"Może się wysterylizować". Ostre słowa Marka Sawickiego

"Może się wysterylizować". Ostre słowa Marka Sawickiego

Marek Sawicki w ostrych słowach o Katarzynie Kotuli
Marek Sawicki w ostrych słowach o Katarzynie Kotuli
Źródło zdjęć: © East News
16.04.2024 15:27, aktualizacja: 16.04.2024 18:06

"Jeżeli minister Kotula chce, to może się wysterylizować. Nic nie stoi na przeszkodzie" - stwierdził Marek Sawicki, były minister rolnictwa. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula uważa, że Polki powinny mieć prawo do legalnej sterylizacji.

Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie w pierwszym czytaniu czterech projektów ustaw dotyczących aborcji - autorstwa Lewicy, KO i Trzeciej Drogi. Oznacza to, że dostały zielone światło i zostały skierowane do powołanej specjalnie komisji nadzwyczajnej.

Niektórzy chcą jednak dalszych zmian w kwestii liberalizacji przepisów dotyczących praw reprodukcyjnych kobiet. Katarzyna Kotula apeluje o legalną sterylizację.

Kotula o prawie do sterylizacji

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w rozmowie z TVP Info, że należałoby pochylić się nad aktualnie obowiązującymi przepisami.

- Myślę, że nam jest potrzebna jeszcze legalna sterylizacja. Sterylizacja nie jest dzisiaj legalna - powiedziała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Stwierdziła, że obecnie dostępne metody antykoncepcji są niewystarczające, m.in. dlatego, że część kobiet nie może przyjmować tabletek antykoncepcyjnych. – Wiele takich kobiet się ze mną kontaktuje. Mówią o tym, że sterylizacja jest dla nich jedynym bezpiecznym rozwiązaniem. Tak zwane ubezpłodnienie, które gwarantuje, że w ciążę już nie zajdą. To są często matki, one mają jedno, dwójkę, czasem trójkę dzieci - powiedziała.

- Tabletki "dzień po" zapobiegają niechcianym ciążom, sterylizacja zapobiega niechcianym ciążom. Łatwo dostępna, refundowana antykoncepcja zapobiega niechcianym ciążom - zaznaczyła polityczka Lewicy.

Marek Sawicki nie kryje oburzenia

Wypowiedź Katarzyny Kotuli wywołała sporo kontrowersji. Marek Sawicki skomentował m.in. jej wpis z instrukcją dotyczącą przerwania ciąży. Polityk PSL przyznał, że liczy na to, że ministra zostanie zdymisjonowana przez Donalda Tuska. Uważa też, że sprawą powinna zająć się prokuratura.

- Zmierza w stronę Protasiewicza. Są pewne granice. To, co pani Kotula zrobiła w zakresie reklamy środków, to pytanie ile za to wzięła kasy i to powinna sprawdzić prokuratura. Nawoływanie do aborcji, inaczej zabijania, jest niezgodne z ustawami i konstytucją - stwierdził Sawicki w rozmowie z "Faktem".

Były minister rolnictwa odniósł się również do jej słów o sterylizacji. Postanowił zaatakować polityczkę personalnie.

- Jeżeli minister Kotula chce, to może się wysterylizować. Nic nie stoi na przeszkodzie. Jeżeli chce propagować sterylizację, to powinna dać przykład. To nie jest karalne, samookaleczenie nie jest karalne - powiedział "Faktowi".

Źródło: Fakt, TVP Info, Twitter

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta