Na urlopie nie marnuj czasu na szukanie apteki
Wiosna rozgościła się u nas na dobre, więc to odpowiedni czas, by zacząć planować wakacje. I kiedy Wy będziecie zastanawiać się, jaki kierunek obrać, my przygotujemy dla Was listę rzeczy, które warto zabrać oraz o których warto pamiętać, by urlop był udany.
Bądź zdrów na urlopie!
Wielu z nas wybiera dziś zagraniczne cele podróży. I trudno się temu dziwić – świat ma nam wiele do zaoferowania, a baza turystyczna jest bardzo bogata. Warto zadbać o zdrowie przed i w trakcie wyjazdu żebyśmy mogli ze spokojem korzystać z urlopu. Pamiętajcie, by przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie i sprawdzić w polisie, jakie zabiegi i procedury ona obejmuje. Nie oszczędzajmy na tym, bo wizyta u lekarza oraz dodatkowe badania mogą sporo kosztować. Ponadto przed wyprawą w dalekie kraje, warto udać się do lekarza medycyny podróży, który nam doradzi jakie środki ostrożności należy podjąć w związku z wyjazdem (np. szczepienia, stosowanie profilaktyczne leków np. przeciwmalarycznych). Warto również zapisać sobie kontakt do konsulatu Polski w danym regionie świata, by wiedzieć jak uzyskać pomoc w sytuacji zagrożenia.[1-3]
W przypadku wyjazdu do krajów Unii Europejskiej, a także Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, zabierz ze sobą kartkę EKUZ [3]. Dokument ten uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą. Wydawany jest bezpłatnie, ale wcześniej trzeba złożyć wniosek (osobiście w oddziale NFZ, przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP) lub przez Internetowe Konto Pacjenta).
Co spakować do podróżnej apteczki?
Warto też odpowiednio skompletować apteczkę, by będąc na miejscu, nie szukać apteki i wybierać spośród nieznanych nam preparatów. Koniecznie zadbaj o leki, które stosujesz na stale lub wiesz, że będą ci potrzebne w nagłym przypadku. Warto zatem postawić na sprawdzone rozwiązania i być przygotowanym na [1,4]:
· problemy żołądkowe, biegunkę, zaparcia
· gorączkę,
· ból gardła,
· przeziębienie,
· alergie,
· ukąszenia i odstraszanie owadów,
· otarcia,
· oparzenia słoneczne,
· zapalenie pęcherza moczowego,
· choroby przenoszone drogą płciową.
Ta lista nie jest przypadkowa. To bowiem problemy zdrowotne, na które trzeba być przygotowanym w czasie wakacyjnych wojaży. [1,4]
Infekcja na urlopie? Bądź przygotowany!
Biegunka podróżnych (ang. travellers’ diarrhea – TD), dotyczy najczęściej osób podróżujących z krajów uprzemysłowionych do krajów rozwijających się o niższym standardzie sanitarnym [5]. Ta przypadłość może dotykać od 20 do 60% podróżnych [2]. Ich przyczyną jest w większości przypadków zakażenie enterotoksycznym szczepem bakterii E. coli, która do naszego organizmu dostaje się wraz z zanieczyszczoną wodą i żywnością. W tym przypadku ważna jest profilaktyka, m.in. picie wyłącznie butelkowanej wody, mycie warzyw i owoców przed spożyciem oraz unikanie napojów z lodem. Profilaktycznie można też sięgnąć po probiotyki, które zaleca się spożywać przed wyjazdem, jak i mieć w podróżnej apteczce. Jeśli jednak nie uda nam się uniknąć zakażenia i wystąpią objawy, warto stosować płyny nawadniające, zawierające glukozę i elektrolity. W przypadku osób dorosłych może pomóc doraźnie stosowanie leków hamujących perystaltykę przewodu pokarmowego. [2,5]
Zapalenie pęcherza moczowego też może znacząco uprzykrzyć wakacje, a podróże sprzyjają nie tylko wzmożonym kontaktom seksualnym niosącym ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale i również zakażeniom bakteriami opornymi na typowe antybiotyki.[2,6] Dlatego oprócz środków antykoncepcyjnych dobrze jest też zabrać ze sobą wyrób medyczny FEMANNOSE®N, który działa na pierwsze objawy zapalenia pęcherza i niepowikłanej infekcji dróg moczowych. Każda saszetka zawiera 2 g D-mannozy.[7] Jest to cukier prosty, który w układzie moczowym wiąże się z rzęskami bakteryjnymi E. coli (najczęstszymi patogenami wywołującymi zapalenie układu moczowego) i uniemożliwia patogenom interakcję z nabłonkiem wyściełającym drogi moczowe i prowadzi do ich wydalenia z moczem.[6,8]
FEMANNOSE®N to produkt polecany nie tylko w leczeniu wspomagającym zapalenia pęcherza moczowego, ale jest też wskazany w profilaktyce nawrotowych zapaleń pęcherza moczowego.[7] Warto po niego sięgnąć, jeśli infekcje dotykają nas co najmniej trzy razy w roku.
