FitnessMłody jęczmień - poznaj właściwości zielonego jęczmienia

Młody jęczmień - poznaj właściwości zielonego jęczmienia

Młody jęczmień, znany również jako jęczmień zielony to w ostatnich latach bardzo popularny suplement diety, wybierany przez osoby odchudzające się oraz dbające o zdrową dietę. Jakie zastosowanie ma młody jęczmień i kiedy warto zdecydować się na jego suplementację?

Młody jęczmień - poznaj właściwości zielonego jęczmienia
Źródło zdjęć: © 123RF

30.08.2018 21:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kilka słów o zielonym jęczmieniu

Młody jęczmień zielony, który przyjmuje się w postaci suplementu, to najczęściej proszek otrzymany z zielonych liści jęczmienia, bogatych w witaminy, składniki mineralne i aminokwasy. Młody jęczmień jest uzyskiwany wtedy, gdy rośliny jęczmienia obfitują w najlepsze dla zdrowia wartości odżywcze. Liście jęczmienia to naturalne źródło beta-karotenu, kwasów foliowego i pantotenowego, witamin B1, B2, B6 oraz witaminy C. Dodatkowo liście jęczmienia zawierają błonnik pokarmowy i minerały, takie jak potas, wapń, magnez, żelazo, mangan, miedź, cynk i fosfor. Młody jęczmień oferuje więcej witaminy C niż sok pomarańczowy i więcej beta-karotenu niż marchew.

Młody jęczmień - właściwości przeciwutleniające

Młody jęczmień ma bardzo silne właściwości przeciwutleniające, dlatego działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, a także przeciwnowotworowo. Młody jęczmień jest także stosowany w leczeniu trądziku oraz owrzodzeń. Wysoka zawartość chlorofilu pomoże w leczeniu anemii, neutralizowaniu toksyn, wspieraniu pracy nadnerczy i tarczycy, wzmacnianiu ścian naczyń krwionośnych oraz gojeniu się ran i funkcjonowaniu układu immunologicznego.

Wpływ młodego jęczmienia na cholesterol

W młodym jęczmieniu zawarty jest β-sitosterol, który hamuje wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym.* Ekstrakty z liści młodego jęczmienia* zatem, hamują wzrost stężenia trójglicerydów oraz tworzenie aterogennych form cząsteczek LDL. Dlatego młody zielony jęczmień polecany jest także osobom zmagającym się z cukrzycą. Może być stosowany jako środek w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, bezsenności czy nadwagi.

Młody jęczmień a odchudzanie

Młody jęczmień jest niskokaloryczny i zawiera znaczącą ilość błonnika pokarmowego, który szybko wywołuje uczucie sytości. Z tego powodu jest zalecany osobom, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Poza wypełnianiem żołądka, reguluje pracę jelit, minimalizując ryzyko zaparć. Młody jęczmień dodatkowo zlepia ze sobą cząsteczki tłuszczu, dzięki czemu mniejsza ilość wchłonie się do organizmu. Warto pamiętać, że błonnik pokarmowy reguluje poziom cukru oraz pozwala poprawić profil lipidowy. Nie wolno jednak zapominać, że jęczmień jest tylko suplementem diety, który nie zastąpi zdrowej, zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.

Jak stosować młody jęczmień?

Młody jęczmień stosuje się doustnie. Można go przyjmować jako proszek rozpuszczalny w napojach lub w tabletkach. Młody jęczmień w napoju powinno się stosować dwa razy dziennie, na pół godziny przed posiłkiem. Aby urozmaicić smak jęczmiennego napoju, można go przygotować jako koktajl z bananami, melonem czy innymi słodkimi owocami. Do koktajlu można użyć także roślinnego mleka ryżowego, owsianego lub migdałowego. Koktajle wykonane z młodego jęczmienia zielonego należy spożywać natychmiast po przygotowaniu, to właśnie wtedy taki napój ma najwięcej właściwości prozdrowotnych. Proszek z liści jęczmienia młodego można także dodawać do jogurtu, płatków owsianych, a także surówek i sałatek.

Komentarze (0)