Myją się przed wizytą. Ginekolożka mówi, co o tym myśli

Myją się przed wizytą. Ginekolożka mówi, co o tym myśli

Mycie się przed wizytą może zafałszować wynik badania
Mycie się przed wizytą może zafałszować wynik badania
Źródło zdjęć: © Getty Images, Instagram
25.07.2023 15:28, aktualizacja: 25.07.2023 17:32

Wiele kobiet stresuje się przed wizytą u ginekologa i nie do końca wie, jak się przygotować. Aktywna w mediach społecznościowych ginekolożka wyjaśniła, czego nie trzeba, a nawet nie powinno się robić, aby nie wpływać na diagnostykę.

Badanie ginekologiczne może być krępujące, nawet jeśli wykonywane jest regularnie, a w internecie na wielu forach często pojawiają się wątpliwości związane z odpowiednim przygotowaniem do wizyty. Jedną z kwestii, która przewija się w dyskusji, jest pytanie, czy konieczne jest mycie okolic intymnych bezpośrednio przed badaniem. Na to pytanie szczegółowo odpowiedziała ginekolożka Małgorzata Bocianowska.

Czy myć się bezpośrednio przed badaniem?

W wielu gabinetach pacjentki mają do dyspozycji nie tylko ubikację, ale i bidet, aby odświeżyć się przed badaniem ginekologicznym. Zdecydowana większość zwykle z tego korzysta, dlatego być może pojawiają się pytania o to, czy zawsze trzeba się podmyć przed przejściem na fotel.

Okazuje się jednak, że jest to mit. - Nie musisz myć swoich okolic intymnych bezpośrednio przed badaniem ginekologicznym - mówi w opublikowanym na Instagramie nagraniu Małgorzata Bocianowska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szczegółowe wyjaśnienie

Lekarka wyjaśniła także, dlaczego w pewnych momentach nie trzeba tego robić. - Jeśli masz jakieś dolegliwości, odczuwasz stan zapalny pochwy czy zewnętrznych okolic intymnych umycie się może zmienić pH pochwy, a tym samym może zafałszować wynik badania - podkreśliła ekspertka.

- Umycie się, zwłaszcza gdy skierujesz strumień wody z bidetu w okolice przedsionka pochwy, zmieni pH pochwy i sprawi, że będzie wyższe. Wysokie pH może lekarzowi zasugerować waginozę bakteryjną, co będzie skutkować nieprawidłowym leczeniem. Umycie się może także zafałszować wynik posiewu - dodała.

Ekspertka zaznaczyła też, że przed wizytą najlepiej po prostu utrzymać swoją rutynę pielęgnacyjną i umyć się wtedy, kiedy zwykle się to robi.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta