FitnessMumio - właściwości naturalnego suplementu z gór

Mumio - właściwości naturalnego suplementu z gór

Mumio - właściwości naturalnego suplementu z gór
Źródło zdjęć: © iStock.com | GregaErzen

19.09.2018 16:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mumio znane również pod nazwą shilaijt himalajskie, to gęsta i kleista substancja wydobywana głównie w Himalajach, na Wyżynie Tybetańskiej i Kaukazie. Ten egzotyczny produkt potęguje procesy regeneracyjne i wzmacnia cały organizm. Czym jest mumio i jakie są jego właściwości?

Co to jest mumio?

Mumio jest suplementem diety pochodzącym z rejonów wysokich gór. Występuje jako wydzielina naskalna w brunatnym lub brązowo-szarym kolorze. Mumio oznacza oczyszczenie lub utrzymanie ciała, jednak niejednokrotnie można się spotkać z określeniami poetyckimi, takimi jak krew gór, łzy skał czy skalny sok.

Mumio jest mieszaniną związków organicznych i nieorganicznych o bardzo charakterystycznej gęstej konsystencji porównywanej do smoły. Nie jest znany czas odkrycia tej substancji, lecz podejrzewa się, że ludzie zaobserwowali, że zwierzęta wykorzystują mumio do leczenia ran i sami w tym celu zaczęli stosować ten górski produkt. Najprawdopodobniej mumio powstaje w wyniku obumierania szczątków roślin, alg i porostów, które porastają szczeliny skał górskich.

Mumio - składniki odżywcze

Skład mumio nie został precyzyjnie określony, jednak można wymienić podstawowe składniki odżywcze, które czynią go cenionym suplementem diety. Zawartość odżywcza mumio jest uzależniona przede wszystkim od górskiego rejonu, z którego substancja pochodzi. Mumio zawiera liczne makro- i mikroelementy, takie jak fosfor, potas, chrom, sód, żelazo, wapń, cynk, mangan, fluor, siarka, selen, kobalt oraz molibden. Ponadto naturalne mumio jest źródłem witamin A i z grupy B, kwasów organicznych, aminokwasów, olejków eterycznych, jadu pszczelego oraz żywicy.

Właściwości mumio

Bogactwo odżywcze mumio sprawia, że substancja ta znana jest ze swoich licznych właściwości prozdrowotnych. Niektórzy lekarze medycyny niekonwencjonalnej uważają, że leki na bazie mumio mogą zwalczyć nawet 200 schorzeń. Warto przyjrzeć się zatem przy jakich schorzeniach ekstrakty z mumio mogą okazać się pomocne.

Po pierwsze suplementacja mumio wzmacnia kości i stawy. Poprawia stan kośćca, wspiera leczenie osteoporozy oraz przyspiesza regenerację kości po złamaniach. Ochronę kości i stawów gwarantują zawarte w mumio kwasy próchnicze, wapń oraz fosfor.

Mumio jest suplementem polecanym diabetykom, ponieważ obniża poziom cukru we krwi. Antyoksydacyjne kwasy próchnicze wpływają na spadek poziomu cukru, jednocześnie chroniąc trzustkę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Znane są lecznicze właściwości mumio w przypadku choroby hemoroidalnej. Czopki z tą oleistą substancją zmniejszają krwawienie oraz eliminują ból i świąd. Ponadto mumio może być stosowany w przypadku choroby Alzheimera, wrzodów żołądka, problemów trawiennych i niestrawności.

Dawkowanie mumio

Mumio do organizmu można dostarczać zewnętrznie i wewnętrznie. Standardowa dawka w tabletce dla dorosłego człowieka, to około 0,2 grama. Mumio najlepiej rozpuścić w wodzie lub mleku i dla smaku dodać łyżkę miodu. Suplement najlepiej przyjmować ok. pół godziny przed planowanym posiłkiem. Mumio można kupić w postaci kapsułek, tabletek, proszku czy maści.

Produkty z mumio - cena

Cena tabletek z mumio zaczyna się od około 30 złotych. Najdroższe natomiast są balsamy z mumio, bo ich przeciętny koszt szacuje się na 150 złotych za około 50 ml gotowego produktu.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także