Płaski, jędrny brzuch znajduje się na czele listy kobiecych marzeń. Niejedna z nas próbowała wyrzeźbić mięśnie w tej newralgicznej partii ciała za pomocą specjalnej diety czy ćwiczeń. Niestety, na manowce często zwodzą nas błędne informacje i nie mające potwierdzenia w rzeczywistości mity. Oto najczęstsze z nich.
Płaski, jędrny brzuch znajduje się na czele listy kobiecych marzeń. Niejedna z nas próbowała wyrzeźbić mięśnie w tej newralgicznej partii ciała za pomocą specjalnej diety czy ćwiczeń. Niestety, na manowce często zwodzą nas błędne informacje i nie mające potwierdzenia w rzeczywistości mity. Oto najczęstsze z nich.
Można zgubić nadwagę w konkretnej partii ciała
Wiele osób sądzi, że aby pozbyć się niechcianej oponki, wystarczą intensywne ćwiczenia na brzuch. Jednak, skupiając się na konkretnej partii ciała, nie osiągniemy oczekiwanych efektów. Obszary, z których można stracić tłuszcz oraz porządek, w jakim ten proces następuje, jest genetycznie ustalony. To oznacza, że nie masz nad tym kontroli. Jeśli jesteś posiadaczką typu figury, w której tłuszcz odkłada się w pierwszej kolejności na brzuchu, selektywny trening na nic się nie zda. Trenerzy fitnessu podkreślają, że brzuszki należy łączyć z ćwiczeniami aerobowymi całego ciała.
(mtr/sr), kobieta.wp.pl
Brzuszki to najlepsze ćwiczenie na brzuch
Brzuszki nie są ani najlepszym, ani tym bardziej jedynym ćwiczeniem na brzuch. Większość osób, myśląc o smukłej talii i płaskim brzuchu, zaczyna wykonywać codziennie dziesiątki (nietechnicznie wykonywanych) brzuszków, narzekając po krótkim czasie na ból w odcinku lędźwiowym i obolałe mięśnie szyi. To ćwiczenie jest dobrym wyjściem dla osób początkujących. Nie sposób jednak wyrobić sobie mięśni, powtarzając przez lata jednakowe ćwiczenia o tym samym poziomie intensywności. Warto więc do standardowych brzuszków dodać inne ćwiczenia aktywujące mięśnie brzucha, takie jak wznosy nóg.
Ćwiczenia na mięśnie brzucha należy powtarzać setki razy
Jeżeli zależy ci na wytrzymałości, wzrost ilości powtórzeń danego ćwiczenia może się sprawdzić. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej pozbędziesz się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Wykonywanie setek skłonów ci w tym nie pomoże. Zacznij biegać, pływać, grać w kosza, tańczyć, wypróbuj inne rodzaje aktywności fizycznej, angażujące do pracy całe ciało. Niezbędne też będzie przestrzeganie zasad prawidłowej diety.
Zwróć też uwagę na jakość, a nie ilość powtórzeń danego ćwiczenia. Jeśli udaje ci się wykonać setkę powtórzeń danego ćwiczenia, bez żadnych przerw, prawdopodobnie oznacza to, że albo technika jest nieprawidłowa, albo nie doprowadzasz każdego ruchu do końca.
Najlepsze efekty przynosi codzienny trening
Mięśnie brzucha, tak jak wszystkie inne, potrzebują czasu na regenerację. Jeśli nie masz doświadczenia w treningu, wystarczy, że ograniczysz ćwiczenia na brzuch do 3-4 razy w tygodniu. Możesz oczywiście zminimalizować intensywność treningu i ćwiczyć nawet 6 razy w tygodniu, ale nie spodziewaj się wówczas spektakularnych efektów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie intensywny trening obejmujący jedynie kilka dni w tygodniu.
Moment wykonywania ćwiczeń brzucha nie ma znaczenia
Trenerzy fitnessu są zgodni co do tego, że ćwiczenia na brzuch najlepiej jest wykonywać pod koniec treningu, zarówno siłowego czy aerobowego. Wcześniejsza aktywność wpłynie na lekkie zmęczenie mięśni brzucha, co ma znaczenie dla budowania wytrzymałości i siły całego tułowia.
(mtr/sr), kobieta.wp.pl