Blisko ludziMoja córka nie zna biologicznego ojca

Moja córka nie zna biologicznego ojca

Moja córka nie zna biologicznego ojca
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
07.09.2007 10:27, aktualizacja: 07.09.2007 10:40

Wychowuję córeczkę z mężczyzną, który nie jest ojcem biologicznym małej. Nigdy nie było okazji żeby ten temat z nią poruszyć – gdy pojawił się mój partner, była maleńka i uznaje go za ojca, ja również nie starałam się tego zmieniać. Mała ma 7 lat, pójdzie do szkoły i boje się ,ze ktoś powie jej to w nieodpowiedni sposób. Jak to rozwiązać?

Wychowuję córeczkę z mężczyzną, który nie jest ojcem biologicznym małej. Nigdy nie było okazji żeby ten temat z nią poruszyć – gdy pojawił się mój partner, była maleńka i uznaje go za ojca, ja również nie starałam się tego zmieniać. Mała ma 7 lat, pójdzie do szkoły i boje się ,ze ktoś powie jej to w nieodpowiedni sposób. Jak to rozwiązać? Czekać dalej na okazję czy podać jej tak szokująca informacje? Może powinnam udać się razem z córeczką do psychologa? Najchętniej zostawiłabym ten temat tak, jak jest i liczyła na to ,że się nie wyda. Proszę o poradę. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Nie należy zostawiać ważnych spraw z nadzieją, ze same się rozwiążą, ktoś zrobi to za nas, pójdą w zapomnienie…. Istnieje niebezpieczeństwo, ze ktoś zrobi to za nas, ale gorzej od nas, że nigdy to się nie stanie, że…. Jest mnóstwo powodów, dla których twoja mała powinna poznać prawdę. Jednym z nich jest zaufanie, które budujesz między nią, sobą i twoim partnerem. Nie obawiaj się tej prawdy i nie odwlekaj w nieskończoność momentu, kiedy ją ujawnisz. Nie wiem, kto jest ojcem twojej córeczki, nie wiem, czy utrzymuje z tobą i córką jakieś kontakty, jakie są relacje miedzy wami….. Najlepiej byłoby, aby mała miała kontakty ze swoim tatą, a z twoim partnerem pozostawała w relacjach przyjacielskich. Jeśli taty nie ma w jej życiu (tego prawdziwego), to twój partner może przejąć tę rolę, ale bez oszustwa, bez nazywania siebie tatą (inna sytuacją jest wybór dziecka i pytanie – czy mogę ci mówić tato?, a inna narzucenie – mów do mnie tato). Porozmawiaj z partnerem o tej sytuacji, a potem zdecyduj się na rozmowę z
córeczką. Powiedz o waszych uczuciach do niej, a potem o całej rodzinnej sytuacji. Nastaw się na to, że mała zada ci jakieś pytania, a ty musisz na nie odpowiedzieć. Zrób to wszystko jak najszybciej i nigdy już więcej nie oszukuj swojego dziecka.