Mąż chce spróbować seksu analnego
03.08.2007 09:31, aktual.: 06.06.2018 14:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mój mąż ostatnio zwierzył mi się, że chciałby spróbować seksu analnego, jednak ja nie jestem do końca "za".
Mój mąż ostatnio zwierzył mi się, że chciałby spróbować seksu analnego, jednak ja nie jestem do końca "za". Po pierwsze, z jestem w ciąży (6 miesiąc) i nie wiem, czy to jest bezpieczne dla zdrowia dziecka; po drugie boję się bólu, no i moja wiedza na temat tego rodzaju seksu chyba nie jest wystarczająca...
m
Kontakty analne (doodbytnicze) analizm, paedicatio (łac.) nie stanowią zagrożenia dla zdrowia partnerów, ale aby nie stanowiły źródła bólu, lecz satysfakcji seksualnej, trzeba przestrzegać pewnych zasad i reguł bezpieczeństwa.
Ważne jest, aby taką formę kontaktu seksualnego oboje partnerzy akceptowali i pożądali, aby nie była ona narzucana jednej osobie przez drugą.
Penetracja w trakcie stosunku musi być znacznie delikatniejsza, ponieważ mięsień zwieracz odbytu jest wrażliwy na bodźce zewnętrzne i reaguje na nie silnym skurczem, co może utrudniać kontakt i stanowić źródło bólu. Śluzówka odbytu nie jest nawilżana jak śluzówka pochwy i nie dochodzi w niej do produkcji śluzu (lubrykacji), jak to się dzieje w obrębie śluzówki pochwy.
Zbyt gwałtowne działania mogą doprowadzić do uszkodzenia mięśniówki jak i śluzówki odbytu, a czasem nawet trwałego urazu psychicznego i niechęci to tego typu kontaktów seksualnych. Dużym ułatwieniem jest zastosowanie ochronne żeli nawilzajacych (lubrykantów)
.
Całkowitym przeciwwskazniem do stosunków analnych są choroby i stany zapalne odbytu i jelita grubego, które w wyniku pedykacji mogą ulec zaostrzeniu i wtórnym zakażeniom. Wśród tych chorób najczęstsze to żylaki odbytu, kłykciny kończyste,choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, przetoki odbytnicze.
Kontakty analne zwiększają ryzyko zakażenie niektórymi chorobami zakaźnymi jak wirusowe zapalenie watroby typu B czy AIDS. U wielu osób ten typ kontaktu seksualnego budzi negatywne odczucia, czasem wręcz niesmak, ale z badań statystycznych wynika, że kontakty te u osób heteroseksualnych są dość popularną formą stosunków płciowych. Dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych, podkreślajacych przede wszystkim ich antykoncepcyjny aspekt.
Jeżeli chodzi o ciążę, nie ma przy prawidłowej ciąży przeciwwskazań do współżycia seksualnego. Jednak ciąża zwiększa tendencję do stanów zapalnych odbytu, a zwłaszcza do żylaków odbytu (hemoroidów) i wówczas seks analny jest bezwzględnie przeciwwskazany. Także wówczas, kiedy Pani niepokój i lęk przed bólem będą duże, nie ma sensu próbować tych nowych form kontaktu płciowego w tak zaawansowanej ciąży. Lepiej wówczas poczekać z eksperymentami seksualnymi na szczęśliwe rozwiązanie i czas po połogu i całkowitym wygojeniu się ewentualnego nacięcia krocza.
Lek. med. internista specjalista seksuolog Renata Grabowska
http://www.seksuologia.net/