Mówisz do psa jak do dziecka? Oto co dzieje się w jego mózgu

Najnowsze badania pokazują, że psy uwielbiają kobiecy głos. Najchętniej reagują na dźwięki pełne intonacji i akcentów. Okazuje się, że ich mózg działa bardzo podobnie jak mózg niemowlaka.

Mózg psa reaguje podobnie jak mózg niemowlaka
Mózg psa reaguje podobnie jak mózg niemowlaka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

11.09.2023 | aktual.: 12.09.2023 08:58

Relacja między ludźmi a psami jest jedną z najdłużej trwających i najbardziej symbiotycznych interakcji w historii ewolucji. Już tysiące lat temu nasi przodkowie zdali sobie sprawę, że psy mogą być doskonałymi towarzyszami w polowaniach, ochronie oraz jako przyjaciele.

Psy mają niesamowitą zdolność rozumienia naszych komunikatów. Okazuje się, że ich mózgi są dostrojone do sposobu mówienia kobiet i reagują na mowę podobnie jak niemowlęta.

Mów do psa jak do dziecka

Komunikując się z małymi istotami, całkowicie zmieniamy intonację i akcenty. Wielokrotnie powtarzamy poszczególne wyrazy. Dzieci żywo reagują na charakterystyczny, wyższy ton głosu matki.

Taki sposób komunikowania się wspiera ich rozwój poznawczy, społeczny i kompetencje językowe. Mózgi niemowląt są dostrojone do takiego stylu wypowiedzi.

Jak się okazuje, podobnie działają mózgi psów. Z najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym "Communications Biology" wynika, że te zwierzęta lepiej reagują na kobiecy sposób mówienia swoich opiekunów, czyli wysoki, pełen akcentów i przesadnej prozodii (wzmocnionej intonacji i silniejszego nacisku na akcenty - przyp. red.).

Węgierscy naukowcy z Wydziału Etologii Uniwersytetu im. Loránda Eötvösa, Centrum Badawczego Nauk Przyrodniczych i Sieci Badawczej Loránda Eötvösa dowiedli, że mózgi niemowląt i psów podobnie przetwarzają mowę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zaskakujące badanie

Jak to zbadano? Naukowcy zmierzyli aktywność mózgów grupy wyszkolonych psów za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).12 kobiet i 12 mężczyzn mówiło do psów na trzy sposoby: typowym językiem używanym wobec psów, takim, który kierujemy do niemowląt, mową dorosłych.

Badanie pokazało, że odpowiedzialne za słuch regiony w psich mózgach mocniej reagowały na typ mowy skierowanej do psa i niemowlęcia.

Co ciekawe, psy były znacznie bardziej skłonne słuchać i reagować na komendy wydawane przez kobiety.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)