Blisko ludziMasz pracę, którą lubisz? Osiągnąłeś pełnię szczęścia!

Masz pracę, którą lubisz? Osiągnąłeś pełnię szczęścia!

Masz pracę, którą lubisz? Osiągnąłeś pełnię szczęścia!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
15.10.2010 15:32, aktualizacja: 15.10.2010 16:00

Posiadanie pracy nie wystarczy, aby zachować zdrowie psychiczne. Do pełni szczęścia potrzebna jest również satysfakcja z wykonywanego zawodu - informują naukowcy z Australian National University.

Posiadanie pracy nie wystarczy, aby zachować zdrowie psychiczne. Do pełni szczęścia potrzebna jest również satysfakcja z wykonywanego zawodu - informują naukowcy z Australian National University. Liana Leach z Centre for Mental Health Research przy Australian National University odkryła, że posiadanie pracy nie zawsze wiąże się z lepszym zdrowiem psychicznym.

W rzeczywistości osoby bezrobotne, które znalazły pracę o niskiej jakości, były znacznie bardziej narażone na depresję niż osoby, które pozostały bezrobotne.
- Podczas badań odkryliśmy, że ludzie posiadający kiepską pracę, która była niepewna, nie zapewniała perspektyw na przyszłość lub wymagała dużego wysiłku, nie byli zdrowsi psychicznie od bezrobotnych. Wskazuje to, że w rzeczywistości bezrobotni, którzy znaleźli pracę o niskiej jakości, byli znacząco bardziej skłonni do popadania w depresję od osób, które pozostały bezrobotne - powiedziała Leach.

Ogólnie rzecz ujmując, z badania wynika, że osoby zatrudnione cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym od bezrobotnych. Naukowcy wskazują jednak, że nie wszystko może być takie proste, dlatego pracodawcy powinni być świadomi, czego oczekują od pracowników.

- W rezultacie poprzednich badań skupiono się na aktywności zawodowej, jako czynniku poprawiającym ludzki dobrobyt. Wyszliśmy z teorii, że jeśli osoba dostaje pracę, to jej społeczno-ekonomiczny status, a także zdrowie i sytuacja osobista poprawiają się - oceniła Leach.

- Nasze badanie sugeruje jednak, że podjęcie jakiejkolwiek pracy, nie musi koniecznie prowadzić do poprawy stanu zdrowia psychicznego. Zamiast tego ludzie potrzebują pracy o dobrej jakości, aby osiągnąć i utrzymać lepsze samopoczucie. Podkreśla to znaczenie działań pracodawców w celu zapewnienia wysokiej jakości środowiska pracy, które związane jest ze wsparciem w miejscu pracy i pewnością zatrudnienia - zaznaczyła naukowiec.

Badanie zostało opublikowane w "BMC Public Health".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także