Działają przeciwstarzeniowo, zawierają ważne dla kobiet witaminy i związki, regulują pracę hormonów, pomagają w problemach z urodą. Te napoje możemy same przyrządzić w domu, starannie dobierając składniki. Najważniejsze, by pić je regularnie.
Działają przeciwstarzeniowo, zawierają ważne dla kobiet witaminy i związki, regulują pracę hormonów, pomagają w problemach z urodą. Te napoje możemy same przyrządzić w domu, starannie dobierając składniki. Najważniejsze, by pić je regularnie.
Sok z buraków
Robi furorę od kilku sezonów. I słusznie. Sok z buraka jest jednym z najbogatszych naturalnych źródeł kwasu foliowego, który zapewnia prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Bez jego udziału organizm nie wyprodukuje hormonów szczęścia - serotoniny i noradrenaliny. Związek ten jest także niezbędny kobietom w ciąży, ponieważ przyczynia się do prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Napój jest bardzo bogaty w potas, często określany jako "pierwiastek życia", który odgrywa istotną rolę w transporcie składników odżywczych do wnętrza komórek i pomaga w pozbyciu się zbędnych produktów przemiany materii.
Sok świetnie oczyszcza i odkwasza organizm. A zakwaszenie to problem, z którym boryka się wiele Polek - stan ten sprzyja częstym przeziębieniom, wahaniom nastrojów, brakowi energii czy problemom z cerą. Zalecany jest też, gdy brakuje nam żelaza - doskonale sprawdza się w diecie wegetarian. Napój ten posiada jeszcze jedną, niezmiernie ważną właściwość - pity regularnie zapobiega nowotworom.
Jego wadą jest dość specyficzny, nieco "ziemisty" smak, dlatego warto rozrzedzać go np. sokiem jabłkowym.
Mleko sojowe
Idealne źródło białka dla osób z nietolerancją laktozy, skazą białkową oraz wegan. Regularne picie mleka sojowego zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę, choroby serca czy nawet nowotwory. Wiadomo bowiem, że jeden z fitoestrogenów - czyli związków podobnych do hormonów - jest w stanie zahamować rozwój komórek rakowych. Dzięki zawartości rekordowych ilości izoflawonów, czyli substancji, które stymulują skórę do produkcji kolagenu, sojowe napoje pomagają utrzymać młody wygląd.
Zawarte w soi fitoestrogeny mają niezwykle pozytywny wpływ na kobiety, zwłaszcza te znajdujące się w trudnym okresie przekwitania. Łagodzą bowiem niektóre objawy menopauzy, takie jak: uderzenia gorąca, nadmierna potliwość w nocy), kołatania serca, bóle głowy, obniżenie nastroju, rozdrażnienie.
Jeśli mamy czas i ochotę, mleko sojowe możemy przyrządzić samodzielnie. Szklankę ziaren soi zalewamy trzema szklankami wody i odstawiamy na noc. Miksujemy (najlepiej w blenderze) i dodajemy kolejne trzy szklanki wody. Przed wypiciem całość trzeba gotować przez 30 minut, a następnie przecedzić przez gazę albo sitko. Dobrze smakuje doprawione wanilią.
Sok z selera i marchwi
Sok z selera naciowego połączony z sokiem z marchwi, daje napój, bez którego żadna gwiazda Hollywood nie rozpoczyna dnia. Szklanka takiego eliksiru wypita na czczo, oczyszcza organizm, likwiduje obrzęki, nawilża skórę, wzmacnia włosy i nadaje aksamitną gładkość cerze. Dzięki przeciwutleniaczom, czyli witaminom C i E, chroni skórę i cały organizm przed wolnymi rodnikami, a tym samym przed nowotworami.
Seler naciowy jest nie tylko niskokaloryczny, ale też świetnie radzi sobie z toksynami w organizmie. Pobudza przemianę materii i usuwa szkodliwe produkty uboczne tego procesu tj. kwas moczowy, który osadzając się w tkankach, doprowadzić może do poważnych chorób stawów. Poza tym korzystnie wpływa na nasz układ odpornościowy. Zawiera witaminy A, C, E oraz B1 i B2. Bogaty jest także w takie składniki odżywcze jak wapń, żelazo, magnez i fosfor. Jeśli dodamy do tego marchew, która dostarcza beta-karotenu, luteiny i zeaksantyny doskonale działających na wzrok, mamy prawdziwą bombę witaminową.
Zielona herbata
Świetny napój, który dodaje energii, a a także podkręca metabolizm, dzięki czemu szybciej tracimy zbędne kilogramy. Bogactwo witamin C i E, czyli przeciwutleniaczy przeciwdziałającym wolnym rodnikom, sprawia, że wolniej się starzejemy.
Zielona herbata zmniejsza także ryzyko nowotworów: płuc, piersi, jelita grubego, żołądka, obniża ciśnienie krwi i zmniejsza poziom cholesterolu oraz zapobiega wysokiemu poziomowi cukru we krwi, a więc chroni przed miażdżycą, a także tworzeniem się kamieni w nerkach. Zawarty w herbacie fluor zabezpiecza z kolei zęby przed powstaniem próchnicy.
Sok ogórkowy
To napój, który zapewni nam zdrową skórę. Ogórek w ponad 90 proc. składa się z wody. Schładza organizm i w sposób naturalny go nawadnia, przyczyniając się jednocześnie do lepszego nawilżenia skóry. Poza tym zawiera minerały: potas, magnez i krzem, które poprawiają wygląd cery, nadają jej młodzieńczego blasku, łagodzą podrażnienia, tonizują i odświeżają.
Wystarczy nam jeden lub dwa ogórki oraz małe jabłko. Owoc można pominąć, ale nie powinny tego robić osoby, które nie przepadają za sokami warzywnymi i wolą, by napój był bardziej słodki. Jabłko, dzięki zawartej w nim fruktozie, sprawi, że sok będzie lepszy w smaku.
Kefir i maślanka
Orzeźwiająca maślanka i kefir to idealny napój dla dbających o figurę. Jedna szklanka to tylko 34 kcal oraz mnóstwo wapnia, który zapobiega osteoporozie - chorobie, która w większości dotyka kobiet. Zawierają także aminokwasy, które korzystnie wpływają na elastyczność mięśni przy jednoczesnym spalaniu tkanki tłuszczowej.
Jeśli nie przepadamy za tymi napojami w wersji naturalnej, możemy urozmaicić je, dodając np. truskawki, borówki lub ciemne porzeczki. Taki koktajl to prawdziwa bomba witaminowa. Zawiera mnóstwo antyoksydantów. Poza tym owoce jagodowe poprawiają sprawność mózgu, zdolności uczenia się i zapamiętywania. Pomagają także w oczyszczaniu mózgu z toksycznych substancji, co może m.in. zapobiegać chorobie Alzheimera.