Moje dziecko chrapie!

Moje dziecko chrapie!

Moje dziecko chrapie!
06.05.2005 12:11, aktualizacja: 31.05.2010 22:47

Myślałaś, że to dolegliwość tylko dorosłych? To nieprawda.

Z dziecięcego pokoju dobiegają niepokojące dźwięki? Nie zlekceważ ich! Chrapanie zdarza się także dziecku. To znak, że w drogach oddechowych jest jakaś przeszkoda utrudniająca mu oddychanie. Najczęstsze przyczyny *Jeżeli chrapanie utrzymuje się, warto pójść z malcem do lekarza, by wyjaśnił, dlaczego tak się dzieje. Powody kłopotów z oddychaniem w nocy mogą bowiem być różne.
- *
Przeziębienie
. Jeżeli maluszek ma katar, śluzówki nosa są obrzęknięte, powietrze przeciska się przez nie z trudem. W dzień, gdy dziecko jest w pozycji pionowej lub półpionowej, oddycha mu się łatwiej. W nocy pozycja leżąca sprzyja chrapaniu. Jeżeli przyczyną jest tylko przeziębienie, chrapanie ustanie, gdy maluszek wyzdrowieje.
- Powiększony migdałek. To najczęstsza u dzieci przyczyna chrapania. Laryngolog dokładnie obejrzy malcowi gardło. Jeśli będzie miał wątpliwości, czy przyczyną problemów jest przerośnięty trzeci migdałek, skieruje dziecko na zdjęcie rentgenowskie lub wykonanie tzw. fiberoskopii. Lekarz ogląda drogi oddechowe malucha specjalnym światłowodem. Jeżeli rzeczywiście winny będzie przerośnięty migdałek, laryngolog może doradzić jego usunięcie.
-* Wiotkie tkanki krtani.* Charakterystyczne jest to, że malec ma też problemy w dzień: ciężko, świszcząco oddycha. Może też częściej chorować, a infekcjom towarzyszy zwykle duszność. Wiotkości nie leczy się. Trzeba poczekać (zwykle do końca drugiego roku życia), aż dziecko z tego „wyrośnie”.
- Skrzywiona przegroda nosa. Może utrudniać oddychanie, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu obrzęk śluzówek nosa. Skrzywioną przegrodę leczy się operacyjnie po skończeniu przez dziecko siódmego roku. W niektórych przypadkach przeprowadza się ją wcześniej (około czwartego roku życia).
- Alergia. Alergiczny maluszek ma obrzęknięte śluzówki nosa. Konieczna jest wizyta u alergologa, który postawi diagnozę i rozpocznie leczenie.

Zmęczony w dzień *Nawykowego chrapania nie lekceważ. Może ono bowiem mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka, przede wszystkim dlatego, że przeszkadza mu w pełni wypocząć w czasie snu. W konsekwencji dziecku rano trudno się obudzić, jest niewyspane i zmęczone. *W ciągu dnia zaś maluszek często bywa senny, apatyczny, ma też problemy z koncentracją uwagi i nauką. W Niemczech przeprowadzono badania wśród dzieci szkolnych. Okazało się, że te, które chrapały, miały niższe oceny z matematyki, ortografii i nauk przyrodniczych. Najprawdopodobniej we śnie dochodzi do częściowego niedotlenienia mózgu.A poza tym notorycznie niedospane dzieci nie miały możliwości skoncentrowania się na lekcjach i nie uważały. Warto tym kłopotom szkolnym wcześniej zapobiec!
* Niebezpieczny bezdech Chrapanie może też doprowadzić do bezdechów sennych, czyli powtarzających się w czasie snu zatrzymań oddechu. *Przyczyną bezdechu najczęściej jest fizjologiczna „miękkość podniebienia”, ale może on być także spowodowany skrzywieniem przegrody nosowej, przerośniętym trzecim migdałkiem, alergią, otyłością. *Dlaczego tak się dzieje? Otóż kiedy błona śluzowa jest obrzęknięta i mocno zwężone drogi oddechowe, w trakcie wdechu miękkie i elastyczne części dróg oddechowych są zasysane pod taką siłą, że co pewien czas zatykają na wiele sekund drogi oddechowe.
*
Słuchaj, jak oddycha *Dlatego jeśli dziecku często zdarza się chrapać, posłuchaj, czy w czasie snu nie przestaje na moment oddychać. *Ważne jest, czy pojawiające się przerwy w oddychaniu nie trwają dłużej niż trzy sekundy. Jeśli tak się dzieje, powiedz o tym lekarzowi. Może to bowiem świadczyć o tzw. obturacyjnym bezdechu sennym.
Zdarza się, że powoduje on niedotlenienie krwi i tkanek. Jeśli lekarz
będzie go podejrzewać, skieruje dziecko na specjalistyczne badania.

Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr n. med. Marzanna Radziszewska-Konopka, otolaryngolog, CZD