Pamiętaj o nim szczególnie w sezonie urlopowym, kiedy to notuje się większą liczbę zakażeń. Zadbaj też o profilaktykę: dużo pij, unikaj siadania na krawędzi basenu i leżakach bez wcześniejszego podłożenia własnego ręcznika [8]. Dbaj ponadto higienę osobistą, zawsze przebieraj się po kąpieli w basenie i unikaj chodzenia w mokrym stroju kąpielowym.
Przy zmianie klimatu czy nadmiarze stosowania klimatyzacji zdarzyć się też mogą przeziębienia. To nic przyjemnego, a towarzyszące infekcji osłabienie może skutecznie zepsuć urlop. Stąd też warto mieć w apteczce Soledum® forte, który łagodzi objawy nieropnego zapalenia zatok czy kaszlu mokrego oraz działa wykrztuśnie. Substancją czynną w tym leku jest 1,8-cyneol – związek roślinny pozyskiwany z olejku eukaliptusowego, który działa wielotorowo: zmniejsza stan zapalny w drogach oddechowych, ogranicza produkcję nadmiarowej wydzieliny (np. kataru) i stymuluje działanie rzęsek na powierzchni dróg oddechowych, a w efekcie łagodzi uciążliwe objawy choroby [10, 11].
Do podróżnej apteczki spakuj też neo-angin® w formie tabletek do ssania. Zawiera dwa antyseptyki – alkohol 2,4-dichlorobenzylowy i amylometakrezol – o udowodnionej skuteczności w przypadku stanów zapalnych gardła. Dzięki zawartości lewomentolu ułatwia przełykanie i łagodzi ból gardła [12].
Ostry ból gardła łagodzi też Benzydamine neo-angin® w aerozolu. Jest łatwy w aplikacji. Lek ten działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i miejscowo znieczulająco. Aplikujemy go bezpośrednio w miejsce bólu, co pozwala przynieść ulgę. Nie zawiera cukru, ma smak wiśniowy i dostępny jest w dwóch wariantach: dla dzieci od 6 lat i dorosłych (Benzydamine neo-angin®) jak i również z większym stężeniem substancji czynnej dla dorosłych (od 18. roku życia) - Benzydamine neo-angin® forte [13,14].
W podróży miej też ze sobą środek antyseptyczny na otarcia, plastry i opatrunki hydrożelowe. Przydadzą się, gdy dojdzie do przerwania ciągłości naskórka lub urazu.
Wakacje to czas odpoczynku i beztroski. Zdarzają się jednak sytuacje, które mogą chcieć nam zepsuć wypoczynek. Trzeba zatem być na nie odpowiednio przygotowanym. Sięgnij zatem po skuteczne rozwiązania, a do podróżnej apteczki spakuj wyłącznie sprawdzone preparaty. Urlop to nie czas na eksperymenty ze zdrowiem.
