Nadmiar wody w organizmie
Pierścionek nie chce zejść z palca, a nóg nie można włożyć do butów, które jeszcze kilka dni temu były w sam raz. A do tego zdarza się też, że w jeden, dwa dni tyjesz nawet kilka kilogramów. I zastanawiasz się, jak to możliwe, bo przecież nie zmieniłaś diety. Powodem może być nadmiar wody w organizmie. I chociaż nie przybywa nam tkanki tłuszczowej, czujemy się ociężałe i spuchnięte.
16.11.2010 | aktual.: 17.11.2010 11:38
Pierścionek nie chce zejść z palca, a nóg nie można włożyć do butów, które jeszcze kilka dni temu były w sam raz. A do tego zdarza się też, że w jeden, dwa dni tyjesz nawet kilka kilogramów. I zastanawiasz się, jak to możliwe, bo przecież nie zmieniłaś diety. Powodem może być nadmiar wody w organizmie. I chociaż nie przybywa nam tkanki tłuszczowej, czujemy się ociężałe i spuchnięte.
Większości z nas, raz na jakiś czas przydarzają się obrzęki. Czujemy się wtedy kilka kilogramów ciężsi, mamy spuchnięte nogi i dłonie. Oznacza to, że zaburzone jest krążenie krwi i limfy, a woda zamiast być wydala z organizmu, zalega w komórkach. Jeśli występują sporadycznie, np. tuż przed okresem, nie ma jeszcze powodu do niepokoju. Kiedy jednak pojawiają się regularnie, nie należy ich lekceważyć, bo mogą być objawem poważnych chorób.
Skąd się biorą obrzęki?
Przyczyn zatrzymania wody w organizmie może być wiele. Paradoksalnie należy do nich zbyt mała ilość wypijanej wody. Dzieje się tak, bo kiedy mamy niedobory płynów, organizm odbiera sygnały, że jest sytuacja kryzysowa, stara się je zmagazynować, żeby nie doprowadzić do odwodnienia. U kobiet decyduje o tym również wzrost poziomu estrogenów przed miesiączką i stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. A także duża ilość alkoholu i palenie papierosów.
Gromadzeniu się płynów metabolicznych sprzyja też wysoka temperatura. To dlatego w upalny dzień czujemy się ociężali. Dzieje się tak, bo żyły nadmiernie się rozszerzają, krew płynie wolniej, zalega w naczyniach krwionośnych, a nadmiar płynów zaczyna przesączać się przez ściany żył do tkanek. I w końcu obrzęk może być objawem bardzo poważnych chorób, takich jak niewydolność nerek, serca, czy zmian reumatycznych. To również sygnał niedrożnego układu limfatycznego, który odpowiada za prawidłowe krążenie płynów w organizmie.
Jak sobie poradzić z obrzękami:
Pij niegazowaną wodę mineralną. To jeden z podstawowych sposobów na pozbycie się nadmiaru płynów z organizmu. Jeśli dostarczysz odpowiednią ich ilość, wtedy organizm nie będzie magazynował ich na czarną godzinę. Mogłoby się wydawać, że im więcej wody, tym większa opuchlizna. Tymczasem odpowiednia ilość przepłucze komórki, usunie toksyny i zrównoważy stosunek elektrolitów. Czystej wody mineralnej nie zastąpią soki i herbaty. Najlepiej dzień zacznij od szklanki wody z cytryną, która jest sprawdzonym środkiem moczopędnym.
Stosuj odpowiednią dietę. Przyczyną nadmiaru wody w organizmie może być dieta uboga w białka, za to bogata w sól i konserwanty, których nie brakuje w żywności wysoko przetworzonej. Uważaj ile solisz i unikaj gotowych potraw, wędlin, konserw, kostek do zup i wszelkich tego typu ulepszaczy smaku, które przyczyniają się do zatrzymania wody w organizmie. Unikaj produktów, które zawierają glutaminian sodu. Jedz owoce i warzywa, które zawierają potas, np. pomidory, banany, czy ziemniaki. Działanie moczopędne mają arbuzy, truskawki, melony, czereśnie, grejpfruty; warzywa: seler, pietruszka i natka pietruszki, a także zioła: czarny bez, koper włoski, pokrzywa, brzoza, fiołek trójbarwny, czy rozmaryn.
Sięgnij po leki. Najlepiej te z escyną i rutyną. Zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawiają przepływ limfy. W aptece bez recepty dostępne są żele i doustne pastylki.
Ruszaj się. Brak sportu sprzyja osłabieniu krążenia krwi i limfy. Chodź na spacery, biegaj, jednym słowem rozruszaj nogi, które zazwyczaj są opuchnięte najbardziej. Dobrze robią też ćwiczenia typu nożyce, rowerek lub zwyczajne opieranie całych nóg od bioder o ścianę i napinanie oraz rozluźnianie mięśni pośladków. Ćwiczenia sprawią, że krew szybciej odpłynie z żył do serca.
Wybierz się do lekarza. Obrzęki bywają sygnałem poważnych chorób. Koniecznie należy skontaktować się z lekarzem, jeśli opuchlizna występuje regularnie wokół kostek, a czasami obejmuje także łydki, nasila się w ciągu dnia, a rano zazwyczaj ustępuje. Może to być jeden z objawów niewydolności serca. Symptomem żylaków jest uczucie ciężkich nóg, opuchlizna i ból nasilający się po długim staniu, czy siedzeniu. Sygnałami, że coś złego dzieje się z nerkami, mogą być natomiast obrzęki powiek, całej twarzy, dłoni i nóg. Podobne objawy dają choroby tarczycy.