Mówienie o pieniądzach to nie wstyd. Ani w małżeństwie, ani w pracy
Przez trzy lata mojej pracy w Wirtualnej Polsce i WP Kobieta usłyszałam setki historii, w których kobiety opowiadały o swoich problemach. Wiele z nich dotyczyło pracy, rodziny, relacji z przyjaciółmi czy komplikacji zdrowotnych. Znaczna ich część wynikała jednak z jednego problemu, o którym się mówi zdecydowanie za rzadko. A mianowicie braku niezależności finansowej.
Gdy więc pytacie – czego życzyć paniom z okazji Dnia Kobiet 8 marca, odpowiedź jest prosta.
Co piąta kobieta w Polsce jest uzależniona finansowo od męża, partnera, a nawet rodziców i nie ma własnych dochodów. Według danych GUS-u tylko 790 tys. kobiet prowadzi swoją firmę, mężczyzn jest dwukrotnie więcej. Rozmowy o pieniądzach nadal uznawane są wśród kobiet za wstydliwe, tak samo, jak rozmowy o zabezpieczeniu się na wypadek rozwodu, rozstania czy utraty pracy.
Brak wolności finansowej wywołany jest kilkoma, czasem skrajnie różnymi powodami. Może wynikać z przemocy ekonomicznej, gdy jeden z partnerów ogranicza drugiemu dostęp do konta i karty płatniczej. Lub gdy namawia do pozostania w domu i niepodejmowania pracy zarobkowej, dla tzw. dobra rodziny, a przede wszystkim dzieci.
Często jest to też efekt braku poczucia własnej wartości u kobiet, lęku przed zainwestowaniem czasu i pieniędzy w niepewny interes, braku wsparcia najbliższych osób, a nawet lokalnych władz czy państwa w otwieraniu własnej działalności. Wiele kobiet, które mają dzieci, zapomina o własnym rozwoju, boi się bądź nie ma jak powrócić na rynek pracy, nie mówiąc już o założeniu własnego biznesu, choć pomysł w głowie już dawno nabrał rumieńców.
Dlatego dziś, mając na uwadze, że kobiety potrzebują ogromnego wsparcia w tym wycinku swojej rzeczywistości, rozpoczynamy akcję #Wszechmocne. Spełnione i niezależne. Dołącz do nas.
Zobacz także: #Wszechmocne. Spełnione i niezależne. Dołącz do nas
Jako Polki jesteśmy na początku tej długiej, często wyboistej drogi. Ale uczymy się. Czasem na własnych błędach, tak jak Alicja Bańkowska, a czasem opierając własne decyzje o intuicję i historie innych kobiet, którym się udało, jak w przypadku Magdaleny Wiereski. W tym właśnie tkwi sekret. Uwierzyć.
Alicja Bańkowska opowiedziała nam swoją historię ku przestrodze. Za ukochanym przyjechała do Warszawy. Gdy urodziło się ich dziecko, postanowiła poświęcić się opiece, jednocześnie pomagając partnerowi w jego firmie. Zapomniała jednak upomnieć się o umowę i pensję, więc gdy nadeszła chwila bolesnego rozstania, młoda kobieta została z niczym. Dziś apeluje do wszystkich kobiet w rozmowie z WP Kobieta: "Gdyby ktoś mi kilkanaście lat temu powiedział, że wyląduję w takiej sytuacji, że nie będę kilka lat pracować i zarabiać, nie uwierzyłabym. Każdej kobiecie polecam nie zapominać o sobie".
I właśnie o sobie nie zapomniała Magdalena Wiereska, która porzuciła intratną pracę w banku na rzecz własnej działalności. Gdy zamiast spodziewanego awansu dostała zaledwie kilkaset złotych premii, a czas powierzonych zadań niebezpiecznie zaburzał jej życie zawodowe i rodzinne, powiedziała – dość. Zaczynając od wynajmu jednego mieszkania, w ciągu kilku lat dorobiła się miana specjalisty na rynku nieruchomości i obecnie zarządza 20 lokalami. Nie przeszkodziło jej to w urodzeniu trójki dzieci, które często towarzyszą jej choćby na zakupach w marketach budowlanych. Jej przesłanie dla innych kobiet brzmi: "Ogarniamy dom, ogarniamy dzieci, czemu miałybyśmy nie ogarniać biznesu?".
#Wszechmocne. Spełnione i niezależne. Nowa akcja WP Kobieta
Inspirowanie naszych czytelniczek historiami niezwykłych kobiet to nasza codzienna misja. Teraz chcemy także zaproponować im coś więcej. Realne wsparcie. Spotkania dwa razy w miesiącu z ekspertkami, które wzmocnią panie, nadadzą właściwy kierunek ich marzeniom, ale i pokażą, jak wiele obecnie zależy od samych kobiet. Dr Joanna Heidtman, najbardziej znana polska psycholożka i socjolożka już 12 marca poprowadzi webinar: "Jak być niezależną - kobiety i przedsiębiorczość. Co może wzmacniać nas na drodze do budowania własnego świata aktywności zawodowej i niezależności finansowej?".
Ewa Gadomska, znana jako Girl Boss, która od dziesięciu lat prowadzi swoje firmy, od sześciu konsultuje i szkoli ludzi, aby ich biznesy działały jak najefektywniej, poprowadzi kolejne spotkanie. Wyjaśni, że dziś słowa "pracować ciężko" nie mają już takiego przełożenia, bo liczy się bowiem to, by pracować mądrze. Obali także mit, że sukces zależy w 100 proc. od nas, i wykaże, że hasło "robiąc to, co kochasz, nigdy nie pracujesz" jest prostą drogą do pracoholizmu.
Ogromnie cieszę się, że do współpracy przy naszej akcji #Wszechmocne. Spełnione i niezależne przystąpiły niezwykłe organizacje kobiece, tj. Era Nowych Kobiet i Sukces Pisany Szminką. Nasze misje są tożsame i łącząc siły w kwestii niezależności finansowej kobiet, chcemy mówić jednym głosem. Czas na zmiany zdecydowanie nadszedł.
I tego właśnie z okazji dzisiejszego święta życzę wszystkim kobietom!
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl