Trwa ładowanie...
d8rutjt

Matylda Damięcka poruszona wyrokiem TK. Ze łzami w oczach nagrała krótką wypowiedź

22 października przechodzi do historii jako dzień, w którym Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja ze względu na ciężkie uszkodzenie płodu nie jest zgodna z konstytucją. Matylda Damięcka kilka godzin po decyzji 13 sędziów, głównie mężczyzn, opublikowała wideo, obok którego nie da się przejść obojętnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Matylda Damięcka
Matylda Damięcka (East News)
d8rutjt

Do 22 października 2020 r. dopuszczalna była tzw. aborcja eugeniczna. W tej chwili uznaje się ją sprzeczną z najważniejszym dokumentem prawnym w Polsce – konstytucją.

Sędziowie TK z prezes Julią Przyłębską na czele przychylili się do wniosku przeciwników terminacji ciąży w sytuacji, gdy wszystko wskazuje na to, że dziecko umrze chwilę po porodzie lub do końca swojego życia (nie wiadomo jak długiego) będzie cierpiało.

Wyrok TK – komentarz Matyldy Damięckiej

Matylda Damięcka użyła swojego talentu rysowniczego, by odnieść się do decyzji Trybunału. Jej rysunki przemówiły do wyobraźni tysięcy ludzi w mediach społecznościowych, jak choćby ten przedstawiający spętaną przez literę prawa kobietę w ciąży lub zdanie "Tylko ona ma prawo decydować o jej ciele" – z przekreślonym "A" w słowie "ona".

d8rutjt

Damięcka po kilku godzinach od ogłoszenia wyroku nagrała krótkie wideo, w którym podzieliła się swoimi spostrzeżeniami i emocjami. – Bardzo bym prosiła, żebyście dali mi kredyt zaufania, że nie jest to feministyczny bełkot – zaczęła. – Otóż – to, co się wydarzyło, to nie jest chyba coś, co nas jakoś specjalnie zaskoczyło, ponieważ przywykłyśmy – słyszymy.

Drżącym głosem Matylda dodała, że kobiety przywykły do tego, że "świat non stop daje pewne sugestie, że nie jesteśmy równi – że kobiety nie są równe mężczyznom". Artystka ma poczucie, że równość między nimi istnieje tylko w teorii. – I nawet ci najwspanialsi mężczyźni, ci kochani mężczyźni, ci, którzy kochają swoje matki, córki, siostry. Nawet oni, nieświadomie, codziennie wysyłają takie sygnały. Nie złośliwie, nie specjalnie. Nieświadomie, po prostu – stwierdziła.

d8rutjt

W jej przekonaniu to coś, na co nie mamy wpływu, bo "taki jest nasz świat". – A my przywykłyśmy. My się przyzwyczaiłyśmy, więc nas już nic nie dziwi – tymi słowami skończyła swój wywód poruszona Damięcka. Niestety, trudno nie przyznać jej racji.

Urszula Dębska o reakcjach kobiet chorych na raka. Wcześniej pokazała się bez włosów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8rutjt

Podziel się opinią

Share
d8rutjt
d8rutjt