Blisko ludziMinister ogłosił zmiany. Koniec z furtką prawną dla rodziców uczniów klas 4-8

Minister ogłosił zmiany. Koniec z furtką prawną dla rodziców uczniów klas 4‑8

W środę 27 stycznia odbyła się konferencja ministra edukacji, Przemysława Czarnka. Polityk opowiedział o obecnej sytuacji w szkolnictwie oraz zapowiedział zmiany. Dotyczą one m.in. maturzystów oraz uczniów klas 8., a także dyrektorów, którzy od teraz mogą, ale nie muszą organizować miejsc w szkołach dla uczniów niemających warunków do nauki w domu.

Warszawa, 27.01.2021. Koronawirus w Polsce. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w siedzibie MEN w Warszawie, 27 bm. Konferencja dotyczyła funkcjonowania szkół i placówek oświatowych. (sko) PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 27.01.2021. Koronawirus w Polsce. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w siedzibie MEN w Warszawie, 27 bm. Konferencja dotyczyła funkcjonowania szkół i placówek oświatowych. (sko) PAP/Paweł Supernak
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Paweł Supernak, Pawe³ Supernak

Przywrócenie nauki stacjonarnej w klasach 1-3 sprawiło, że rodzice starszych uczniów zaczęli domagać się tego samego. W niektórych szkołach lekcje już trwają, ponieważ rodzice wymusili na dyrektorach decyzję o powrocie dzieci. Wszystko za sprawą furtki, którą Ministerstwo Edukacji i Nauki zostawiło w  rozporządzeniu dotyczącym przedłużenia nauki zdalnej: "Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w szkole)".

Podczas konferencji prasowej do sytuacji odniósł się minister Czarnek i ogłosił, że od teraz dyrektorzy mają obowiązek organizować zajęcia w szkole jedynie dla niepełnosprawnych uczniów. W przypadku tych osób, które nie mają warunków do nauki w domu (taki argument podają rodzice, którzy "otwierają" szkoły), dyrekcja nie musi zgadzać się na przychodzenie do szkoły. "Może, ale nie musi" - mówił minister Czarnek, którego zdaniem oddanie decyzji w ręce władz szkół ukróci "proceder" składania fałszywych oświadczeń o sytuacji w domach. Polityk podkreślił przy tym, że organizowanie zajęć w szkole ze względu na warunki domowe dotyczy obecnie zaledwie 1 proc. uczniów.

Minister powiedział także, że w ramach konsultacji do szkoły w małych grupach mogą przychodzić maturzyści oraz uczniowie klas 8., którzy przygotowują się do egzaminów. Jak podkreślił polityk, takie spotkania są legalne, jednak muszą się odbywać w małym gronie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Dodał także, że już w marcu CKE udostępni uczniom arkusze próbnych egzaminów.

Polityk ogłosił również, że uczniowie szkół zawodowych mogą odbywać praktyki o ile dane miejsce pracy funkcjonuje. Z kolei młodzież ze szkół sportowych ma pozwolenie na stacjonarne zajęcia z WF-u. We wszystkich szkołach mogą się też odbywać w formie stacjonarnej olimpiady przedmiotowe.

Minister edukacji zaznaczył jednak, że wszelkie decyzje dotyczące ewentualnego powrotu starszych uczniów do szkoły podejmie premier Morawiecki. Dodał także, że niewykluczona jest ponowna zdalna nauka dla dzieci z klas 1-3.

Przemysław Czarnek ostro o rektorze WUM. Zdecydowana reakcja Michała Kamińskiego

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (265)