Na trekking i hiking. Skarpetki, które chronią przed otarciami
17.05.2019 14:46, aktual.: 17.05.2019 15:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kilka, kilkanaście, a czasem nawet więcej kilometrów muszą znieść stopy w czasie wycieczki czy rajdu. Bez względu na to, czy idziemy po płaskim terenie, czy czeka nas strome podejście – skarpety to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku.
Pełny komfort przez cały dzień — skarpety na długie marsze
W czasie wypraw trekkingowych i w turystyce górskiej ciężko przewidzieć dokładnie pogodę i narażeni jesteśmy na dużą zmienność warunków (ciepło, zimno, deszcz, wiatr). Dobre skarpety adaptują się do pogody i zapewniają komfort przez dugi czas. Najczęściej poleca się wełniane (z wełny alpakowej lub merynosowej)
, skarpety z wełną i domieszkami innych, naturalnych lub syntetycznych materiałów bądź modele z włókien sztucznych, ale przeznaczonych do bielizny sportowej lub turystycznej. Wełna jest odpowiednim wyborem ze względu na dobre właściwości termoizolacyjne, naturalne pochodzenie, skuteczną wentylację oraz fakt, że szybko schnie.
Włóż buty i idź przed siebie!
Dobre skarpetki trekkingowe są jak termostat: chłodzą, kiedy jest gorąco i grzeją, kiedy jest zimno. Co prawda nie istnieją skarpetki uniwersalne i dobre na absolutnie każdą pogodę, ale jeśli wybierzemy produkt dopasowany do naszej stopy, przemyślany pod względem zmiennych warunków oraz z odpowiednich materiałów – mamy szansę na długą wyprawę przy zachowaniu pełnego komfortu. Modele dedykowane na trekking czy hiking (podobnie jak większość skarpetek sportowych) wyróżnia anatomiczny kształt: para składa się z prawej i lewej skarpetki.
Oczywiście otarcia i bąble mogą się pojawić nawet w najlepszych i najdroższych skarpetkach, jeśli będziemy mieć na nogach nieodpowiednie lub nieprawidłowo zawiązane buty bądź źle zgrany rozmiar skarpetek i obuwia. Marsz po zróżnicowanej nawierzchni przez kilka do kilkunastu godzin uwydatni nawet najdrobniejszy błąd w doborze podstawowego ekwipunku.
Bez otarć i bąbli - skarpety trekkingowe
Otarcia i pęcherze są spowodowane tarciem materiału o skórę, ale można tego uniknąć. W długich marszach ani buty, ani skarpety nie powinny sprawić nam zawodu. Często doradza się wybór większego obuwia, aby móc nosić do niego dwie pary cieńszych skarpetek. Jeśli wybierzemy model skarpetek dwuwarstwowych – tarcie będzie się odbywać między dwoma współpracującymi warstwami materiału. Zewnętrzna odprowadza wilgoć i reguluje temperaturę, a wewnętrzna, wykonana często z gładkiego, przyjemnego w dotyku materiału, zapewni nam komfort, wentylację, suchość i dobre dopasowanie do stopy.
Jaki powinien być procent zawartości włókien wełnianych w dobrym dla nas modelu skarpetek? Wybrać pomoże nam sezon, w którym wybieramy się na wyprawę: do wyboru mamy skarpetki letnie, wiosenno-jesienne i zimowe. Mogą to być też skarpety trekkingowe przeznaczone do użytkowana w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym lub cieplejsze skarpety zimowe.
Sucho, wygodnie i bezpiecznie — dobre skarpety
Bawełna doskonale się sprawdza jako surowiec, którego używa się do produkcji zwykłych, codziennych skarpetek, ale nie zawsze będzie odpowiednim wyborem na dłuższą wyprawę. Trzyma wilgoć i dłużej schnie, co przy całym dniu spędzonym w kryjącym obuwiu, dlatego może (choć nie musi) powodować odparzenia. Zatrzymana wilgoć zwiększa ryzyko powstawania bolesnych otarć, a także nieprzyjemnych zapachów. Idealnie sprawdzą się antybakteryjne skarpety o średniej grubości z dodatkiem naturalnej wełny. Jeśli nie lubimy czuć na skórze dotyku wełnianych włókien bądź jesteśmy na nie uczuleni, możemy wybrać produkt z domieszką gładkiego bambusa lub... jedwabiu.
Skarpety trekkingowe – włókna naturalne i syntetyczne
Niektóre włókna wykorzystywane do produkcji skarpetek trekkingowych nie zapewniają komfortu cieplnego. Ich zadanie polega na chłodzeniu, szybkim schnięciu i skutecznym odprowadzaniu wilgoci. Niektóre modele zostały zaprojektowane tak, aby wentylować za pomocą specjalnych kanalików lub wstawek z siateczki. Są idealne na lato, choć warto pamiętać o tym, że to cienkie skarpetki. Jeśli zamienimy grubsze, wełniane skarpety na cieńsze - będzie duże prawdopodobieństwo, że w butach pozostanie za dużo "luzu".
Każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z nieprzyjemnymi otarciami i pęcherzami, z pewnością doceni wysoką jakość odpowiednich skarpet. Warto też wiedzieć, których należy unikać. Odpadają popularne stopki, skarpetki cienkie czy ze zwykłych włókien syntetycznych, nieprzeznaczonych do turystyki. Kołnierz skarpetek powinien być dość wysoki i najlepiej postawić na model bez-uciskowy