Mleczko pszczele. Jak działa i jakie ma właściwości lecznicze? Poznaj jeden z naturalnych suplementów
Mleczko pszczele wytwarzane jest przez młode pszczoły robotnice. Ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze, traktowane jest jako nektar długowieczności, młodości oraz płodności. Mleczko pszczele występuje najczęściej w formie dodatku do miodu, ponieważ trudno je znaleźć w masowej sprzedaży. Co warto o nim wiedzieć?
19.05.2020 | aktual.: 20.05.2020 13:27
Zdaniem niektórych ekspertów mleczko pszczele należy do najsilniejszych produktów działających leczniczo. Jego konsystencja przypomina mleko skondensowane, a kolor zbliżony jest do masła. Mleczkiem pszczelim żywi się królowa-matka, która zapewnia przetrwanie całego roju swoich pszczół. Dlaczego warto skorzystać z właściwości tego niezwykłego produktu?
Mleczko pszczele – właściwości i skład
W skład mleczka pszczelego wchodzi woda (66%), cukry (15%), aminokwasy (13%) oraz lipidy. Oprócz tego znajdziemy w nim także witaminę C, D, E oraz witaminy z grupy B, białka i acetylocholinę, wapń, krzem, żelazo, fosfor, miedź. Takie bogactwo minerałów pozwala na szerokie działanie mleczka pszczelego. Najważniejsze właściwości:
- pobudza układ odpornościowy;
- zwiększa produkcję kolagenu;
- pomaga zredukować zmiany skórne;
- wspomaga płodność u kobiet;
- stymuluje owulację;
- pomaga w walce z impotencją;
- poprawia metabolizm;
- łagodzi objawy grypy/przeziębienia;
- przeciwdziała stanom depresyjnym;
- przeciwdziała miażdżycy;
- oczyszcza organizm;
- zatrzymuje procesy zwyrodnieniowe.
Oprócz tego mleczko pszczele często stosowane jest w przypadku cukrzycy, chorób nowotworowych, osteoporozy, stwardnieniu rozsianym.
Zobacz także: Wymieranie owadów. Naukowcy biją na alarm
Mleczko pszczele – jak dawkować?
Choć mleczko pszczele posiada bardzo wiele wspaniałych właściwości, to jednak pozostaje suplementem, więc nie może być stosowane zamiast odpowiedniego lekarstwa. Jeszcze do niedawana podawano informację, że dzienna dawka mleczka pszczelego stosowana w medycynie naturalnej wynosiła 0,2 g i była podawana w liofilizowanej tabletce. Obecnie uznaje się, że podczas kuracji mleczkiem pszczelim należy przyjmować dawkę 1-5g dziennie bez żadnych obaw. Kurację należy prowadzić przez 30 do 90 dni, po czym należy zrobić przerwę (nawet miesięczną). Mleczko pszczele nie jest polecano u osób uczulonych na miód, propolis albo pyłek.
Mleczko pszczele – jaka jest cena?
Cena mleczka pszczelego zależy przede wszystkim od objętości opakowania. Jego cena zaczyna się od 60 złotych za 25g, natomiast 100g może kosztować około 200 złotych. Mniejsze opakowanie (25g) najczęściej powinno wystarczyć na 2-4 tygodnie stosowania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl