FitnessNa co wpływa witamina E? Poznaj jej główne źródła oraz typowe objawy niedoboru

Na co wpływa witamina E? Poznaj jej główne źródła oraz typowe objawy niedoboru

Chcąc zachować młodość i piękno na dłużej, powinnaś zwracać uwagę na dostarczanie do swojego organizmu odpowiedniej ilości witaminy E. To dzięki niej zapobiegniesz wielu niechcianym konsekwencjom oraz wzmocnisz swoją skórę i mięśnie. Wspomniana witamina również bezpośrednio wpływa na wiele układów.

Na co wpływa witamina E? Poznaj jej główne źródła oraz typowe objawy niedoboru
Źródło zdjęć: © iStock.com | photka

10.02.2020 | aktual.: 11.02.2020 14:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czym właściwie jest witamina E?

Witamina E uznawana jest prawdziwą królową wśród witamin, co samo w sobie oznacza, że musisz o niej pamiętać każdego dnia. Witamina E, oznaczana także jako E306, to bardzo silny przeciwutleniacz wpływający na zdrowie. Zawiera w sobie również tokoferole i tokotrienole, czyli niezbędne składniki pokarmowe. Dodatkowo rozpuszcza się w tłuszczach, co oznacza, że magazynowana jest w ciele, ale wydalana klasycznie przez pot i mocz. Dzienne zapotrzebowanie witaminy E u kobiet wynosi 8 mg, u mężczyzn 10 mg, a u dzieci 6 mg.

Na co wpływa witamina E?

Do najważniejszej roli przypisywanej witaminie E należy walka z wolnymi rodnikami. Dzięki niej komórki znacznie wolniej się starzeją, ale to nie jedyna funkcja królewskiej witaminy.

Witamina E wpływa na:

Oprócz tego doskonale wpływa na skórę poprzez jej regenerację, odżywienie i nawilżenie naskórka. Często znajdziesz witaminę E w składach kremów, maści czy w innych preparatach pielęgnacyjnych.

Zobacz także: Skuteczność suplementów diety

Gdzie znaleźć witaminę E?

Na szczęście nie musisz od razu wprowadzać suplementacji witaminy E, ponieważ bardzo łatwo dostarczysz ją dzięki pożywieniu roślinnemu. Głównymi źródłami witaminy E są:

Jeśli chcesz dodatkowo wprowadzić witaminę E, pij mleko i jedz jogurty, a także jajka.

Czym grozi niedobór witaminy E?

Podobnie jak w przypadku innych niedoborów witaminy, tak i brak odpowiedniej dawki witaminy E wpływa negatywnie na cały organizm. Jeśli od pewnego czasu zauważasz niepokojące zmiany, może okazać się, że cierpisz na niedobór "królewskiej" witaminy.

Objawy braku witaminy E:

  • nadmierne zmęczenie;
  • mocne osłabienie mięśni;
  • ciągłe bóle głowy;
  • zaburzenia widzenia;
  • brak jędrności skóry;
  • anemia;
  • wypadanie włosów;
  • problemy z płodnością;
  • uszkodzenia nerwów.

Witamina E w ciąży

"Królewska" witamina jest niezbędna w okresie ciąży. Wpływa ona bezpośrednio na wzrok rozwijającego się dziecka, więc nie można o niej zapomnieć, szczególnie w III trymestrze. Witamina E razem z kwasem foliowym zapobiegają uszkodzeniu układu nerwowego i rozwojowi wad wrodzonych. Podawanie witaminy E na kilka tygodni przed rozwiązaniem minimalizuje umieralność dzieci podczas porodu. Niedobór witaminy w ciąży może również prowadzić do zatrucia zagrażającego matce i dziecku. Ciężarne kobiety powinny przyjmować od 15 do 19 mg witaminy E dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (6)