Trwa ładowanie...
16-02-2016 20:10

Na którą stronę przekręcasz głowę podczas pocałunku?

To, w którą stronę przekręca się głowę podczas pocałunku, zależy od tego, kogo się całuje.

Share
Na którą stronę przekręcasz głowę podczas pocałunku?Źródło: 123RF
d18ij4s

To, w którą stronę przekręca się głowę podczas pocałunku, zależy od tego, kogo się całuje. Nasza głowa układa się inaczej podczas obdarowywania pocałunkiem partnera, a inaczej, kiedy całujemy własne dziecko - uważają naukowcy.

Odkrycia tego dokonały dwie kanadyjskie badaczki z Uniwersytetu Saskatchewan. - Wcześniejsze badania sugerowały, że jeżeli partnerów łączy romantyczna relacja, podczas pocałunku mają skłonność do przechylania głowy w prawo. Inne dowody wskazywały, że silniejszą stronnością charakteryzują się pocałunki między dwoma przedstawicielami płci męskiej, na przykład synami i ojcami, niż ma to miejsce w przypadku kobiet - tłumaczą Jennifer Sedgewick i Lorin Elias, autorki badania.

- My natomiast chciałyśmy sprawdzić, czy kierunek, w którym odchylamy głowę, jest taki sam, kiedy dana osoba całuje swojego partnera romantycznego, a kiedy dziecko oraz czy płeć ma wpływ na ten kierunek - dodają.

d18ij4s

Materiałem do badania było 529 zdjęć z wizerunkami całujących się par rodzic-dziecko w różnych kombinacjach: ojciec-córka, ojciec-syn, matka-córka i matka-syn. Pocałunki romantyczne badano zaś w oparciu o 161 fotografii partnerów życiowych, o których wiadomo, że mieli przynajmniej jedno wspólne dziecko. Wszystkie zdjęcia pochodziły z popularnych portali internetowych: Google Images, Pinterest i Instagram.

Okazało się, że istniały znaczące różnice w sposobie przechylania głowy podczas pocałunków rodzic-dziecko i matka-ojciec. Całując dziecko dorośli silnie skręcali głowę w lewo, podczas gdy w przypadku pocałunków romantycznych była to najczęściej strona prawa.

- Wielokrotnie dowiedziono już, że rodzice częściej kołyszą swoje dzieci na lewej ręce, kładą na lewym ramieniu itp. Jak widać - podczas całowania przejawiają tę samą tendencję. Po prostu całując swoje niemowlę, które trzymane jest przeważnie z lewej strony ciała, naturalnym staje się przechylanie głowy w lewo. To wchodzi w nawyk i tak już zostaje - tłumaczą autorki pracy.

Jak dodają, ich badanie pozostaje w zgodzie z wcześniejszymi ustaleniami naukowymi, głoszącymi, że w przypadku relacji romantycznych partnerzy znacznie częściej przechylają głowę w prawą stronę.
Jakie może być wytłumaczenie tego zjawiska? - Kilkukrotne badania funkcji mózgu u osób rozpoczynających romantyczny związek wykazały podwyższoną aktywność w zlokalizowanym w lewej półkuli obszarze zwanym przednim zakrętem kory obręczy oraz w lewym jądrze ogoniastym. Są to regiony zaangażowane w funkcje motoryczne oraz układ nagrody - wyjaśniają badaczki.

- U świeżo zakochanych osób całowanie z pewnością wyzwala podobne odczucia, co nagroda, a jednocześnie wymaga kontroli motorycznej. Skoro więc mechanizm całowania tak silnie pobudza i wykorzystuje lewą stronę mózgu, logicznym jest, że aktywniejsza jest wówczas prawa strona ciała.

(PAP), kap/ mrt/

d18ij4s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18ij4s
d18ij4s