Rozeszły się po Polsce. Wchodzą do domów

Zaleszczotek
Zaleszczotek
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

28.03.2024 10:27, aktual.: 30.03.2024 10:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wyglądem może przypominać skorpiona, ale nie ma kolca jadowego ani żądła. Żyje w polskich lasach, ale często szuka schronienia pośród regałów z książkami lub w ulach. Zaleszczotek to gatunek drobnego pajęczaka, który zyskał miano "mola książkowego".

Występuje w środowisku suchym i ciepłym. Można go spotkać nie tylko w leśnej ściółce, ale również w bibliotekach pośród księgozbiorów. Chętnie wchodzi również do uli, czym zyskał sobie miano przyjaciela pszczelarzy.

Z wyglądu zaleszczotek do złudzenia przypomina skorpiona. Jest jednak pożytecznym stworzeniem, który pomaga w sposób naturalny zwalczać szkodniki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mól książkowy wśród pajęczaków

W Polsce, w przeciwieństwie do południowej części Europy, nie ma naturalnie występujących skorpionów. Z wyglądu przypominają je jednak zaleszczotki.

To bardzo małe, drapieżne pajęczaki. Charakteryzują się dużymi w stosunku do reszty ciała szczypcami. Można je znaleźć pod kamieniami, w lesie, ale też pośród książek.

Półki pełne starych księgozbiorów to ich miejsce do polowania, zwłaszcza zimą. Żywią się one bowiem roztoczami, które zjadają papier (celulozę), klej introligatorski, a także skórzane lub materiałowe elementy okładki. Dzięki temu zaleszczotki zyskały miano "moli książkowych".

Przyjaciele pszczelarzy

Drugim miejscem, które wybierają zaleszczotki, są ule z pszczołami. W pasiekach ich obecność jest bardzo pożądana. Żywią się bowiem pasożytami, które zagrażają pszczołom.

Jak czytamy na stronie Bractwa Pszczelego, już pod koniec XIX wieku opisywano ich zalety. Stwierdzono, że "te pożyteczne pajęczaki polują na wszolinki pszczele (Braula coleca) i inne roztocza i owady, a dzięki temu mogą być bardzo pożyteczne w ulu."

Wiosną i latem zaleszczotka spotkamy w polskich lasach. Przebywa w ściółce, wilgotnym mchu albo w spróchniałym drewnie. Jego zdjęcie opublikowali leśnicy w mediach społecznościowych.

"Mamy dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że gość ze zdjęcia żyje w Polsce. Dobra - to nie skorpion, to zaleszczotek, mierzący kilka milimetrów pajęczak. Jest drapieżnikiem polującym na niewielkie bezkręgowce. Nie ma kolca jadowego" - informują na platformie X Lasy Państwowe.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (52)
Zobacz także