Mezomorfik - budowa ciała. Dieta i trening mezomorfika
Mezomorfik to jeden z trzech podstawowych, a zarazem najrzadziej występujących typów budowy ciała. Typ mezomorficzny nierzadko określany jest mianem typu idealnego. Nic dziwnego, gdyż sylwetka mezomorfików jest zazwyczaj symetryczna i muskularna. Jak rozpoznać mezomorfika? Jak powinny wyglądać dieta i plan treningowy mezomorfików?
Mezomorfik - krótka charakterystyka
Podstawową cechą mezomorficznego typu budowy ciała jest niski poziom tkanki tłuszczowej. Mezomorficy to posiadacze szerokich barków, wąskiej talii i wyraźnie zarysowanych mięśni. Mezomorficy zdecydowanie łatwiej niż endomorficy czy ektomorficy nabierają masy mięśniowej, a spalanie tkanki tłuszczowej przychodzi im bez większych oporów.
Sylwetka mezomorfików nazywana jest atletyczną i przybiera kształt litery V. Mezomorficy cieszą się szybką przemianą materii, która zabezpiecza ich przed magazynowaniem się tkanki tłuszczowej. Osoby z mezomorficznym typem budowy ciała określane są jako idealny typ sportowca, ponieważ świetnie sprawdzają się zarówno w treningach siłowych, jak i wytrzymałościowych. Mezomorficy dodatkowo, zazwyczaj mogą pochwalić się bardzo mocnymi stawami i gęstym kośćcem.
Trzeba jednak zaznaczyć, że bardzo rzadko spotyka się osoby o typowo mezomorficznej budowie ciała. Trzy podstawowe somatotypy zostały zaproponowane na podstawie skrajnych wskaźników, które łącznie w naturze praktycznie nie występują. Zazwyczaj typ budowy ciała to mieszanka trzech podstawowych somatotypów.
Mezomorficzna budowa ciała u kobiety i mężczyzny
Dokładna charakterystyka mezomorficznej budowy ciała wymaga rozróżnienia na sylwetkę męską i żeńską. Sylwetka mężczyzn przybiera kształt prostokąta lub wcześniej wspomnianej litery V. Mezomorficy poza szerokimi barkami mają także mocno rozbudowane nogi, w tym łydki.
Mężczyźni o mezomorficznej budowie ciała ponadto cechują się mocno umięśnionymi plecami i szeroką klatką piersiową. Kobiety z mezomorficzną sylwetką natomiast zazwyczaj mają figurę klepsydry, czyli są szerokie w barkach i biodrach i bardzo wąskie w talii.
Dieta mezomorfika
Sprawnie funkcjonujący metabolizm mezomorfików sprawia, że mogą pozwolić sobie na znacznie więcej niż przedstawiciele pozostałych somatotypów. Jeśli jednak chcą zachować swoją atletyczną sylwetkę, muszą zbilansować swoją dietę i zaplanować ilość spożywanych węglowodanów, białek i tłuszczów. Mezomorficy to zazwyczaj sportowcy, dlatego ich dieta musi być wzbogacona o dodatkowe porcje białek. Zakłada się, że na kilogram masy ciała, mezomorficy powinni spożywać ok. 2 g białka. Taka ilość białka pozwoli na regenerację mięśni i rozbudowę muskulatury. Mezomorficy w swojej diecie nie powinni pomijać tłuszczów. Dietetycy wskazują, że osoby o mezomorficznej budowie ciała, 35% dziennego zapotrzebowania kalorycznego powinny dostarczać organizmowi z tłuszczów. Dieta mezomorfików musi być również bogata w składniki mineralne, takie jak witaminy A, C i E, a także antyoksydanty. Dla mezomorfików ważne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu. Dlatego w dni treningowe ilość przyjmowanych płynów nie powinna być niższa niż 0,04 l na kilogram masy ciała.
Mezomorfik i plan treningowy
Mezomorficy to urodzeni sportowcy, dlatego sprawdzą się w każdej dyscyplinie sportowej. Aby treningi mezomorfików były skuteczne, ważne, by stosowali się do kilku prostych zasad. Ćwiczenia fizyczne należy wykonywać 3-5 razy w tygodniu, pamiętając o dniach wolnych na regenerację mięśni. Podczas treningu należy wykonywać ćwiczenia siłowe i wytrzymałościowe. Pomiędzy seriami ćwiczeń trzeba odpoczywać przez 30 do 90 sekund. Natomiast na końcu treningu siłowego nie można zapomnieć o ćwiczeniach rozciągających.