Moda komunijna na przestrzeni lat. Szydełkowe aplikacje, długie welony i krótkie spódniczki
Stroje komunijne budzą wiele emocji. Z jednej strony króluje moda na suknie godne księżniczki, z drugiej coraz więcej rodziców decyduje się na skromne alby lub komże. Przypominamy, jak wyglądały komunie ostatnich dekad.
Lata 90-te
Karbowane włosy były hitem tamtej epoki. Do tego wianek ze sztucznych kwiatów, torebka albo rękawiczki zakładane na środkowy palec. Ekstrawagancka moda komunijna święciła wtedy tryumfy.
Lata 80-te
W czasach pustych sklepowych półek braki łatano na różne sposoby. Szydełkowe aplikacje dziergane przez mamy i babcie skutecznie przykrywały deficyty.
Lata 70-te
Ubranka dla dzieci często szyto ze strojów ślubnych rodziców, dlatego sukienki komunijne upodabniały się do sukni ślubnych.
Lata 60-te
Złota dekada sukienek mini zmieniła też modę komunijną. Dziś taka długość spódnicy może dziwić, wtedy była ostatnim krzykiem mody. Prosty krój w stylu Twiggy wygląda uroczo na kilkuletniej dziewczynce.
Lata 50-te
Dzień pierwszej komunii zobowiązuje, nawet w trudnym okresie powojennym. Chłopiec w koszuli i aksamitce wyglądał niezwykle elegancko, białe sandałki do skarpetek dodawały mu uroku.
Lata 40-te
Podczas wojny wszelkie uroczystości celebrowano ze szczególnym zaangażowaniem. Mimo panującego terroru i głodu wiele osób przywiązywało dużą wagę do wyglądu i dbało o elegancki strój.
Lata 30-te
Czas wielkiego kryzysu miał wpływ także na modę. Nastąpił powrót do kobiecych fasonów, zaznaczonej talii i falban. Modę komunijną tego okresu wyróżniają popularne welony.
Lata 20-te
W drugiej dekadzie XX wieku królowały proste fasony i oszczędne dodatki. Krótko obcięte włosy były wtedy znakiem nowoczesności i elegancji.