Sposoby na katar latem
Katar w lecie? Bez paniki! Z przeziębieniem można walczyć stosując łatwo dostępne środki. Warto sięgać po domowe sposoby naszych babć. Inhalacje z soli fizjologicznej pomagają oczyścić nos i nawilżyć błonę śluzową. Można sięgnąć po olejki eteryczne [15]. Domowe zabiegi warto wspomagać odpowiednimi preparatami z apteki. Na katar i zatkany nos pomocne będą środki z ksylometazoliną i deksopantenolem. Ksylometazolina zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa, a deksopantenol łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację błony śluzowej nosa. Substancje te wchodzą w skład aerozolu do nosa nasic®. Mogą go stosować dorośli, jak i dzieci powyżej 6. roku życia.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
FEMANNOSE®N, wyrób medyczny. Zastosowanie: w profilaktyce i leczeniu wspomagającym zapalenia pęcherza moczowego oraz innych bakteryjnych zakażeń układu moczowego (ZUM). Wyrób medyczny łagodzi najczęściej występujące objawy infekcji dolnych dróg moczowych (np. pieczenie podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu, parcie na pęcherz moczowy itd.), w przypadku gdy przyczyną zakażenia jest bakteria Escherichia coli. Podmiot prowadzący reklamę: M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o. Producent: S.I.I.T. srl
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
nasic®, (0,1 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania: Produkt leczniczy nasic® jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 6 lat. Produkt leczniczy nasic® zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Soledum® forte, kapsułki dojelitowe, miękkie. Jedna kapsułka dojelitowa, miękka zawiera 200 mg 1,8-cyneolu (Cineolum). Wskazania do stosowania: Jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu. Leczenie wspomagające ostrego, nieropnego zapalenia zatok. Leczenie wspomagające w zapalnych chorobach dróg oddechowych. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.neo-angin® - lek
neo-angin® wiśnia, pastylki twarde, neo-angin®, neo-angin® bez cukru, tabletki do ssania. 1 pastylka twarda/ tabletka do ssania zawiera: 1,2 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego (Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus), 0,6 mg amylometakrezolu (Amylmetacresolum), 5,9 mg (5,72 mg w przypadku neo-angin® bez cukru) lewomentolu (Levomentholum). Wskazania do stosowania: zalecany do wspomagania leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, przebiegających z objawami, takimi jak: ból gardła, zaczerwienienie, obrzęk. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Benzydamine neo-angin®, Benzydamine neo-angin® forte, aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór. 1 ml roztworu zawiera 1,5 mg (w przypadku Benzydamine neo-angin® forte 3 mg) benzydaminy chlorowodorku (Benzydamini hydrochloridum). Pojedyncza dawka aerozolu (0,17 ml) zawiera 0,255 mg (w przypadku Benzydamine neo-angin® forte 0,51 mg) benzydaminy chlorowodorku. Wskazania do stosowania: Benzydamine neo-angin® wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat, Benzydamine neo-angin® forte wskazany do stosowania u dorosłych, w objawowym miejscowym leczeniu ostrego bólu gardła z towarzyszącymi typowymi objawami stanu zapalnego, takimi jak ból, zaczerwienienie lub obrzęk w jamie ustnej i gardle. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.
Bibliografia:
1. CDC. Before You Travel. https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/before-travel (2024.04.17)
2. Kuchar E. Ryzyko związane z podróżą do krajów tropikalnych i rozwijających się. Strony 1-7. https://www.mp.pl/pacjent/zdrowiewpodrozy/problemy/146623,ryzyko-zwiazane-z-podroza-do-krajow-tropikalnych-i-rozwijajacych-sie (2024.04.17)
3. pacjent.gov.pl. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ): https://pacjent.gov.pl/ekuz (2024.04.17)
4. CDC. Infographic: Prepare for Everywhere – Travel Preparedness. https://www.cdc.gov/orr/infographics/pfe-travel.htm (2024.04.17).
5.Kimszal E. Van Damme-Ostapowicz K. Biegunka podróżnych. Pielęgniarstwo Polskie 2016;2(60):231-235.
6. Rechberger T, Rechberger E. Zakażenia dróg moczowych u kobiet – jak diagnozować i skutecznie leczyć Lekarz POZ 2020(3): 185-195.
7. Ulotka - FEMANNOSE®N
8. Duława J, Zakażenia układu moczowego jako problem interdyscyplinarny Podręcznik dla lekarzy i pielęgniarek, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2022.
9. Ala-Jaakkola R i wsp. Role of D-mannose in urinary tract infections - a narrative review. Nutr J. 2022 Mar 22;21(1):18.
10. Fal A i wsp. Diagnostyka i leczenie wybranych infekcji oraz stanów zapalnych dróg oddechowych. Wytyczne dla lekarzy POZ. Lekarz POZ. 2021;7(5).
11. Charakterystyka Produktu Leczniczego – Soledum forte, 200 mg, kapsułki dojelitowe, miękkie.
12. Charakterystyka Produktu Leczniczego – neo-angin®, 1,2 mg + 0,6 mg + 5,9 mg, tabletki do ssania.
13. Charakterystyka Produktu Leczniczego - Benzydamine neo-angin 1,5 mg/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór.
14. Charakterystyka Produktu Leczniczego - Benzydamine neo-angin forte 3 mg/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór.
15. L. Burgess, Top 7 essential oils for sinus congestion, Medical News Today, 2/27/2019. Pozyskano z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324570