Blisko ludziMiędzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jakie błędy najczęściej popełniają Polacy?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jakie błędy najczęściej popełniają Polacy?

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, na portalu Nadwyraz.com został opublikowany raport dotyczący wpadek językowych popełnianych przez Polaków. Okazuje się, że rodacy co 7 sekund popełniają błąd w swoich internetowych postach. Wyniki raportu zatrważają. Czy rzeczywiście jest aż tak źle?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jakie błędy najczęściej popełniają Polacy?
Źródło zdjęć: © iStock.com

21.02.2020 | aktual.: 21.02.2020 13:42

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został powołany przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest podkreślenie różnorodności językowej świata. Co roku obchodzony jest 21 lutego i stanowi idealną okazję do propagowania piękna ojczystego języka i zwrócenia uwagi na powszechne błędy.

Raport portalu Nadwyraz.com – jak wyglądała analiza?

Raport powstał we współpracy Nadwyraz.com z blogiem Polszczyzna.pl. Materiał został oparty na postach publikowanych przez Polaków w mediach społecznościowych oraz na portalach i forach internetowych. Analiza objęła aż 158 błędów językowych popełnionych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Łączna liczba przeanalizowanych błędów wyniosła aż 4 404 887, co oznacza ich wzrost o 10% w porównaniu z rokiem 2018. Z danych wynika, że internauci dziennie popełniali w swoich postach 12 068 błędów! (Cały raport jest dostępny na stronie Nadwyraz.com)
.

Obraz
© Nadwyraz.com

Jakie błędy językowe najczęściej popełniają Polacy?

Niechlubną listę 15 najczęstszych błędów Polaków w głównej mierze wypełniają błędy ortograficzne, czyli: napewno, wogóle/w ogule, na prawdę, narazie, dzień dzisiejszy, po za tym/pozatym, na codzień/nacodzień, wziąść, niewiem, conajmniej, muj, z przed/zprzed, apropo/a propo, pod rząd oraz na przeciwko.

Obraz
© Nadwyraz.com

Jak widać, wśród najczęstszych błędów popełnianych przez internautów, większość dotyczy niepoprawnego zapisu, co nie zmieniło się od ubiegłego roku. Największymi źródłami błędów stanowią Facebook, YouTube oraz Twitter. Utrzymuje się tendencja do popełniania największej liczby błędów w miejscach, gdzie obowiązuje swoboda wypowiedzi.

Niepoprawna polszczyzna – obojętność wobec staranności

Polakom potrzebna jest lepsza edukacja w zakresie poprawnej polszczyzny. Na niskim poziomie wciąż pozostaje znajomość ortografii, zła znajomość słownictwa (używanego często w złych kontekstach) oraz brak wyczucia w odmianie wyrazów. Najmniej kontrolowany jest język na portalach społecznościowych, ale coraz częściej błędy popełniane są także na forach, gdzie naruszenia norm nie powinny mieć miejsca. Niestety, polscy internauci nie zwracają większej uwagi na to, że mają niską świadomość językową. Marginalizacja ojczystej mowy staje się smutnym, ale powszechnym zjawiskiem.

Młodzieżowy język – jakie są popularne wyrazy?

Młode pokolenia kształtują swój język na inspiracjach internetowych. Zapożyczane słowa i frazy wkradają się do codziennego słowa mówionego oraz pisanego. Od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszy się słówko "LOL/lol", ponieważ aż 20% młodzieży stosuje ten akronim na co dzień. Na drugim miejscu znajduje się "kozak" (osoba budząca podziw), a na trzecim miejscu znalazł się "hajs".

Obraz
© Nadwyraz.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)