujemy przygotowane roztwory szczepionek mikoryzowych. Musimy jednak pamiętać, by je następnie podlać. Nie należy także przez kolejne dwa miesiące używać nawozów mineralnych.

Sadzenie roślin
Sadzenie roślin© Adobe Stock

Przeciwskazania do mikoryzy borówki amerykańskiej

Kiedy nie należy stosować mikoryzy? Przede wszystkim, gdy gleba jest zamarznięta. Chłód oraz mróz to nie jest środowisko sprzyjające rozwijaniu się grzybów, dlatego warto poczekać, aż się nieco ociepli. Z kolei w przypadku suszy nie zapominajmy o regularnym podlewaniu rośliny. Niewystarczająco mokre podłoże ograniczy jej wzrost, a przy tym też sprawi, że borówka amerykańska nie będzie należycie owocować.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (8)