Masz suchą skórę? Sprawdź, jakich kosmetyków nie powinnaś używać!
Czy wiesz, że stosując niewłaściwe kosmetyki nawilżające, pogarszasz stan suchej skóry? Nie tylko nie zapewniasz jej odpowiedniego poziomu nawilżenia, ale również narażasz na podrażnienia, stany zapalne i szybsze starzenie. Sprawdź, jakich preparatów unikać w pielęgnacji i co robić, by przywrócić naskórkowi miękkość i optymalny poziom nawilżenia.
Cera sucha – kosmetyki, których nie powinnaś używać
Sucha cera często jest wrażliwa, skłonna do podrażnień, mniej odporna, i tym samym narażona na powstawanie stanów zapalnych, a nawet występowanie zmian trądzikowych.. Dlatego wymaga odpowiedniego podejścia i delikatnych kosmetyków.
Przede wszystkim, wbrew powszechnym opiniom, warto ograniczyć używanie produktów, których bazą jest woda (w składzie na pierwszym miejscu występuje Aqua). Ten sposób nawilżenia jest nieskuteczny. Dlaczego? Woda z takiego kremu szybko odparowujez powierzchni skóry pod wpływem ciepła wytwarzanego przez nasz organizm. Nie przenika więc do głębokich warstw skóry i nie jest w stanie ich odpowiednio nawilżyć. Szczególnie nie powinno się aplikować preparatów opartych na wodzie zimą, tuż przed wyjściem na mróz. Mogą spowodować szybkie uszkodzenie struktury naskórka i jego naturalnego płaszcza hydrolipidowego (ochronnej warstwy).
Kolejnym komponentem, który powinien znaleźć się na czarnej liście osób z suchą cerą, jest alkohol – denaturowany/etylowany (na opakowaniu opisany jako Alcohol Denat./Etyl.). Jest to agresywna substancja, która może wywoływać podrażnienia, zaczerwienienia, ale przede wszystkim szybką utratę wilgoci z komórek skóry. Doprowadza do przesuszenia i zaburzenia mikrobiomu skóry (naturalnej flory bakteryjnej, chroniącej ją przed szkodliwymi czynnikami).
Staraj się również odstawić kosmetyki myjące, których głównymi składnikami są SLS, SLES bądź ALS (Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate). To grupa mocnych surfaktantów przesuszających naskórek. Ich zbyt silne właściwości oczyszczające doprowadzają do naruszenia struktur warstwy ochronnej skóry, a w konsekwencji – do podrażnień. Są szczególnie niekorzystne w przypadku skór suchych, wrażliwych i atopowych. Zamiast kosmetyków z takimi substancjami wybieraj raczej łagodne preparaty, na przykład na bazie olejów lub aloesu.
Nie możemy zapominać o parabenach. Mają działanie podrażniające i alergizujące. Mogą wywoływać zaczerwienienia, potęgować swędzenie, przesuszenie, a także reakcje uczuleniowe.
Studiując skład kosmetyków pielęgnacyjnych, nie zapominaj o sprawdzaniu, czy ich formuła zawiera sztuczne barwniki i substancje zapachowe. Związki aromatyzujące i syntetyczne pigmenty nie wpływają korzystnie na stan naskórka. Tych komponentów używa się wyłącznie w celach estetycznych i zachęcających do zakupu. W przypadku skóry suchej, skłonnej do przesuszania się, są składnikami, których warto unikać także ze względu na możliwość wywoływania podrażnień. Jeśli delikatna, przesuszona tkanka z naruszonym płaszczem hydrolipidowym się z nimi zetknie, konsekwencją mogą być silne zaczerwienienia, szczypanie, pieczenie i swędzenie.
Jakich kosmetyków unikać przy nawilżaniu?
Jak prawidłowo nawodnić skórę suchą?
Zacznij od zmiany kosmetyków. Znajdź delikatne preparaty myjące i produkt, który zadba o zachowanie optymalnego stanu nawilżenia skóry. Zmniejszy to prawdopodobieństwo pojawiania się podrażnień i innych nieprzyjemnych dolegliwości.
Najlepszymi specyfikami, które nasycą komórki naskórka cenną wilgocią i ograniczą jej parowanie, są te, których formuły bazują na olejach i olejkach – nie na wodzie. W pielęgnacji bardzo suchej skóry doskonale sprawdzają się olejki:
• rumiankowy – w krótkim czasie poprawia stan naskórka. Polecany do skór suchych, podrażnionych, dojrzałych i atopowych. Działa zmiękczająco i kojąco, a także poprawia odporność skóry na środowisko zewnętrzne;
• lawendowy – ten olejek od tysiącleci jest znany jako skuteczny środek antyseptyczny i przeciwbakteryjny. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej, skłonnej do przesuszania się. Potrafi łagodzić podrażnienia, a także zmniejsza widoczność blizn, rozstępów i naczynek. Poprawia mikrokrążenie krwi;
• rozmarynowy – łagodzi wszelkie zmiany trądzikowe pojawiające się na skórze, działa również przeciwzapalnie i łagodząco. Wszystko to dzięki zawartości kwasów oleanolowego i ursolowego;
• nagietkowy –posiada świetne właściwości regenerujące. Zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień i blizn. Szczególnie polecany w pielęgnacji skóry suchej, atopowej i dziecięcej.
Ponadto cenne jest używanie preparatów opartych na witaminach, w szczególności A i E. Te substancje stymulują naskórek do regeneracji i odnowy jego struktur, poprawiają jego elastyczność i chronią przed przedwczesnym starzeniem. Witamina E jest doskonałym sprzymierzeńcem cery w walce o jej młody i piękny wygląd. Świetnie radzi sobie z wolnymi rodnikami uszkadzającymi skórę i przyspieszającymi jej starzenie. Witamina A z kolei spłyca zmarszczki i zabezpiecza naskórek przed pojawianiem się nowych bruzd.
Kosmetyki na bazie olejów do nawilżania
Warto podkreślić, że witaminy A i E najlepiej rozpuszczają się właśnie w tłuszczach. I to kolejny powód, dlaczego warto zainwestować w produkty na bazie olejów. Jednym z nich jest Żel do skóry suchej Bio-Oil, który zawiera wyłącznie 3% wody oraz olejki rumiankowy, lawendowy, rozmarynowy, nagietkowy i witaminy A i E. Jest wolny od niekorzystnych dla skóry substancji, takich jak parabeny, alkohol, sztuczne barwniki i komponenty zapachowe. Dodatkowym atutem Żelu do skóry suchej Bio-Oil jest innowacyjna formuła gel-to-oil. Kosmetyk nakładamy na skórę w gęstej formie żelowej, ale przy kontakcie z ciepłem skóry zmienia się on w szybko wchłaniający się przyjemny olejek. Taka formuła jest dużo bardziej wydajna i odbudowuje naturalną barierę ochronną skóry, głęboko nawilża i nie zapycha porów.