Na mleku w proszku nie będzie już zdjęć dzieci

Na mleku w proszku nie będzie już zdjęć dzieci

Na mleku w proszku nie będzie już zdjęć dzieci
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
11.06.2013 22:18, aktualizacja: 11.06.2013 22:55

Aby nie zniechęcać matek do karmienia piersią, na opakowaniach mleka w proszku w UE nie będzie wolno umieszczać zdjęć niemowląt. To efekt nowych zasad dotyczących oznakowania żywności dla dzieci, przyjętych we wtorek przez eurodeputowanych w Strasburgu.

Aby nie zniechęcać matek do karmienia piersią, na opakowaniach mleka w proszku w UE nie będzie wolno umieszczać zdjęć niemowląt. To efekt nowych zasad dotyczących oznakowania żywności dla dzieci, przyjętych we wtorek przez eurodeputowanych w Strasburgu. Nadal dozwolone będą ilustracje umożliwiające łatwe rozpoznanie produktu oraz wyjaśniające sposób jego przygotowania.

Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów spożywczych, które skierowane są do określonych grup konsumentów, ale obowiązujące w UE od ponad 30 lat przepisy są skomplikowane i mogą się na siebie nakładać. Dzięki wtorkowej decyzji przepisy te zostaną uproszczone, a produkty dla osób o szczególnych potrzebach będą wyraźnie odróżnione od standardowych.

Nowe zasady obejmują nie tylko produkty dla dzieci i niemowląt, ale też żywność dla osób chorych, niektóre suplementy diety i przetworzone produkty zbożowe.

"To ważne przepisy dla wszystkich rodzin, które wychowują małe dzieci, a także osób chronicznie chorych lub otyłych" - powiedziała sprawozdawczyni PE, belgijska liberałka Frederique Ries.

Zadowolenie z decyzji Parlamentu Europejskiego wyraził komisarz ds. zdrowia Tonio Borg.
"Unijne przepisy w sprawie żywności dla konkretnych grup konsumentów muszą być dostosowywane do zmian zachodzących na rynku" - podkreślił. Dzięki decyzji eurodeputowanych "pozbędziemy się przepisów, które już niczemu nie służą" - dodał.

Większość zmian wejdzie w życie w 2016 roku. Dzięki temu producenci będą mieli czas na przystosowanie się do zmian.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także