Meble w plenerze

Z pierwszymi promieniami słońca, wszyscy miłośnicy biesiadowania „pod chmurką” wylegają do ogrodów i altanek. Rozpoczyna się wielki sezon plenerowego biesiadowania na leżakach, przy stolikach, w pergolach i na huśtawkach.

Meble w plenerze
Źródło zdjęć: © Almi Decor

22.07.2006 | aktual.: 27.07.2006 12:51

Z pierwszymi promieniami słońca, wszyscy miłośnicy biesiadowania „pod chmurką” wylegają do ogrodów i altanek. Rozpoczyna się wielki sezon plenerowego biesiadowania na leżakach, przy stolikach, w pergolach i na huśtawkach. Idzie lato – meble wkraczają do ogrodów.

W ogrodzie szukamy wyciszenia lub miejsca do spontanicznych zabaw. To tu urządzamy sobotnie garden party lub leniwie popijamy popołudniową herbatkę. Pluskamy się w basenie albo wylegujemy w promieniach słońca. Ogrody, zarówno te przydomowe, jak i te typowo rekreacyjne poza miastem to miejsca, które latem zaczynają tętnić nowym życiem. Właśnie dlatego tak ważne jest, w jakie meble i akcesoria je wyposażymy.

Małe jest piękne... i funkcjonalne

Małe ogródki, w których cenny jest każdy kąt zieleni i przestrzeni są jak kawalerki w blokach – potrzebują małych, praktycznych i najlepiej od razu wielofunkcyjnych mebli. W takich kameralnych ogródkach najczęściej ograniczamy się do tradycyjnego stolika, kilku krzeseł, czasem parasola lub leżaków. Doskonale zatem spisują się w nich mobilne meble z lekkiego plastiku, które można składać, regulować i z łatwością przenosić z miejsca na miejsce. Siedziska krzeseł, blaty stolików, oparcia leżaków, podpórki pod stopy – wszystkie te elementy powinny być ruchome, tak, by można je było dowolnie składać i regulować w zależności od potrzeb. Dodatkową zaletą ogrodowych mebli z plastiku jest łatwość, z jaką można je utrzymać w czystości. Wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką z płynem do mycia naczyń i już będą czyste, a po deszczu osuszy je nawet zwykły papierowy ręcznik.

Równie praktycznie w małych ogródkach sprawdzają się meble z drewna i z lekkiego metalu lub aluminium. Te pierwsze – najczęściej wykonane ze świerku, sosny czy jesionu swoim kolorem doskonale harmonizują z soczystą zielenią ogrodu. Odpowiednio pielęgnowane, demontowane na czas zimy i właściwie konserwowane są bardzo trwałe i posłużą nam przez wiele długich sezonów ogrodowych. Drewniane meble nadają ogródkom piękny, nieco wiejski styl, a w połączeniu z kolorowymi poduszkami i obrusami w kratkę tworzą dodatkowo prawdziwie sielankową atmosferę do biesiadowania na świeżym powietrzu. Z kolei metalowe stoliki i krzesła mają bardzo lekką i prostą konstrukcję. Są bardzo trwałe, dzięki czemu mogą pozostawać w ogrodzie niezależnie od pory roku i pogody. Chłodna stal lekkich leżaków świetnie komponuje się z kolorowymi tkaninami ich siedzisk. Istotne jest, aby były to tkaniny z naturalnych tworzyw, przepuszczające powietrze, łatwo schnące, w jasnych kolorach, które nie skupiają światła i które nie bledną na słońcu.

W dużym można więcej

Duże przydomowe ogrody lub działki stwarzają ogromne możliwości aranżacji przestrzeni. W takich zielonych oazach pojawiają się zwykle nie tylko tradycyjne zestawy stolików z krzesłami, ale i dodatkowe elementy dekoracyjno-użytkowe. Również materiały, z których wykonane są meble do dużych ogrodów są inne. W takich miejscach bowiem możemy postawić na przykład kamienne czy marmurowe ławki i stoliki, które są stałymi elementami dekoracji ogrodu. Tego typu wyposażenie często łączy się z pozostałymi kamiennymi elementami – fontannami, figurkami i rzeźbami, nadając ogrodom nieco renesansowy charakter. Choć są to meble piękne, to bardziej jednak pełnią funkcje dekoracyjne niż użytkowe. Przede wszystkim należy dobrze przemyśleć ich lokalizację, gdyż nie są to meble mobilne, a ich materiał jest chłodny i twardy, co uniemożliwia dłuższe wygodne wylegiwanie się. Są za to dobre na krótki wypoczynek w zaciszu ogrodu. W dużych przestrzeniach ogrodowych świetnie prezentują się również meble wiklinowe – nie składane, ale za
to bardzo oryginalne; w swoich naturalnych kolorach, podobnie jak meble drewniane, pięknie komponują się z barwami ogrodu. Rozległa przestrzeń dużych przydomowych ogrodów stwarza proporcjonalnie dużo większe możliwości aranżacji. Właściciele dużych ogrodów mogą pozwolić sobie na urozmaicenia w wyborze mebli. Oprócz tradycyjnych „mebli jadalnych” – zestawu krzeseł i stolika, w dużym ogrodzie znajdzie się również miejsce na ogrodowe huśtawki, altanki, hamaki, pergole, ruchome barki na alkohol czy rozległe paleniska i kamienne grille. Jeśli jest w nim miejsce na basen, to na jego brzegu przyda się również zestaw letnich leżaków z małym stoliczkiem i parasolami.

Niezależnie od materiału, z którego wykonane są meble ogrodowe, ważne jest, aby odpowiednio zaaranżować nimi przestrzeń ogrodu, biorąc pod uwagę zarówno wygodę domowników, jak i naturalną urodę i piękno przydomowej zielonej oazy. Meble nie powinny ingerować w naturalną strukturę ogrodu, przysłaniać roślin, ani narażać ich na ewentualne uszkodzenia. Należy ustawiać je zgodnie z ich podstawowymi funkcjami. Stół z krzesłami, przy którym będą spożywane posiłki warto postawić w miejscu częściowo zacienionym, tak, by silne promienie słońca nie przeszkadzały w biesiadowaniu przy grillu. Z kolei leżaki, na których będziemy łapać letnią opaleniznę ustaw tak, by łatwo było je przesuwać wraz ze zmieniającym się położeniem słońca. Pod ręką przyda się również mały stoliczek na zimne napoje i ogrodowy parasol z odpowiednim obciążeniem.

Pięknie urządzony ogród to prawdziwa oaza spokoju i zieleni. Odpowiednio zaaranżowany będzie przynosił ciszę, beztroskę, a w ciepłe popołudnia stanie się prawdziwą plenerową „restauracją”. Meble w ogrodzie są natomiast jak biżuteria – dodają mu uroku, podkreślają jego naturalne piękno i aż trudno sobie wyobrazić jak nasz ogród by bez nich wyglądał.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)