Blisko ludziMaseczka może nie wystarczyć. Lekarze zmierzyli zasięg "rażenia" kropli podczas kaszlu i kichania

Maseczka może nie wystarczyć. Lekarze zmierzyli zasięg "rażenia" kropli podczas kaszlu i kichania

Maseczka może nie wystarczyć. Lekarze zmierzyli zasięg "rażenia" kropli podczas kaszlu i kichania
Źródło zdjęć: © Getty Images
Klaudia Stabach

09.04.2020 14:57, aktual.: 09.04.2020 15:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego tak ważne jest izolowanie się od osób zakażonych. Od 16 kwietnia wszyscy Polacy będą zobowiązani do zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Jak się okazuje, nawet to nie jest w stanie w pełni uchronić zdrowych osób przez zarażeniem się wirusem.

Światowej sławy lekarz prof. Rafael Ortega i jego zespół sprawdzili, jak daleko mogą przedostać się kropelki wydzielane przez pacjenta poprzez kaszlu i kichania. Z ich tekstów wynika, że nawet lekarze, którzy mają na sobie odzież ochronną, nie mogą czuć się w pełni bezpieczni.

Koronawirus. Maseczka może nie wystarczyć

"Zespół profesora Ortegi, anestezjologa ze szpitala w Bostonie, testował specjalne 'pudełko' do ochrony lekarza podczas intubacji pacjenta. W tym przypadku był to fantom pacjenta, który bardzo wiarygodnie imitował kaszel. Wydalone gwałtownie kropelki były uprzednio znakowane za pomocą specjalnego środka fluorescencyjnego, tak aby wykazać jego obecność na osobie intubującej" – czytamy na instagramowym profilu prof. dr hab. Piotra Laudańskiego, który dostał zgodę na publikację zdjęć.

Pomimo założonej maseczki, specjalnej ochrony na oczy w postaci przyłbicy, a także stroju operacyjnego można było zauważyć kropelki na szyi i uszach lekarza – tych częściach ciała, które nie do końca były zakryte.

W związku z tym testem eksperci proszą, aby zawsze oddalać się, gdy w pobliżu jest ktoś kaszlący. "Gdy jest taka możliwość, jak najszybciej delikatnie zdjąć maseczkę, a następnie umyć się, co także może zmniejszyć ryzyko zakażenia" – apeluje prof. Laudański.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (104)
Zobacz także