Maseczki z żelatyny – 4 sprawdzone domowe przepisy na maski peel off
Żelatyna to doskonały składnik zagęszczający masy. Zastosowanie w kuchni nie jest jednak jedynym, ponieważ równie dobrze sprawdza się w przygotowywaniu domowych kosmetyków, między innymi maseczki na twarz.
19.06.2018 | aktual.: 02.08.2018 09:59
Żelatyna – charakterystyka
Zupełnie niewegańska i o niezbyt przyjemnym zapachu, ale bajecznie skuteczna – żelatyna, bo o niej mowa, jest doskonałym środkiem na odbudowę włosów i paznokci, jak również oczyszczenie skóry.
W kosmetyce, tak jak w zastosowaniu kulinarnym, konsystencja żelatyny przypomina lekko ściętą galaretkę, a po wyschnięciu tworzy elastyczną maskę. To dlatego żelatyna tak świetnie ściąga ze skóry zanieczyszczenia i zalegający łój. W towarzystwie innych domowych składników może tworzyć maseczki silnie nawilżające lub rozświetlające.
Gotowe maseczki do twarzy na bazie żelatyny znajdziesz teraz na WP radarOkazji.
Domowe maseczki z żelatyną
W celu polepszenia efektu po maseczce z żelatyny, przed jej nałożeniem warto przygotować twarz. Otworzenie porów zapewni tzw. parówka, czyli działanie na twarz parą wodną z olejkiem eterycznym albo oczyszczenie twarzy na przykład szczoteczką do twarzy lub peelingiem.
Ważne przy nakładaniu maseczki z żelatyną typu peel off jest omijanie okolic nie tylko oczu, ale również brwi i linii włosów. Zaschnięcie w tych okolicach maski może doprowadzić do przymusowej i najpewniej niechcianej depilacji. W przypadku zmywania maseczki ciepłą wodą nie wystąpi takie ryzyko.
Najprostsza maseczka z żelatyny dla ujędrnienia i oczyszczenia:
1 – 2 łyżeczki żelatyny,
2 łyżki stołowe wody.
Żelatynę należy rozpuścić zagotowanej, gorącej, ale już niewrzącej wodzie, a następnie ostudzić, aż utworzy się żel. Taką maseczkę z żelatyny należy rozprowadzić szpatułką lub płaskim pędzelkiem po twarzy. Warstwa powinna być gruba. Po około 20 – 30 minutach należy maskę ściągnąć i przemyć ciepłą wodą.
Klasyczna czarna maseczka z żelatyny i węgla o działaniu antybakteryjnym i oczyszczającym:
2 kapsułki lub tabletki węgla aktywnego,
1 łyżeczka żelatyny,
2 łyżki stołowe gorącej wody.
Żelatynę należy rozpuścić w zagotowanej wodzie, a następnie dodać węgiel. Powstanie czarna papka, którą należy rozprowadzić po twarzy i pozostawić na 20 minut. Po tym czasie należy maskę ściągnąć, przepłukać wodą i nawilżyć kremem do twarzy.
Liftingująca maseczka z żelatyny i zielonej herbaty:
1 torebka zielonej herbaty lub 2 łyżeczki herbaty sypanej,
1 łyżeczka żelatyny.
Z liści lub torebki herbaty należy przygotować napar. Każdorazowo do maseczki z żelatyną będą potrzebne dwie łyżki naparu z zielonej herbaty na 1 łyżeczkę żelatyny. W takich proporcjach należy zmieszać składniki, ostudzić i rozprowadzić po twarzy, szyi i dekolcie. Zmyć ciepłą wodą po upływie 20 -30 minut.
Domowa maseczka z żelatyny i mleka, która rozjaśni skórę:
1 łyżeczka żelatyny,
2 łyżki stołowe gorącego mleka.
Żelatynę należy rozpuścić w mleku (możliwie jak najcieplejszym) i pozostawić do ostudzenia. Gdy utworzy się papka, należy nałożyć maseczkę z żelatyny na twarz, dekolt i szyję. Zmyć ciepłą wodą po około 20 -30 minutach.