Mówiło się, że wchodzą do uszu. Czy skorki są groźne?

Skorek pospolity, często nazywany szczypawką, zausznikiem lub korcem, to owad, który pomimo swojego niepozornego wyglądu budzi postrach nawet wśród niektórych dorosłych. Jak pozbyć się go z domu?

Czy skorek pospolity jest groźny dla człowieka?
Czy skorek pospolity jest groźny dla człowieka?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Vinicius Rodrigues de Souza

23.10.2024 | aktual.: 23.10.2024 11:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skorek pospolity należy do owadów z rodziny skorkowatych. Wyróżnia się płaskim, wydłużonym odwłokiem w brązowym lub brązowo-bursztynowym kolorze. Osiąga od 9 do 20 mm długości. Na odwłoku owada znajduje się para grubych szczypiec, które ułatwiają mu polowanie.

Szczypawki zamieszkują tereny wilgotne i podmokłe. Można je spotkać w lasach i na mokradłach, a także wszędzie tam, gdzie jest ciemno i wilgotno. Zwykle chowają się w szczelinach wilgotnej gleby, pod korą drzew czy zaschniętymi liśćmi. Coraz częściej pojawiają się też w naszych domach, szczególnie w okresie jesiennym, gdy zaczyna być chłodno. Zamieszkują kuchnie i łazienki, w których panuje wysoka wilgoć. Za dnia chowają się w zakamarkach, a w nocy grasują po pomieszczeniu w poszukiwaniu jedzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy skorków należy się obawiać?

W przeszłości dzieci często straszono skorkami. Mówiono, że owady te upodobały sobie ludzkie uszy, a jeśli uda im się tam dotrzeć, może dojść do przebicia błony bębenkowej. Krążyły też historie o skorkach wgryzających się przez ucho prosto do mózgu. Ale sprostujmy raz na zawsze: to są mity.

Jednak tych owadów nie należy się obawiać, gdyż są zupełnie niegroźne dla człowieka. Mogą uszczypnąć, jeśli zostaną potraktowane mało delikatnie lub w jakikolwiek sposób sprowokowane.

Jak pozbyć się skorków z domu?

Mimo tego nikt nie chce, by panoszyły się po domu. Aby pozbyć się szczypawek, warto wykorzystać cytrynę i ocet, które działają na owady drażniąco. Te składniki można dodać do środków myjących lub rozcieńczyć je z wodą i spryskać strategiczne miejsca. Skórka położona na parapecie też zadziała.

Inną opcją jest rozłożenie przy oknach i w pobliżu drzwi specjalnych lepów. Warto pamiętać, że skorki nie są agresywne i atakują wyłącznie wtedy, gdy czują się zagrożone. Ich odstraszenie z domu nie powinno więc nastręczać większych trudności.

Warto też zaznaczyć, że skorki pełnią też pożyteczną rolę w ekosystemie. Są naturalnymi wrogami rybików cukrowych i innych małych owadów. Polują na mszyce, larwy much i młode gąsienice.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Komentarze (0)